Biedronka, Lidl, Tesco - wszystkie supermarkety i dyskonty zamknięte w najbliższą niedzielę. Powód? Zielone Świątki

W najbliższą niedzielę, 4 czerwca, przypada święto Zesłania Ducha Świętego, czyli tzw. Zielone Świątki. Oznacza to, że większość sklepów będzie zamknięta.

Zgodnie z Kodeksem Pracy, praca w święta w placówkach handlowych jest niedozwolona. Zakaz nie obowiązuje właścicieli konkretnych sklepów, a także osób zatrudnionych na umowy cywilnoprawne.

Supermarkety i dyskonty będą w niedzielę 4 czerwca zamknięte. Nie zrobimy zakupów m.in. w Biedronce, Lidlu, Auchan, Tesco, Kauflandzie, Carrefourze, Netto. Zamknięte będą też m.in. butiki i inne sklepy w galeriach handlowych.

.. zdj. Rafał Hirsch

Gdzie zrobić zakupy?

Otwarte mogą być niektóre sklepy osiedlowe, w tym te w sieciach m.in. Żabka, Freshmarket czy Małpka Express (działają na zasadzie franczyzy). Oczywiście pod warunkiem, że za ladą usiądzie właściciel lub, ewentualnie, pracownik bez umowy o pracę. Na ewentualne zakupy można będzie się udać także na stacje benzynowe.

W Zielone Świątki mogą być natomiast czynne m.in. restauracje i bary, kina, teatry, apteki, hotele czy obiekty rekreacyjne i turystyczne (np. baseny, muzea itp.).

Co z zakazem handlu w niedziele?

Zamknięte sklepy w niedzielę 4 czerwca możemy potraktować jako "trening" przed planowanym ograniczeniem handlu w niedziele. Choć nadal nie wiadomo, jaki będzie jego ostateczny kształt

W sejmowej podkomisji trwają prace nad ustawą. W Sejmie ścierają się zwolennicy całkowitego zakazu handlu w niedzielę z osobami sugerującymi jedynie częściowe ograniczenia. Wydaje się, że obecnie bardziej prawdopodobne jest ograniczenie handlu wyłącznie w jedną czy dwie niedziele w miesiącu.

- Może jeszcze przed wakacjami uda się projektowi opuścić komisję i ewentualnie zaraz po wakacjach projektem zająłby się Sejm – mówił w rozmowie z "Wiadomościami Handlowymi" Jan Mosiński, przewodniczący podkomisji stałej ds. rynku pracy

Czytaj też: Związkowcy chcą, żeby minimalna stawka godzinowa za pracę w niedzielę wyniosła 32,5 zł. Dla wszystkich