Imponujące wyniki OFE. Aż szkoda, że nie możemy tam trzymać więcej pieniędzy

Średnia ważona stopa zwrotu wszystkich OFE od 31 marca 2016 r. do 31 marca 2017 r. wyniosła 17,568 proc. - poinformowała Komisja Nadzoru Finansowego.

Wynik Otwartych Funduszy Emerytalnych o tyle nie dziwi, że na koniec marca ponad 131 mld zł z ok. 167 mld zł OFE trzymały w postaci akcji spółek z polskiej giełdy. A ta ma za sobą świetne 12 miesięcy – od 31 marca ub.r. do 31 marca br. WIG urósł o 18,1 proc.

.. oprac. własne na podst. KNF

Ze składki emerytalnej, która wynosi 19,52 proc. płacy brutto, tylko nieco więcej niż co siódma złotówka (dokładnie 2,92 proc. wynagrodzenia) może trafić do OFE. Przy średniej krajowej daje to ok. 130 zł miesięcznie.

Do OFE mogą zapisać się wyłącznie osoby wchodzące na rynek pracy. Pozostałe, o ile obecnie cała ich składka emerytalna idzie do ZUS, ostatnią szansę na zmianę decyzji i przekazywanie części składki do OFE miały w "okienku transferowym" w połowie zeszłego roku.

Jaka przyszłość OFE?

Przed nami ostatnie miesiące funkcjonowania OFE. Zgodnie z planem opisanym w zeszłym roku przez wicepremiera Mateusza Morawieckiego Programie Budowy Kapitału, od 1 stycznia 2018 r. Otwarte Fundusze Emerytalne zostałyby zlikwidowane. 25 proc. zgromadzonych tam środków trafiłoby na Fundusz Rezerwy Demograficznej w ZUS, a pozostałe 75 proc. środków (w postaci akcji polskich spółek) do Otwartych Funduszy Inwestycyjnych Polskich Akcji prowadzonych w ramach Indywidualnych Kont Emerytalnych. Te byłyby zarządzane przez fundusze inwestycyjne powstałe z przekształcenia obecnych OFE.

Projekt ustawy likwidującej Otwarte Fundusze Emerytalne miał być gotowy jeszcze w pierwszym kwartale br., ale pod koniec marca Ministerstwo Rozwoju przedłużono ten czas do końca półrocza. Niemniej termin 1 stycznia 2018 r. jako ostatecznie „uśmiercenie” OFE nadal pozostaje aktualny.

Jak wynika z niedawnego badania CBOS, ponad dwie trzecie Polaków popiera pomysł likwidacji OFE.

***