Dramat na giełdzie w Brazylii. Inwestorzy stracili gigantyczne pieniądze. Wszystko przez politykę

Robert Kędzierski
Napięta sytuacja polityczna w Brazylii przełożyła się na bardzo mocny spadek kursów akcji na tamtejszej giełdzie. Doszło nawet do tego, że inwestorów uspokajać musiał bank centralny, ale elity polityczne mu tego nie ułatwiają.

W Brazylii wybuchł skandal polityczny w wyniku oskarżenia prezydenta Michela Temera  przez prokuraturę. Postawiono mu zarzut korupcji po tym, jak lokalne media opublikowały opis nagrania, na którym rzekomo prezydent kraju  przekazuje pieniądze jednemu z senatorów w zamian za zachowanie milczenia w związku z łączącymi ich ciemnymi interesami. Senator został bowiem skazany za udział w praniu brudnych pieniędzy.

Czytaj też: Według tego raportu program 500+ ma zły wpływ na firmy.

Temer zaprzeczył przekazywaniu jakichkolwiek środków i stwierdził, że nie zrezygnuje ze stanowiska. Zarzuty wobec prezydenta mocno jednak wystraszyły inwestorów, bo kraj dopiero co otrząsnął się z problemów wywołanych odsunięciem od władzy poprzedniej prezydent kraju Dilmy Rousseff. Powodem jej odejścia był skandal korupcyjny, a Temer był jednym z jej współpracowników.

Kryzys polityczny w Brazylii wywołał krach na tamtejszej giełdzieKryzys polityczny w Brazylii wywołał krach na tamtejszej giełdzie Fot. investing.com

Główny indeks giełdy w Brazylii, Bovespa zanurkowała o blisko 9 proc., podobnie straciła brazylijska waluta. W reakcji na panikę inwestorów przedstawiciel banku centralnego zapewnił, że będzie udzielał instytucjom finansowym odpowiedniego wsparcia, oczywiście, jeśli zajdzie taka potrzeba.

Jak wyjaśnia BBC złe nastroje podsyca fakt, że 1/3 gabinetu prezydenta Temera jest obiektem śledztw związanych z korupcją.

Krach na giełdzie przerywa trwające od roku 2015 odrabianie strat tamtejszego rynku akcji. Bo chociaż PKB nieustannie maleje, inwestorzy przed wybuchem skandalu byli przekonani o tym, że Brazylia zaczyna wychodzić na prostą. Jeśli zarzuty się potwierdzą, prezydent Temer nie ustąpi może pogrążyć swój kraj w kolejnym, kosztownym i trwającym długie miesiące kryzysie.

Makler giełdowy w BrazyliiMakler giełdowy w Brazylii Andre Penner (AP Photo/Andre Penner)

Przecena w Brazylii negatywnie wpłynęła też na notowania giełdy w Argentynie, która zniżkowała o 3 proc. Jeśli natomiast chodzi o rynki amerykańskie czy europejskie, to zachowują się one bardzo spokojnie i są dziś na lekkich plusach.

Więcej o: