W internecie pojawił się rejestr zakazanych stron. Ministerstwo Finansów: To nie my

W internecie można znaleźć stronę rejestrdomenzakazanych.pl. - To strona prywatna. My swoją uruchomimy 1 kwietnia - informuje Ministerstwo Finansów. O co chodzi? O walkę z szarą strefą na rynku zakładów bukmacherskich w internecie.

- Dostępna w internecie strona rejestrdomenzakazanych.pl to strona prywatna, a nie urzędowa - poinformowało Ministerstwo Finansów.

Na pierwszy rzut oka można się pomylić. Na wskazanej stronie znajdziemy bowiem polskie godło. I dużo czerwieni, co może stwarzać wrażenie, że trafiliśmy na stronę któregoś z urzędów państwowych. Ale tak nie jest.

Resort finansów szykuje rejestr nielegalnych domen

- Ministerstwo Finansów uruchomi własną stronę 1 kwietnia 2017 r. - czytamy w komunikacie resortu.

W ministerialnym rejestrze znajdą się domeny, które oferują gry hazardowe niezgodnie z ustawą hazardową. Ustawa ta nakłada na Ministerstwo Finansów obowiązek przygotowania i prowadzenia takiego rejestru.

Nazwy 50 firm, które prowadzą gry nielegalne w świetle ustawy hazardowej znalazły się też na stronie rejestrdomenzakazanych.pl. Tak przynajmniej twierdzą autorzy strony. Można tam też przeczytać jakiego rodzaju gry proponuje dana firma i jakim kraju uzyskała licencję na ich prowadzenie. Najczęściej pojawiają się tu Gibraltar, Malta, Curacao, ale też Panama, Wyspa Man, Antigua i Barbuda oraz Estonia.

- Ponieważ strona ta nie jest oficjalną stroną Ministerstwa Finansów, resort nie ponosi odpowiedzialności za treści tam prezentowane - zastrzega Ministerstwo Finansów.

Będzie blokowanie stron i płatności

Szara strefa na rynku internetowych gier losowych w Polsce bije rekordy. Legalni bukmacherzy oceniają ją na... 90 proc. Wartość obrotów na tym rynku przekroczyła już 5 mld zł. Tylko nie więcej niż 10 proc. z tego przypada na cztery zarejestrowane u nas legalnie działające firmy: Fortunę, STS, Milenium i Totolotka. Resztę zgarniają nielegalni bukmacherzy, którzy oferują swoje usługi z zagranicy, nie płacą w Polsce podatku i nie podlegają polskiemu prawu. Dwóch największych operatorów gier losowych w Polsce, Bet365 i Bet-at-home, ma ponad 50 proc. rynku.

W zeszłym roku rząd doszedł do wniosku, że trzeba z tym skończyć. Stąd rejestr nielegalnych domen, który ruszy wiosną. Gracze nie będą już mogli twierdzić, że nie wiedzieli, iż korzystają z usług nielegalnego bukmachera. Na tym jednak nie koniec. Od 1 lipca blokowany będzie dostęp do nielegalnych stron. Będzie też blokowanie płatności związanych z nielegalnymi zakładami.

- Blokowanie stron internetowych oferujących gry hazardowe bez wymaganego zezwolenia stosują Francja, Hiszpania, Włochy, Holandia, Estonia, Rumunia, Łotwa, Austria, Belgia - przekonywało Ministerstwo Finansów. - Blokowanie płatności dokonywanych na rzecz podmiotów oferujących gry hazardowe bez wymaganego zezwolenia - Litwa, Łotwa, Estonia - dodało.

Rząd liczy na miliardy

Dzięki temu zyskać mają legalni bukmacherzy. Rząd szacuje, że w pierwszym roku funkcjonowania zmian uda się przejąć 40 proc. wartości rynku nielegalnego, w kolejnym 60 proc., a docelowo 80 proc. - Pozostała wartość rynku to szara strefa, która nie zostanie wyeliminowana - przyznał resort Ministerstwo Finansów.

Według jego wyliczeń opodatkowanie przejętej części obrotów przyniesie budżetowi dodatkowo ponad 700 mln zł w pierwszym roku po wprowadzeniu zmian, prawie 1,6 mld zł w drugim roku, a w każdym następnym po przeszło 2,4 mld zł. W sumie w ciągu 11 lat budżet ma zyskać na zmianach ponad 23 mld zł.

Więcej o:
Komentarze (32)
W internecie pojawił się rejestr zakazanych stron internetowych. Ministerstwo Finansów: To nie my
Zaloguj się
 • tergukjbvcfsyrt8y9joikl

  Oceniono 12 razy 10

  "Od 1 lipca blokowany będzie dostęp do nielegalnych stron."

  Pierwszy krok w stronę polskiego intranetu. Wizyty zagranicznych stron tylko z paszportem.

 • i.l

  Oceniono 8 razy 8

  taki rejestr to fajny katalog. Nie wiedziałem jak szukać, a tu gotowiec.
  Reklama jak się patrzy.

 • kurdupel0

  Oceniono 5 razy 5

  czyli te strony należy wpisać w przeglądarkę tor i po kłopocie

 • fabricated

  Oceniono 6 razy 4

  Nielegalny bukmacher? Wolne żarty.
  Założę się, że wszystkie te firmy prowadzą w 100% legalną działalność.I płacą podatki tam, gdzie się im to opłaca.

 • zamaszysty.cios.w.krocze

  Oceniono 3 razy 3

  "opodatkowanie przejętej części obrotów przyniesie budżetowi dodatkowo ponad 700 mln"

  Jak ktoś gra w necie, to w życiu nie pójdzie do frajerskiego, januszowego stsu. Wyliczenia z d*py.

 • pakulec

  Oceniono 3 razy 3

  póki nie ma tam xhamstera i redtube, jestem spokojny

 • kirhold

  Oceniono 2 razy 2

  Nie ma to jak darmowa reklama strony prywatnej :D

 • sss-2

  Oceniono 2 razy 2

  panie ministrze!
  poprosze jeszcze o katalog stron torrent/warez!
  bardzo mi się przyda

 • incipit

  Oceniono 4 razy 2

  Teraz hazerd i lichwa będą tylko polsko nazi-katolskie. I będą finansować nienasyconych złodziei dojnej zmiany.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX