Zdumiewające wyniki wiedzy Polaków o podatkach. 58 proc. z nas nie płaci podatku VAT?

58 proc. Polaków uważa, że nie płaci podatku VAT. Co szósta z osób pracujących na umowę o pracę sądzi, że nie płaci podatku PIT, a co piąty z nas jest przekonany, że nie płaci żadnych podatków. Takie wnioski płyną z badania firmy Maison&Partners na zlecenie Związku Przedsiębiorców i Pracodawców.

Jak wyniki raportu „Czego Polacy nie wiedzą o podatkach?” podsumowuje Związek Przedsiębiorców i Pracodawców, wiedza Polaków na temat istniejącego w Polsce systemu podatkowego jest bardzo mała.

Z badania wynika, że 16 proc. pracujących na umowę o pracę jest przekonana, iż nie płaci podatku PIT. Ponadto, choć 70 proc. osób twierdzi, że wie na czym polega podatek VAT, to tylko 42 proc. zdaje sobie sprawę, że go płaci. 3 proc. osób uważa z kolei, że jako osoba prywatna płaci podatek CIT. 21 proc. Polaków jest przekonana, że nie płaci żadnych podatków - ani PIT, ani CIT, ani nawet VAT.

.. źródło: 'Czego Polacy nie wiedzą o podatkach?' - badanie Maison&Partners na zlecenie Związku Przedsiębiorców i Pracodawców

Oczywiście przy analizie tych danych warto wziąć pod uwagę możliwe różnice w rozumieniu pytań. Przykładowo - nikt z nas nie idzie do Urzędu Skarbowego i nie wpłaca podatku VAT. Podatek VAT płaci producent towaru, i przyjmuje się, że następnie odbija go sobie na cenie. W tym sensie zakłada się, każdy z nas kupując ten produkt składa się na podatek VAT, a gdyby go nie było, płacilibyśmy zapewne niższe rachunki w sklepach. 

Tak dla podatku liniowego

Jednocześnie z badania wynika, że 93 proc. Polaków uważa system podatkowy za nieprzyjazny, niesprawiedliwy, skomplikowany i niezrozumiały. 70 proc. osób jest za uproszczeniem dotychczasowego systemu podatkowego i wprowadzeniem nowego, w którym wszystkie podatki byłyby odprowadzane przez pracodawcę, a pracownicy nie musieliby się sami rozliczać na koniec roku.

Gdy zapytano Polaków o ich preferencje dotyczące systemu podatkowego i podano symulacje kwotowe, 60 proc. badanych za właściwy uznało podatek liniowy (czyli proporcjonalny do podstawy opodatkowania), a tylko 12 proc. progresywny (wyższa stawka przy wyższych dochodach).

.. źródło: 'Czego Polacy nie wiedzą o podatkach?' - badanie Maison&Partners na zlecenie Związku Przedsiębiorców i Pracodawców

Co ciekawe, wśród badanych osób największe poparcie dla podatku liniowego było wśród sympatyków… Sojuszu Lewicy Demokratycznej. Warto jednak pamiętać o niskiej liczebności próby.

.. źródło: 'Czego Polacy nie wiedzą o podatkach?' - badanie Maison&Partners na zlecenie Związku Przedsiębiorców i Pracodawców

Z badania wynika także, że 65 proc. osób (pracujących na umowę o pracę) wypełnia coroczne zeznania PIT samodzielnie. 60 proc. osób uważa to zadanie za względnie łatwe. Częściej na trudność w przygotowaniu zeznania PIT narzekają mężczyźni, a także osoby o wykształceniu podstawowym.

.. źródło: 'Czego Polacy nie wiedzą o podatkach?' - badanie Maison&Partners na zlecenie Związku Przedsiębiorców i Pracodawców

Badanie zrealizowano w lutym br. na ogólnopolskiej próbie 1063 osób, reprezentatywnej ze względu na płeć, wiek i wielkość miejsca zamieszkania.

Czytaj też: Kaźmierczak: Kaczyński powinien wejść na beczkę i przemówić [WYWIAD NEXT+]

Więcej o:
Komentarze (52)
Zdumiewające wyniki wiedzy Polaków o podatkach. 58 proc. z nas nie płaci podatku VAT?
Zaloguj się
 • sigit

  Oceniono 6 razy 4

  Zdumiewające? Oczywiste, oczekiwane i korzystne dla PIS, który chce mieć durnych matematycznych analfabetów. Ważne, żeby dawali ojcu na tacę i prezesowi pozwalali rządzić za kiełbasę wyborczą. W szkole przedmiotami podstawowymi stają się historia (narodowa), religia, nauka spowiedzi (wprowadzona do szkół, o czym wczoraj czytalismy). Matematyka? Eee. Kogo ona obchodzi?

 • popijajac_piwo

  Oceniono 9 razy 1

  "58 proc. Polaków uważa, że nie płaci podatku VAT. Co szósta z osób pracujących na umowę o pracę sądzi, że nie płaci podatku PIT, a co piąty z nas jest przekonany, że nie płaci żadnych podatków."

  Więcej religii, mniej ekonomii. Debile dali głos...

 • elemir

  Oceniono 3 razy 1

  Jakie pytania, takie odpowiedzi...
  Co zresztą zauważono w artykule.
  A żeby było śmieszniej to w praktyce VAT-u mogą nie płacić właśnie ci, których się nazywa płatnikami VAT.
  W określonych warunkach bowiem VAT, który pobiorą od swoich klientów mogą odliczyć od VAT-u płaconego
  swoim dostawcom.
  Już samo to powinno dać do myślenia, że jest to podatek wyjątkowo skomplikowany, jeśli ponad połowa ludzi myśli nieprawidłowo lub nie rozumie pytań, a badacze zadają źle sformułowane pytania.

 • kka69

  0

  Ten co handluje na bazarze to żadnych podatków nie płaci, no może płaci tylko ten placowy.

 • central2

  0

  Ale za to każdy Polak potrafi rozwiązać równanie kwadratowe! No bo o tym w szkole było a o podatkach nie było.

 • martuha

  0

  osoby, ktore twierdza, ze nie placa zadnych podatkow to zapewne patologiczny elektorat PiS pobierajacy wszystkie mozliwe zapomogi socjalne, zyjacy w matrixie, nieswiadomi niczego, co ich otacza, otumanieni alkoholem i kolejnym obietnicami prezesa i premier. ale tak to jest, jak sie nie trzeba napracowac na wlasne utrzymanie, tylko korzysta sie z tego, co ci pracujacy wplacaja do budzetu panstwa.

 • uutek

  0

  W społeczeństwie, w którym ignorancję uznaje się za cnotę takie rzeczy nie dziwią.

 • pat1952

  0

  VAT, akcyzy, różne opłaty tkwiące w cenach detalicznych płacacych w sklepach i na stacjach benzynowych kupujący jako ostatni w łąńcuchu. Tak funkcjonuje grabieżcze państwo. Podatki, podatki, podattki. Mało, ciągle mało. A na dodatek państwo kłamie mówiąc, jak w reklamie paragonowej, że jak bierzesz paragon to sprzedawca płaci VAT. Bzdura, to TY! płacisz VAT, a sprzedawca go tylko odprowadza do US.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX