Warzywa podrożeją? Przez złą pogodę na południu Europy Polacy mogą więcej zapłacić za zakupy

Powodzie w Hiszpanii i mróz we Włoszech zniszczyły część uprawianych tam warzyw. Te kraje to zimowy warzywnik północnej Europy. Problemy z dostawami i wzrost cen już martwią Brytyjczyków. Ale więcej za importowane warzywa mogą też zapłacić Polacy.

Hiszpania i Włochy to najważniejsi producenci warzyw w Unii Europejskiej. Południową Hiszpanię w grudniu dotknęły intensywne opady deszczu, które spowodowały powodzie. Bardzo źle sytuacja wyglądała między innymi w Murcji, gdzie opady były największe od 30 lat. Murcja to region, który dostarcza Europie zimą około 80 procent świeżych warzyw – podaje BBC. Pogoda dała się we znaki także Włochom, w które z kolei uderzyła fala mrozu i teraz Włosi sami będą musieli importować warzywa.

"Cukiniowy kryzys" w Wielkiej Brytanii

To już martwi Brytyjczyków - bo kupują za granicą połowę swoich warzyw i aż 90 procent owoców. Według ekspertów, problem dostępności i wyższych cen może dotyczyć zwłaszcza pomidorów, ogórków, papryki i cukinii. Cytowany przez BBC Philippe Binard, przedstawiciel europejskiego stowarzyszenia producentów warzyw, mówi, że ceny już wzrosły o 25 do 40 procent.

The Guardian w swoim wydaniu internetowym pisze o bardzo lubianej przez Brytyjczyków cukinii, którą coraz trudniej dostać w sklepach, co z rozpaczą odnotowują brytyjscy użytkownicy Twittera. Ceny hurtowe tych warzyw wzrosły ponad trzykrotnie. Problemy z dostawami świeżych warzyw na Wyspy mogą potrwać jeszcze miesiące.

Polakom też może zdrożeć

Ale więcej za świeże warzywa prawdopodobnie będą płacić też Polacy. Jak wylicza Jakub Olipra, ekonomista Credit Agricole, w 2015 roku Hiszpania i Włochy odpowiadały za 23,3% i 5,6% polskiego importu warzyw ogółem, a w miesiącach zimowych ich udział sięgał aż 50%. - Z punktu widzenia polskich konsumentów najważniejsza będzie sytuacja na rynku pomidorów oraz ogórków, które mają największy udział w strukturze spożycia warzyw w Polsce - mówi. Zimą sprowadzamy je głównie z Hiszpanii. - Udział Hiszpanii w polskim imporcie w tych kategoriach w miesiącach zimowych historycznie wyraźnie przekraczał odpowiednio 70% i 80% – podaje Jakub Olipra.

Według niego, istnieje wysokie prawdopodobieństwo wzrostu cen, ale skala tego wzrostu jest obecnie trudna do oszacowania, bo zależy od tego, jak bardzo spadnie produkcja warzyw. Podrożeć mogą nie tylko ogórki i pomidory, ale także warzywa kalafiorowate i sałaty.

Więcej o: