Technologiczni giganci idą na noże z Trumpem. Napisali do sądu ws. antyimigracyjnego dekretu

97 korporacji z Doliny Krzemowej wspólnie potępiło dekret prezydenta Donalda Trumpa, który zakazał obywatelom niektórych krajów wjazdu do USA.

Pod notą prawną podpisali się szefowie takich firm jak m.in. Airbnb, Facebook, Google, Intel, Netflix, Snap czy Uber. Nie zgadzają się antyimigracyjną polityką nowego prezydenta. Nie jest to zaskakujące, biorąc pod uwagę, że 37 proc. pracowników firm z Doliny Krzemowej urodziło się poza granicami Stanów Zjednoczonych.

- Wśród imigrantów znajdujemy wielu największych odkrywców narodu. Stworzyli oni jedne z najbardziej innowacyjnych i ikonicznych firm - czytamy w piśmie. - Ameryka dawno temu zrozumiała wagę ochrony przed tymi, którzy mogą nas skrzywdzić. Udało jej się to osiągnąć, utrzymując fundamentalną zgodę na przyjmowanie imigrantów - sprawdzając historie i kontrolując osoby chcące dostać się do naszego kraju.

- Imigranci i ich dzieci założyli ponad 200 firm spośród listy Fortune 500, włączając w to takie firmy jak Apple, Kraft, Ford, General Electric, AT&T, Google, McDonald's, Boeing i Disney – zaznaczyły korporacje.

Zakaz Trumpa to "szaleństwo"

Według autorów notatki "szaleństwo", jakim jest zakaz wjazdu, w długiej perspektywie sprawi, że przyciągnięcie najlepszych talentów świata do USA będzie trudniejsze i droższe.

- Sąd powinien uznać dekret za bezprawny – podsumowują.

Notatka została złożona w Sądzie Apelacyjnym USA dla Dziewiątego Okręgu, pod który podlega m.in. Kalifornia – podaje Bloomberg.

Dekret prezydenta Trumpa zakazuje wjazdu do USA obywatelom siedmiu krajów z muzułmańską większością: Iraku, Syrii, Iranu, Sudanu, Libii, Somalii i Jemenu. Nowe prawo przewiduje wstrzymanie wydawania wiz przez 90 dni. Zawiesza też do odwołania przyjmowanie uchodźców z Syrii, a uchodźców z innych krajów na 120 dni. Według doradcy Trumpa Rudolpha Giulianiego podstawą zakazu jest kwestia bezpieczeństwa, a nie religia, więc jest on zgodny z prawem.

49 proc. Amerykanów popiera zakaz, a 41 proc. się z nim nie zgadza – wynika z sondażu Reuters/Ipsos.

 Zobacz także WIDEO: Kontrowersyjne decyzje prezydenta Trumpa

 

Lub sprawdź książkę: "Innowatorzy. O tym, jak grupa hakerów, geniuszy i geeków wywołała cyfrową rewolucję" >>

Więcej o:
Komentarze (78)
Najbogatsi technologiczzni giganci idą na noże z Trumpem. Napisali do sądu
Zaloguj się
 • tg64

  Oceniono 18 razy 12

  Z tego co się orientuję to Bin Laden był Saudyjczykiem, Khalid Sheikh (Shaikh) Mohammed Pakistańczykiem, Mułła Omar Afgańczykiem a Atta Egipcjaninem.

 • ziggybum

  Oceniono 19 razy 7

  Całe szczęście nam, Polakom, ten problem nie grozi. Sami wymyślamy wszelkie eksportowe wynalazki, podbijające światowe rynki. Np. powstania, klęski, dyktatury, zawiść, wku...enie, samozagłada itd. Ej, mamy tego na pęczki...

 • janrobin2015

  Oceniono 8 razy 6

  No to panowie poszli po bandzie z tymi specjalistami z Sudanu lub Jemenu. Lepszej wymowki nie mogli znalezc.

 • Peter Lypko

  Oceniono 19 razy 3

  Brednie, wiekszosc "talentow" jest z Azji, Indie, Chiny...Dekret Trumpa jest zgodny z Konstytucja USA, nikt narazie ne jest w stanie zrozumiec na jakiej konkretnie zasadzie Sedzia go wstrzymal

 • popijajac_piwo

  Oceniono 7 razy 3

  Następny krok mechanicznej pomarańczy zwanej Trumpem to pozbyć się Krzemowej Doliny. Ciemnym ludkiem łatwiej się steruje...

 • californian-legit

  Oceniono 4 razy 2

  Zakaz Trumpa nie wejdzie w zycie bo jest niekonstytucyjny. W Ameryce, poki co, wyroki sadow sa respektowane. To nie jest Polska ani nawet Bangladesz. Poza poczatkowym balaganem, ktory sprowadzi na administracje waszyngtonska milionowe kary, ten dekret nie ma wiekszego znaczenie, podobnie jak caly Trump.

 • rownowaznik

  Oceniono 6 razy 2

  Ameryka tylko dla Indian !

 • zosima

  Oceniono 14 razy 2

  Fakt, jak Jemeńczycy nie przyjadą, to technologicznie USA znajdą się w czarnej pupie.

 • wuetend

  Oceniono 1 raz 1

  A co z krajami tzw. "Osi zła" z czasów m.in. Obamy? Wtedy było cacy?

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX