Morawiecki ostrzega - przez nową ustawę leki mogą podrożeć. Ale posłowie już ją przegłosowali

- Zmiany w prawie farmaceutycznym mogą skutkować podwyżkami cen leków - ostrzega minister rozwoju i finansów, Mateusz Morawiecki, w opinii przesłanej do Senatu. To wyższa izba parlamentu będzie teraz zajmować się projektem ustawy "apteki dla aptekarza", przegłosowanej w zeszłym tygodniu przez Sejm.

„Wprowadzenie proponowanych ograniczeń własnościowych (w tym limitu prowadzenia maksymalnie czterech aptek przez jeden podmiot) będzie skutkować postępującą fragmentaryzacją rynku aptek w Polsce. Biorąc pod uwagę silną konsolidację obrotu hurtowego, doprowadzi to do dalszego osłabienia pozycji negocjacyjnej aptek i znacząco utrudni uzyskiwanie efektu korzyści skali dla pojedynczych aptek, co może przełożyć się w sposób znaczący na podwyżkę ceny leków nie objętych refundacją oraz OTC [bez recepty – przyp. red.]” – napisał Morawiecki w opinii dla Senatu.

Dokładnie ta sama przestroga płynęła od ministra rozwoju i finansów wcześniej do Sejmu. Ten jednak przyjął 7 kwietnia rzeczoną nowelizację prawa farmaceutycznego, więc teraz Morawiecki musi musiał udać się ze swoimi uwagami do Senatu, licząc, że wyższa izba parlamentu go posłucha nim będzie za późno.

Nowa ustawa daje prawo otwierania nowych aptek wyłącznie farmaceutom posiadającym prawo wykonywania zawodu. Zakłada też ograniczenia demograficzne i geograficzne dla nowo tworzonych aptek - między aptekami ma być zachowana odległość przynajmniej 500 m, a na placówkę ma przypadać co najmniej 3 tys. mieszkańców.

Morawiecki argumentował, że wprowadzenie tych restrykcji będzie „de facto moratorium na otwieranie nowych aptek w Polsce, zwłaszcza w dużych ośrodkach miejskich”. Zwracał też uwagę, że regulacja może ograniczyć dostęp do zawodu. „Absolwenci kierunków farmaceutycznych mogą mieć trudności na rynku pracy co w konsekwencji może doprowadzić do ryzyka zamknięcia zawodu” – alarmował Morawiecki.

Ministerstwo Zdrowia broni jednak pomysłu. „Rozwiązania zaproponowane w ustawie – wbrew opiniom krytyków – są korzystne dla pacjentów. Obecnie sieci aptek sztucznie obniżają ceny leków nierefundowanych (w tym leków bez recepty) i sprzedają je po cenach dumpingowych. Takie działanie jest tylko pozornie korzystne dla pacjentów. Przez jakiś czas mogą kupić leki taniej, jednak w dłuższej perspektywie doprowadzi to do upadku aptek indywidualnych na danym terenie. Wówczas apteki sieciowe, które uzyskały dominującą pozycję, mogą podnieść ceny leków nierefundowanych (również tych bez recepty) znacznie powyżej poprzednich cen i cen w aptekach indywidualnych” – napisał w czwartek w komunikacie resort.

***

Zobacz też: Red Lipstick Monster: W Polsce da się bardzo dużo, jestem dumna z tego, co mamy [NEXT TIME]

Więcej o:
Komentarze (39)
Morawiecki ostrzega - przez nową ustawę leki mogą podrożeć. Ale posłowie już ją przegłosowali
Zaloguj się
 • tym2003

  Oceniono 18 razy 14

  Nowa Dobra zmiana dobije emerytów i rencistów nie tylko z PiS !Tak trzymać CIEMNY LUDU PiS !

 • zanimmnieznowzbanuja

  Oceniono 6 razy 4

  " Wówczas apteki sieciowe, które uzyskały dominującą pozycję, mogą podnieść ceny leków nierefundowanych (również tych bez recepty) znacznie powyżej poprzednich cen i cen w aptekach indywidualnych” "

  Po wejsciu w zycie ustawy dominujaca role beda mialy apteki "indywidualne" i beda mogly podniesc ceny............... bez czasochlonnego "wykanczania konkurencji" przy pomocy niskich cen.

 • patatajmiauhau

  Oceniono 5 razy 1

  Gdy w jakimś sektorze gospodarki pojawiają wielcy gracze kończy się prawdziwy wolny rynek i pies go drapał jeżeli dotyczy to dziedzin bez których można się obejść, gdy natomiast dotyka sfery ta wrażliwej i drażliwej jak ceny leków (przez to ich dostępność) niezbędna jest interwencja państwa i to zarówno na poziomie detalu, hurtu jak i produkcji (ew. importu), czyli ustanowienie cen urzędowych dla wszystkich trochę podobnie jak w przypadku papierosów. To wcale nie byłby powrót do demoludów, wiele podobnych rozwiązań funkcjonuje z powodzeniem w krajach „na zachód od Odry".
  To pisałem ja Wasz wietnamski przyjaciel i domorosły ekonomista
  Patataj Miau-Hau

 • polipragmazja80

  Oceniono 5 razy 1

  ...farmaceuci przyczyn zmiany stanowiska w sprawie ustawy upatrują w działaniach wicepremiera Mateusza Morawieckiego. Przedwczoraj poinformowaliśmy, że kilka tygodni temu spotkał się on w Izraelu z lobbystami sieci aptecznych. Z Tel Awiwu wywodzi się bowiem jedna z najprężniej działających na polskim rynku sieci – Super-Pharm, która obawia się o kształt nowelizacji polskiego prawa farmaceutycznego.

  Wicepremier Morawiecki zapewnił wówczas swoich rozmówców, że „strona rządowa podejmie działania mające na celu rozwiązanie podnoszonego problemu”

  Gazeta Prawna

 • malgojb

  Oceniono 3 razy 1

  Radziwiłł - katolik sumienia nienawidzący ludzi, a bab w szczególności:/ Może poszedł by ten szkodnik wreszcie na emeryturę i swoją obsesję prezentował w radiu 'ubogiego' R.

 • 1.gaga

  Oceniono 2 razy 0

  PiS "grabi" sobie coraz bardziej....

 • habib78

  Oceniono 2 razy 0

  1. W zamian Aptek będziemy mieli śiceciówki o nazwie punkt medyczny, gdzie będzie mozna kupić wsyztko bez recepty
  2. Zostaną Apteki z drogimi lekami na receptę
  3. Jak obejść ustawę. Apteka jest zrzeszona w Towarzystwie Farmaceutycznym Zdrowit i ma pozwolenie na używanie znaku towarowego towarzystwa, Farmaceuta za bycie członkiem towarzystwa będzie odpalał 1 000 000 rocznie składki (oczywiście nie ma to nic wspólnego z franczyzą).
  4. Dla mnie nawet nie wzrost cen będzie najgorszy, a kolejki, gigantyczne kolejki.
  ...Na szczęście wypad do Ostravy na cotygodniowe zakupy nie jest dla mnie problemem. Ale jednak znakomita część ludz będzie musiała swoje odstać.

 • prokuraturarejonowa

  0

  Prawo napisane przez lekarzy pod lekarską mafię, w której każdy lekarz na boku jakąś aptekę sobie prowadzi.

  Prokuratura w pełni podległa Ziobrze z urzędu powinna wysłać do Ministerstwa Zdrowia ABW i CBA, bo nawet jeśli to nie jest wał, to capi to dokładnie tak jak bezczelny wał.

 • starszy-65

  0

  Posłowie PIS metodą czystki etnicznej chcą wykończyć chorych i inwalidów których większość nie będzie stać na wykupienie leków (podobno teraz też już nie stać) a ich zgodny spowoduję oszczędności ZUS a przez to i budżetu więc bedzie można dać nowe 500+ - tak sobie pomyślałem.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX