Morawiecki chce opodatkować pracę robotów. Zupełnie jak Bill Gates

- Nie wyobrażam sobie, żeby pracy było coraz mniej, a właściciele tych robotów, którzy czerpią - można powiedzieć z wielowiekowego dziedzictwa myśli ludzkiej, myśli technicznej - byli jedynymi beneficjentami - powiedział Morawiecki.

Podczas Kongresu Innowatorów Europy Środkowo-Wschodniej "Central Eastern Europe Innovators Summit" Mateusz Morawiecki przyznał, że podpisałby się pod apelem Billa Gatesa o to, by opodatkować prace robotów, które zastępują pracę ludzi.

Przypomnijmy. Gates w rozmowie z portalem Quartz tłumaczył, że skoro teraz od wynagrodzenia robotnika w fabryce pobierane są konkretne podatki - dochodowy, na ubezpieczenie społeczne i inne - to nie ma powodu, dla którego te podatki miałyby zniknąć, kiedy miejsce pracy w wyniku automatyzacji produkcji przejmie robot. Brak opodatkowania jest niesprawiedliwą przewagą robotów nad ludzkimi pracownikami. Gates uważa nawet, że same firmy nie będą takim podatkiem oburzone.

- To jest apel, który myśmy sformułowali już kilkanaście miesięcy temu. Oczywiście, że trzeba w przyszłości opodatkować roboty (...) bo roboty to jest kapitał zamieniony na technologię bardzo zaawansowaną, która po prostu generuje bardzo wysoką wartość dodaną. Czyli, mówiąc językiem biznesowym, tworzy najwyższą marżę - cytuje wypowiedź wicepremiera PAP. 

- Sposób opodatkowania tego kapitału, a więc robotów, jest jak najbardziej elementem, który trzeba przedyskutować. Trzeba skonstruować najlepszy system. Nie wyobrażam sobie, żeby pracy było coraz mniej, a właściciele tych robotów, którzy czerpią - można powiedzieć z wielowiekowego dziedzictwa myśli ludzkiej, myśli technicznej - byli jedynymi beneficjentami - wyjaśnił Morawiecki.

Ocenił, że ze względu na postęp technologiczny i jego konsekwencje dla rynku pracy, trzeba stworzyć "nowe realia podatkowe wydatków publicznych, wydatków społecznych i emerytalnych", aby każdy mógł nie tylko żyć wygodnie, ale także mógł wzbogacać społeczeństwo w każdym wymiarze.

O podobnej potrzebie od dłuższego czasu mówi Bill Gates, współzałożyciel i były prezes Microsoftu, aktualnie filantrop.

W wywiadzie dla Quartz przyznał, że narastająca automatyzacja rynku pracy musi iść w parze ze stopniowym wprowadzaniem dochodu podstawowego. Jego zdaniem nie można po prostu zignorować ludzi, którzy stracili pracę, zastąpieni przez automaty i roboty. A finansowanie takiego dochodu mogłyby pokryć właśnie... podatki nałożone na automaty.

Zobacz także WIDEO: Mateusz Morawiecki o wizjonerstwie, roli Gandalfa i walce z postkomunizmem na gali "Gazety Polskiej"

Mateusz Morawiecki o wizjonerstwie, roli Gandalfa i walce z postkomunizmem na gali "Gazety Polskiej"

Więcej o:
Komentarze (87)
Morawiecki chce opodatkować pracę robotów. Zupełnie jak Bill Gates
Zaloguj się
 • cometto-pl

  Oceniono 19 razy 13

  Ciężarówka zastępuje kilkudziesięciu furmanów z końmi, koparka kilkudziesięciu szpadlowych. Trza to opodatkować!

 • mkk3a

  Oceniono 15 razy 5

  opodatkujmy czajniki - przecież zawsze można pójść narąbać drewna, rozpalić ognisko i tam zagotować wodę.

 • ja5569

  Oceniono 9 razy 5

  Pralke tez by mozna uznac za pewnego rodzaju robota, jakby sie kto uparl. To za kazdym razem, kiedy bede jej uzywal, zaplace podatek?

 • bylypisior

  Oceniono 8 razy 4

  hahahah...nie mogę. Proszę bardzo - Morawiecki opodatkuj pieniądze, które DOSTAJĄ roboty.
  Proponuję jeszcze opodatkować konie pociągowe i psy myśliwskie. A sorry - tu będzie konflikt z Szyszką.
  Osłów nie proponuję, bo się cały Sejm sprzeciwi :-D.

 • zarani

  Oceniono 11 razy 3

  A kiedy opodatkowany będzie kościół i jego pasterze?

 • manekin1

  Oceniono 7 razy 3

  W Polskich warunkach każą nam płacić ZUS od robotów kuchennych...

 • wieczniekontuzjowany

  Oceniono 4 razy 2

  Martwiącym się, że roboty zabiorą ludziom pracę i doprowadzą do biedy przypominam o "Petycji producentów świec" Bastiata z 1845.

 • Ryszard Miechowicz

  Oceniono 6 razy 2

  Spoko - zrobotyzowane fabryki powstaną na Słowacji i tam wysoko wykwalifikowana kadra je obsługująca będzie zarabiać krocie, a my jak zwykle na zmywaku - tyle, że u Słowaków.

 • obudz_sie_europo

  Oceniono 16 razy 2

  Roboty nie powinny zabierać ludziom pracy, lecz jedynie wykonywać prace, których nie da się zrobić siłą ludzkich rąk, ani też ludzkimi umiejętnościami, np. duże projekty budowlane, w których siła ludzka CZY MASZYNY TRADYCYJNE niewiele wniosą.

  Jeżeli roboty zaczną pracować za ludzi, wtedy faktycznie człowiek wejdzie w epokę lenistwa (jedno z haseł marksizmu kulturowego), a jeżeli maszyny jeszcze bardziej się rozwiną staniemy się niepotrzebni.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX