Czas na kobiety. Bezprecedensowa rewolucja w gospodarce i kulturze świata arabskiego

W ostatnim tygodniu trzy kluczowe stanowiska w finansach Arabii Saudyjskiej zostały obsadzone przez kobiety.

Rania Mahmoud Nashar została dyrektorem generalnym saudyjskiej korporacji finansowej Samba Financial Group, Latifa Al Sabhan dyrektorem finansowym Arab National Bank, natomiast Sarah Al Suhaimi - jako pierwsza kobieta w historii - przewodzi saudyjską giełdą Tadawul.

Rania Nashar, po 20 latach pracy w bankowości zastąpiła poprzedniego dyrektora, Sajjada Razvi, który zrezygnował ze stanowiska z przyczyn osobistych.

Al Souhaimi zastąpiła Khalida Al Rabiaha. Jest ona także dyrektorem banku inwestycyjnego NCB Capital.

Powyższe zmiany są dowodami na bezprecedensową rewolucję w gospodarce i kulturze arabskiego świata.

Wysokie bezrobocie

W tej chwili bezrobocie kobiet a Arabii Saudyjskiej przekracza 34 proc., a ich rola w życiu publicznym jest mocno ograniczona. Kobiety niechętnie są akceptowane na publicznych stanowiskach, nie wolno im prowadzić samochodów, a podróżować czy udać się do lekarza mogą wyłącznie pod okiem męskiego opiekuna.

Istnieją jednak siły starające się przełamać taki stan rzeczy. Abdullah bin Abd Allah al-Aziz Al Saud, król Arabii Saudyjskiej w latach 2005-2015 doprowadził do zwiększenia zatrudnienia kobiet o 50 proc. w ciągu pięciu lat, również w tradycyjnie męskich dziedzinach, jak bankowość.

Z kolei Alwaleed bin Talal, książę i inwestor z rodziny królewskiej Saudów w grudniu 2016 r. wezwał na swoim blogu do zniesienia zakazu prowadzenia samochodów przez kobiety. Według księcia zniesienie zakazu pozwoliłoby zaoszczędzić 3,8 tys. rialów (ok. 4,1 tys. zł) rodzinom, które muszą zatrudniać męskich kierowców.

Polepszenie sytuacji kobiet przewiduje także rządowy plan rozwoju kraju do 2030 r. Wizja ogłoszona w zeszłym roku zakłada m.in. zwiększenie udziału kobiet w rynku pracy z 22 do 30 proc.

Więcej o: