Adidas będzie drukować swoje buty w technologii 3D. "Złamaliśmy pewne granice"

Adidas wprowadził nową linię butów, wyróżniających się nadrukiem "3D". Firma planuje masową produkcję obuwia w nowej technologii już w przyszłym roku.

Nowinka jest elementem silnego przywiązywania spółki do innowacyjnej polityki. Ma ona spowodować szybsze reagowanie na zmieniające się mody i tworzyć bardziej niestandardowe produkty.

Limitowane serie butów

Jak informuje agencja Reuters, już dzisiaj Adidas oferuje klientom dostosowanie do ich gustów, zarówno kolorystyczne, jak i wzornicze. Co więcej, technologia 3D sprawi, że małe zakłady wytwórcze będą mogły produkować niewielkie i limitowane serie butów. Poprzez zamówienia skierowane on-line klient będzie mógł zamówić także podeszwy dopasowane do jego wagi i zwyczajów.

- To kamień milowy, nie tylko dla nas jako firmy, ale także dla całego przemysłu - mówi Gerd Manz, szef innowacji technologicznych w Adidasie, określając uruchomienie produkcji nowego buta jako "Futurecraft 4D". - Złamaliśmy pewne granice – dodaje.

Buty z węgla?

Newralgicznym czynnikiem w tego typu produkcji jest surowiec konieczny do zasilania drukarek 3D. Głównym jego składnikiem jest węgiel. Produkcja tego surowca jest aktualnie finansowana przez firmy typu venture capital, takie jak np. Sequoia Capital. Robią to także fundusze utworzone przez firmę Google, będącą pionierem techniki, wytwarzania wrażliwej na światło żywicy polimerowej, która w końcowym procesie drukowania jest termicznie utrwalana dla uzyskania wytrzymałości produktu.

+++

Zobacz też, z jakimi problemami mierzą się ci, którzy chcą w Polsce budować własny biznes. O swoich doświadczeniach opowiadają m.in. prof. Andrzej Blikle i Kamil Lodziński, założyciel serwisu podróżniczego Fly4free.pl:

Więcej o:
Komentarze (35)
Adidas będzie drukować swoje buty w technologii 3D. "Złamaliśmy pewne granice"
Zaloguj się
 • Pisul Maximus

  Oceniono 17 razy 13

  Buty z węgla?
  Lublinianie będą mieli usprawiedliwienie palenia trampkami w zimie w piecach

 • foreks

  Oceniono 13 razy 5

  Ale co to za filozofia buty sportowe z siateczki w 3d wydrkowac? Jak 3d uszyje ladne, trwale buty ze skory, to wtedy pogadamy. Bo w takim gownie na 3tyg biegania to nikt nie wyjdzie na spacer z psem nawet.

 • baramboo

  Oceniono 3 razy 3

  "Nowinka jest elementem silnego przywiązywania spółki do innowacyjnej polityki"
  Natomiast ten artykuł jest elementem silnego przywiązywania się autora tego gniota do Google translate.

 • wiceherszt

  Oceniono 2 razy 2

  To się nazywa samozaoranie :) Wprawdzie zniknie konieczność zatrudniania dzieci w Indonezji czy na Filipinach i żadna fabryka nie będzie już tych trepów "podrabiać", czytaj szyć kilku partii ponad zamówienie i sprzedawać na lewo, bez "błogosławieństwa" korporacji, tyle że kiedy Chińczycy rzucą na rynek tanie drukarki 3D zdolne do wydrukowania takich bucików, to klient sam sobie będzie drukował, dostosowane do jego wzrostu i preferencji. Tyle że zamiast 100 dolarów będzie to kosztowało 3. Czekam z utęsknieniem :)

 • jakis_gosc01

  Oceniono 2 razy 2

  Przecież oni sami tych butów nie produkują. Zlecają to firmom z Bangladeszu czy innych krajów 3-ciego świata. Wątpię żeby tam mieli jakieś drukarki 3D w tych fabrykach. Zwykły, marketingowy bełkot.

 • wiadomosci.gazeta

  Oceniono 2 razy 2

  granic sie nie lamie, tylko przekracza;
  no chyba, ze piszesz po angielsku, czego tu nie widze.
  moze gugiel ci tak przetlumaczyl?

 • szpulazwanyszpula

  Oceniono 4 razy 2

  W latach 90tych, kto w szkole nosił cokolwiek Adidasa, tego uważano za burżuja. Mi rodzice kupili na bazarze buty "Adodas".

 • sselrats

  Oceniono 1 raz 1

  Wiem dlaczego Karol Gimbus napisal tu o weglu. Jak chcecie pozgadywac to odpowiadajcie ponizej, potem podam odpowiedz.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX