Samoloty nie będą latać do Wielkiej Brytanii? Szef Ryanaira straszy

Michael O'Leary, szef Ryanaira, ostrzega - istnieje prawdopodobieństwo, że wszystkie loty pomiędzy Wielką Brytanią a resztą Europy zostaną zawieszone w marcu 2019.

Jak argumentował O’Leary podczas swojego przemówienia w Edynburgu, obecne przepisy dotyczące „otwartego nieba” bazują na uznawaniu jurysdykcji Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości. Brytyjska premier Theresa May zapowiedziała, że Wielka Brytania po wystąpieniu z Unii nie będzie już podlegać ETS.

Wielka Brytania ma uruchomić procedurę wystąpienia z Unii Europejskiej do końca marca br. Zdaniem szefa Ryanaira, miną więcej niż dwa lata od aktywacji artykułu 50., zanim uda się podpisać nowe umowy w państwami europejskimi w zakresie przestrzeni powietrznej. Artykuł 50. Traktatu Lizbońskiego  zakłada, że negocjacje dotyczące wychodzenia danego państwa z Unii mogą trwać 2 lata, i po tym czasie traktaty europejskie przestają obejmować dany kraj (choć Rada Europejska może ten czas wydłużyć).

- W przemyśle lotniczym możemy mierzyć się z bardzo trudnym rozwodem z Europą - powiedział O’Leary. - Istnieje prawdopodobieństwo, niewielkie ale jednak, że nie będzie żadnych lotów między Wielką Brytanią a Europą od marca 2019.

O’Leary zapowiedział też, że z powodu niepewności związanych z Brexitem nie planuje powiększać floty samolotów w Wielkiej Brytanii ani zatrudniać nowych pilotów czy załogi pokładowej.

- Musimy uznać wolę ludzi, którzy zagłosowali w referendum. Jednak oni zostali wprowadzeni w błąd wierząc, że opuszczą Europę i nic się nie zmieni. Wszystko się zmieni, i to zapewne na gorsze – mówi O’Leary. Szef Ryanaira stwierdził, że brytyjski rząd jest „zielony” w temacie Brexitu. Wyraził nadzieję, że do rozwodu Wlk. Brytanii z Unią Europejską nie dojdzie.

- Ostateczny wynik Brexitu jest nieznany, ale coraz bardziej wygląda na to, że to będzie twarde wyjście Wielkiej Brytanii z Unii – mówi O’Leary. – To może zniszczyć wiele branż, np. turystyczną.

Więcej o:
Komentarze (64)
Samoloty nie będą latać do Wielkiej Brytanii? Szef Ryanaira straszy
Zaloguj się
 • augenthaler

  Oceniono 34 razy 24

  Ja bym chciał, żeby Brytyjczycy, przede wszystkim Anglicy, boleśnie odczuli na swojej skórze własną głupotę, naiwność i egoizm. Mam nadzieję, że Szkoci w końcu dojrzeją do idei niepodległości. Skoro Irlandia może być niezależnym krajem, to Szkocja tym bardziej.

 • bemeta

  Oceniono 18 razy 12

  O'Leary to mistrz reklamy za darmo. Pamietacie jego pomysly o miejscach stojacych w samolotach albo platnych kiblach? Gosciu jaja sobie robil a caly swiat o ty m pisal. Dla mnie to GENIUSZ.

 • polak66maly

  Oceniono 13 razy 11

  "obecne przepisy dotyczące „otwartego nieba” bazują na uznawaniu jurysdykcji Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości. Brytyjska premier Theresa May zapowiedziała, że Wielka Brytania po wystąpieniu z Unii nie będzie już podlegać ETS" - ludzie, czytajcie ze zrozumieniem. Jezeli do tego dojdzie, to nie tylko Ryanair nie bedzie latac, ale takze zadna inna linia.

 • otopolskiepieklo

  Oceniono 12 razy 6

  skończy się tak, że głupie brytole będą latać do Europy przez Irlandię :))

  a na wakacje to już raczej nie

 • total_immersion

  Oceniono 6 razy 4

  A prezes chce wielkiego lotniska w Polsce
  Czyzby mial jakies tajne informacje ?

 • van_norden

  Oceniono 5 razy 3

  O'Leary dla zjednoczenia Europy zrobił więcej niż wszyscy złotouści politycy razem wzięci.

 • heresy

  Oceniono 3 razy 3

  Cytując teściową. Po co gdzieś latać, źle Wam tutaj?

 • alt-stettin

  Oceniono 2 razy 2

  Warto było doprowadzić do Brexitu, tylko po to żeby obserwować ten ból dupy wielkiego kapitału, któremu nagle popsuto świetną zabawę. :P

 • menel13

  Oceniono 1 raz 1

  A w sąsiednim artykule:Ambitne plany Ryanaira w Polsce. Uruchomi masę nowych połączeń.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX