Zagadka chińskiego kapitału w giełdowej spółce. Bumech zawiadamia prokuraturę

Bo podejrzewa, że informacja o nabyciu znacznego pakietu jego akcji przez chińskiego potentata górniczego, China Coal Energy jest nieprawdziwa.

W drugiej połowie marca notowany na giełdzie producent urządzeń i maszyn górniczych, firma Bumech poinformowała, że spółka China Coal Energy, część jednego z największych światowych konglomeratów węglowych ma ponad 9 proc. jego akcji. Prawdziwość komunikatu wzbudziła jednak podejrzenie Komisji Nadzoru Finansowego, która zaczęła badać sprawie. W czwartek, poważnych podejrzeń nabrał też sam Bumech i postanowił złożyć zawiadomienie do prokuratury.

Zawiadomienie dotyczy podejrzenia "popełnienia przestępstw przez nieustalonych sprawców w związku z przekazaniem spółce w dniu 22 marca 2017 r. informacji o nabyciu akcji Spółki przez China Coal Energy Company Limited, gdyż powstało podejrzenie, że informacja ta może być informacją nieprawdziwą".

Sytuacja jest o tyle ciekawa, że jak pisaliśmy 27 marca, Bumech napisał, iż zweryfikował wiarygodność spółki China Coal Energy Company Limited. Pokazał także list od chińskiej firmy, który był kwestionowany przez KNF.

Kurs BumechKurs Bumech źródło: stooq.pl

Dzisiejsza informacja z polskiej spółki niewiele zmienia dla inwestorów, którzy zaraz po publikacji komunikatu przystąpili do dużych zakupów jej akcji i nie zdążyli ich szybko sprzedać. Giełda Papierów Wartościowych, na wniosek Komisji Nadzoru Finansowego, zawiesiła bowiem obrót akcjami firmy.

Akcjonariusze Bumechu czekają teraz na ruch KNF, który po zakończeniu postępowania ma wydać stosowany komunikat.

***

Założyciel Fly4free.pl: Gdybym tę decyzję podjął wcześniej, fly4free.pl najprawdopodobniej byłoby najbardziej znanym serwisem w Europie [NEXT TIME]:

Więcej o: