Poseł Liroy-Marzec chce, by rząd wsparł polski projekt Hyperloop. Jest odpowiedź Ministerstwa Rozwoju

Państwo powinno wspierać prace nad najbardziej innowacyjnymi rozwiązaniami, w tym projektem polskiej wersji Hyperloopa - napisał Piotr Liroy-Marzec w interpelacji poselskiej skierowanej do Ministerstwa Rozwoju. W imieniu resortu odpowiedziała mu wiceminister Jadwiga Emilewicz, deklarując chęć pomocy rządu.

Poseł Liroy-Marzec pyta rząd o Hyperloop

„Budowa nowoczesnej gospodarki opartej na wiedzy nie może polegać na kopiowaniu technologii, które na świecie rozwijają się od dwudziestu lat, tylko technologii, których świat będzie używał za dwadzieścia lat. Dlatego nie powinniśmy myśleć o samochodach elektrycznych, tylko autonomicznych. Dlatego też powinniśmy jako państwo wspierać badania i prace nad rozwiązaniami najbardziej innowacyjnymi.” – tak swoją interpretację zaczyna poseł Piotr Liroy-Marzec. Jego zdaniem, dobrym przykładem jest projekt Hyperloop.

Szybki prawie jak dźwięk, tańszy od szybkiego pociągu

Pomysł budowy nowego, superszybkiego środka transportu, jako pierwszy w 2013 roku zaprezentował Elon Musk - biznesmen, wizjoner, założyciel i szef firm Tesla Motors oraz SpaceX. Hyperloop ma pozwalać na transport z prędkością bliską prędkości dźwięku. Miejsca docelowe ma łączyć specjalna rura z bardzo niskim ciśnieniem, co pozwoli obniżyć opór powietrza. Kapsuła wewnątrz tej rury ma poruszać się ponad podłożem. Na pustyni w Nevadzie firma Hyperloop One buduje już prototyp. Właśnie pokazała pierwsze zdjęcia z postępu prac:

Podobne projekty próbują rozwijać naukowcy z różnych krajów. W Polsce od kilku lat działa zespół Hyper Poland, który tworzą naukowcy, inżynierowie i studenci Politechniki Warszawskiej i Politechniki Wrocławskiej. Pod koniec stycznia zespół ten na konferencji poinformował o swoich planach, przedstawiając założenia projektu. Także te finansowe – według pomysłodawców, budowa polskiego Hyperloopa kosztowałaby tylko ¼ tego, ile kosztują koleje dużych prędkości.

Poseł pyta, ministerstwo odpowiada

W swojej interpelacji poseł Liroy-Marzez pyta ministra rozwoju: „Czy może Pan zobowiązać się do uczynienia z budowy Hyperloop priorytetowego przedsięwzięcia infrastrukturalnego, który pozwoli nadrobić wieloletnie opóźnienia w budowie szybkich dróg oraz remontów sieci kolejowej w Polsce?”

Na interpelację odpowiedziała wiceminister Jadwiga Emilewicz. „Biorąc pod uwagę możliwości technologiczne wielu polskich firm w połączeniu z doświadczeniem istniejących firm lotniczych I możliwościami organizacyjnymi firm kolejowych oraz przedsiębiorstw kładących rurociągi o dużej średnicy, istnieje duże realne prawdopodobieństwo, iż taki projekt w przyszłości mógłby być zrealizowany w Polsce” – czytamy w odpowiedzi. Ministerstwo przytacza wstępne szacunki, według których przykładowa podróż z Krakowa do Gdańska mogłaby trwać zaledwie 35 minut. Resort podaje też, że wiceminister Jadwiga Emilewicz rozmawiała z przedstawicielami Hyper Poland dwa razy. Powstał list intencyjny, w którym rząd deklaruje, że będzie wspierać projekt Hyperloop. Minister pisze też, że Hyperloop wpisuje się w projekt wsparcia elektromobilności.

Z Krakowa do Warszawy dojedziemy w 15 minut? To będzie najszybszy pociąg świata

Więcej o:
Komentarze (74)
Poseł Liroy-Marzec chce, by rząd wsparł polski projekt Hyperloop. Jest odpowiedź Ministerstwa Rozwoju
Zaloguj się
 • kocurxtr

  Oceniono 26 razy 26

  na początek proponuję nitkę: Sejm-Brzeszcz
  może nikt nie zginie
  bo przy wszechobecnym tupolewiźmie pisowców w rządowych limuzynach - to tylko kwestia czasu

 • zamaszysty.cios.w.krocze

  Oceniono 15 razy 13

  Niestety nie posiadamy materiału do zaprojektowania i wykonania tak skomplikowanych technologii. Tym materiałem nie jest ani tytan, ani nawet grafen. Tym materiałem jest materiał ludzki.

 • j_p_salomonczyk

  Oceniono 16 razy 12

  Bajanie!!! Lepiej od razu zadekretować, iż Polska jest innowacyjną i technologiczną potęgą. Zaprzeczyć dekretem temu, że jesteśmy w tych sprawach prowincją Świata czy Europy. I od razu ogłosić polski plan kolonizacji Marsa a lepiej całego Wszechświata. Najlepiej klonikami Kaczyńskiego Jarosława. Wyobraźcie sobie: Mars i co krok duplikat "Kaczora"! A co! Nie wolno nam po "wstaniu z kolan"!

 • drzejms-buond

  Oceniono 10 razy 6

  Ide o zakład,że gdy przyjdzie do rozmowy o pieniądzach okaże się że ,,,"w Polsce sie nie opłaca sie ..."

 • furious07

  Oceniono 12 razy 6

  Będzie nowe powiedzenie: Wyskoczył jak Liroy w marcu.

 • wranek

  Oceniono 4 razy 4

  Czy ktoś liczył koszt utrzymywania próżni?
  Czy ktoś liczył konieczne dla czasu przejazdu,35 minut, przyspieszenia?
  Tylko tyle.

 • cezar61

  Oceniono 6 razy 4

  Lenin w październiku, a koty i Liroy w marcu.

 • zdunman

  Oceniono 8 razy 4

  gdyby hyperloop był na węgiel to by się miliardzik znalazł na wczoraj.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX