A może by tak rzucić wszystko i wyjechać nad morze? Niczego tam nie brakuje, łącznie ze świeżym powietrzem

Podczas gdy w centralnej i południowej Polsce z powodu smogu zamykane są szkoły, mieszkańcy północnej części krają cieszą się czystym powietrzem. Jeżeli jesteście w stanie przeżyć sezonowy najazd turystów, to warto rozważyć przeprowadzkę. Problemów z pracą być nie powinno.

Na "smogowej" mapie Polski Pomorze wypada wyjątkowo korzystnie. Swoją zieloną barwę zawdzięcza przede wszystkim zbawiennej mocy wiatru wiejącego od morza. Niewielkie ryzyko przedwczesnej śmierci spowodowanej zanieczyszczeniem środowiska dla wielu jest koronnym argumentem, jednak tamtą okolicą warto zainteresować się jeszcze z co najmniej dwóch powodów.

Smog. Zdjęcie ilustracyjneSmog. Zdjęcie ilustracyjne Fot. Anna Krasko/Agencja Gazeta

Jest praca!

Ponieważ nie samym powietrzem człowiek żyje, dlatego mają tam również pracę. I to całkiem sporo.

Według danych GUS za sierpień 2016 roku stopa bezrobocia w woj. pomorskim wyniosła 7,3 proc., przy czym w samym Trójmieście spadła do poziomu 3,8 proc. Dla porównania Warszawa i Poznań, miasta, w których od lat panuje najmniejsze bezrobocie w kraju, odnotowały bezrobocie na poziomie kolejno 3 proc. i 2,4 proc.

W woj. zachodniopomorskim bezrobocie w sierpniu ubiegłego roku wyniosło 10,7 proc. Eksperci tłumaczą, że wpływ na jego wyższy poziom może mieć bliskość granicy oraz związane z tym częste wyjazdy na "saksy" i praca na czarno.

- Północ Polski to dynamicznie rozwijająca się branża BPO/SSC, czyli centra usług dla biznesu, poszukujące pracowników z takich obszarów jak finanse, księgowość, czy też call center - wylicza Piotr Skierkowski, menedżer regionu z agencji zatrudnienia Manpower. - Dużym zainteresowaniem pracodawców cieszą się osoby znające języki obce na poziomie minimum komunikatywnym. Firmy rozwijają się i cały czas obserwujemy wzrost zapotrzebowania na dobrych handlowców z doświadczeniem w biznesie - dodaje Skierkowski.

Nie brakuje również ofert zarówno dla specjalistów z branży IT jak i osób gotowych zatrudnić się przy produkcji. Stanowiska, na które najczęściej jest prowadzona rekrutacja to: monterzy, elektrotechnicy, wykwalifikowani i niewykwalifikowani pracownicy produkcji, pracownicy magazynu, a także pracowników branży produkcji spożywczej, posiadający zaświadczenia sanitarno-epidemiologiczne.

Gdynia, tu chce się żyć

Wyniki "Diagnozy społecznej", olbrzymiego badania pod kierownictwem prof. Janusza Czapińskiego niezmiennie wskazują, że to mieszkańcom Gdyni żyje się w Polsce najlepiej. W podziale na województwa zwyciężyło Pomorskie z wynikiem 74 proc.

Co tak podoba się tamtejszym mieszkańcom? Przede wszystkim są zadowoleni z lokalnej władzy i niskiego bezrobocia. W wywiadach indywidualnych przyznają, że choć nadmorskie spacery nie są ich codzienną aktywnością, to cenią sobie bliskość otwartej wody i atmosferę letniego kurortu.

 

Więcej o:
Komentarze (49)
A może by tak rzucić wszystko i wyjechać nad morze? Mają tam wszystko, łącznie ze świeżym powietrzem
Zaloguj się
 • dyzio1956

  Oceniono 7 razy 7

  Cytat z "GW": Z najnowszego raportu Głównego Urzędu Statystycznego wynika, że Pomorze przoduje w największej zachorowalności na nowotwory złośliwe (408 przypadków na 100 tys. osób). Wyprzedza je tylko Dolny Śląsk (411 zachorowań). Krótko mówiąc sugerowany w artykule brak zagrożeń zdrowotnych związanych z czystym powietrzem jest niepoważny. A tak w ogóle w Gdyni się dobrze żyje bo jest to miasto w miarę sensownie zaprojektowane i w odpowiedniej skali w dodatku dynamiczne i nieźle funkcjonujące w aglomeracji trójmiejskiej.

 • agonda

  Oceniono 11 razy 7

  Wszystko dobrze, ale praca w księgowości, finansach i telefonicznych centrach obsługi to nie jest droga dla większości. Co tu zrobić, żeby rodziły się dzieci sformatowane na cyferki i noszenie słuchawek z mikrofonem?

 • vinogradoff

  Oceniono 5 razy 3

  Z badan wykonanych na zamownienie deweloperow w Niemczech wynika, ze ok. 60% Badanych gdyby mialo mozliwosc to wybralo by mieszkanie nad WODA ( duza woda a nie sadzawka na karpie sztucznie zbudowana) czyli nad Morzem a wynika to pewnie stad, ze Niemcy Maja na ogol itp. a wiec na wlasnej skorze odczulo jak zyje sie nad duza woda ,,, gdzie tak wolno diszit Czelowiek,,. Gdynia ma obok wody dodatkowo wspaniale , duze Lasy a wiec juz wszystko czego potrzeba dla zdrowia.

 • kot-80

  Oceniono 5 razy 1

  Praca? Gdzie? Praca, za którą płacą? Gdzie? Za którą normalnie płacą? Gdzie?

  A mieszkam tu od urodzenia

 • otopolskiepieklo

  Oceniono 5 razy 1

  przestańcie powielac te głupoty o jakims mitycznym wietrze, który niby ti u wieje

  mieszkałem w wielu miastach na świecie i co najmniej w jednym było o wiele wietrzniej,

  w Trójmieście powietrze jest lepsze dlatego, że jest tu centralne ogrzewanie (od czasu PRL), które organizowaliśmy za WŁASNE pieniadze, a nie jak centusiowo za pieniądze całej polski

  jest tu sprawna komunikacja miejska bazująca na SKM i trolejbusach

  a od 10 lat praktycznie 90% budynków ma termoizolację

  na wszystko trzeba sobie zasłużyć

  a wiatru jest dokładnie tyle samo co w grodzie smoka, kóry jest zasmogowany

 • dzialajsam

  Oceniono 1 raz 1

  zapraszam na Chylonię. Można nałapać nie jodu a smrodu do utraty tchu.....

 • szczurkowo

  Oceniono 1 raz 1

  W Gdyni smog jest bardzo duży w Orłowie, Małym Kacku, Redłowie i Wzgórzu Maksymiliana. Nie można okna otworzyć. Niestety pod tym względem to Gdynia dorównuje do innych smogowych miast.

 • prokuraturarejonowa

  Oceniono 3 razy 1

  Jak ktoś naprawdę chce rzucić wszsytko i przeprowadzić się nad morze niech nie będzie idiotą i wybierze Dublin. Zdecydowanie lepiej płacą, praktycznie podatków nie mają, a koszty utrzymania jak w Warszawie.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX