RUCH S.A. będzie mieć nowego właściciela. Były prezes Orlenu chce przejąć spółkę

Eton Park Capital, amerykański fundusz inwestycyjny od dłuższego czasu bezskutecznie próbował sprzedać RUCH. W końcu na wykup menedżerski zdecydował się obecny prezes spółki Igor Chalupec.

24 maja Loverose Limited złożyło do Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów wniosek o przejęcie kontroli nad spółką Lurena Investments B.V., do której należy 100 proc. akcji RUCH S.A.

"Loverose jest przedsiębiorcą kontrolowanym przez osobę fizyczną, która kontroluje również przedsiębiorców prowadzących działalność inwestycyjną w różnych sektorach gospodarki oraz doradztwa biznesowego." - czytamy we wniosku. 

Dziś wiadomo, że wspomnianą "osobą fizyczną" jest Igor Chalupec, były prezes Orlenu, obecny prezes zarządu RUCH S.A.

Lurena jest właścicielem sieci RUCH, do której należą kioski oraz saloniki prasowe. Prowadzi również działalność w zakresie dystrybucji prasy i książek.

Jak podaje Puls Biznesu - "Transakcja wykupu, uwarunkowana m.in. zgodą prezesa UOKiK, powinna nastąpić najpóźniej na przełomie lipca i sierpnia tego roku”. Cena transakcji nie jest znana, jednak kiedy w ubiegłym roku Poczta Polska rozważała zakup, kwota oscylowała wokół 30 mln zł.

RUCH S.A. to firma z blisko 100-letnią tradycją. Pierwszy kiosk został otwarty w styczniu 1919 r. na peronie dworca Kolei Wiedeńskiej w Warszawie. Po pół roku sieć liczyła już 60 punktów i księgarń. W 1935 r. było ich 700.

Obecnie RUCH S.A. jest jednym z największych dystrybutorów prasy w Polsce. Miesięcznie obsługuje ponad 10 milionów Klientów. Posiada 2 000 kiosków i saloników.

Więcej o: