Na "smogowej" mapie Polski Pomorze wypada wyjątkowo korzystnie. Swoją zieloną barwę zawdzięcza przede wszystkim zbawiennej mocy wiatru wiejącego od morza. Niewielkie ryzyko przedwczesnej śmierci spowodowanej zanieczyszczeniem środowiska dla wielu jest koronnym argumentem, jednak tamtą okolicą warto zainteresować się jeszcze z co najmniej dwóch powodów.
Smog. Zdjęcie ilustracyjne Fot. Anna Krasko/Agencja Wyborcza.pl
Ponieważ nie samym powietrzem człowiek żyje, dlatego mają tam również pracę. I to całkiem sporo.
Według danych GUS za sierpień 2016 roku stopa bezrobocia w woj. pomorskim wyniosła 7,3 proc., przy czym w samym Trójmieście spadła do poziomu 3,8 proc. Dla porównania Warszawa i Poznań, miasta, w których od lat panuje najmniejsze bezrobocie w kraju, odnotowały bezrobocie na poziomie kolejno 3 proc. i 2,4 proc.
W woj. zachodniopomorskim bezrobocie w sierpniu ubiegłego roku wyniosło 10,7 proc. Eksperci tłumaczą, że wpływ na jego wyższy poziom może mieć bliskość granicy oraz związane z tym częste wyjazdy na "saksy" i praca na czarno.
- Północ Polski to dynamicznie rozwijająca się branża BPO/SSC, czyli centra usług dla biznesu, poszukujące pracowników z takich obszarów jak finanse, księgowość, czy też call center - wylicza Piotr Skierkowski, menedżer regionu z agencji zatrudnienia Manpower. - Dużym zainteresowaniem pracodawców cieszą się osoby znające języki obce na poziomie minimum komunikatywnym. Firmy rozwijają się i cały czas obserwujemy wzrost zapotrzebowania na dobrych handlowców z doświadczeniem w biznesie - dodaje Skierkowski.
Nie brakuje również ofert zarówno dla specjalistów z branży IT jak i osób gotowych zatrudnić się przy produkcji. Stanowiska, na które najczęściej jest prowadzona rekrutacja to: monterzy, elektrotechnicy, wykwalifikowani i niewykwalifikowani pracownicy produkcji, pracownicy magazynu, a także pracowników branży produkcji spożywczej, posiadający zaświadczenia sanitarno-epidemiologiczne.
Wyniki "Diagnozy społecznej", olbrzymiego badania pod kierownictwem prof. Janusza Czapińskiego niezmiennie wskazują, że to mieszkańcom Gdyni żyje się w Polsce najlepiej. W podziale na województwa zwyciężyło Pomorskie z wynikiem 74 proc.
Co tak podoba się tamtejszym mieszkańcom? Przede wszystkim są zadowoleni z lokalnej władzy i niskiego bezrobocia. W wywiadach indywidualnych przyznają, że choć nadmorskie spacery nie są ich codzienną aktywnością, to cenią sobie bliskość otwartej wody i atmosferę letniego kurortu.