Opozycja w Wenezueli oskarża Goldman Sachs o wspieranie reżimu

Goldman Sachs wykupił obligacje Wenezueli warte 2,8 mld dolarów. Opozycjonista Julio Borges opublikował list, w którym oświadcza, że bank wspiera reżim prezydenta Maduro i przyszły demokratyczny rząd nie powinien wypłacać zobowiązań wynikających z obligacji.

– Jako przewodniczący Zgromadzenia Narodowego Wenezueli jestem przejęty i wzburzony decyzją Goldman Sachs, która pozwoliła na zawarcie 2,8-miliardowej transakcji z dyktatorem Nicolasem Maduro – pisze w liście otwartym do dyrektora Goldmana Lloyda Blankfeina Julio Borges.

Obligacje wyemitowane zostały przez państwową spółkę wydobywczą Petróleos de Venezuela (PDVSA) w 2014 r. i zapadają w 2022 r. – podaje New York Times. Według Borgesa sprzedano je za cenę 31 centów za dolara, co daje łączną kwotę sprzedaży 865 mln dol.

– Nie ma racjonalnego powodu, dla którego Centralny Bank Wenezueli miałby sprzedawać obligacje PDVSA za 69 proc. rynkowej wartości, która wynosi 41 centów za dolara – ocenia Borges. – Natura tej transakcji jest jasnym dowodem, że reżim Maduro nie działa w interesie Wenezueli – dodaje.

Zdaniem opozycjonisty, wszelkie przyszłe demokratyczne rządy nie powinny honorować tych zobowiązań. Twierdzi, że przyczynią się one do wsparcia brutalnych represji, które dotykają tysięcy Wenezuelczyków protestujących w imię zmian.

Starcia antyrządowych protestantów z policją w WenezueliStarcia antyrządowych protestantów z policją w Wenezueli Fernando Llano (AP Photo/Fernando Llano)

Kraj od kilku lat pogrążony jest w kryzysie gospodarczym. W ostatnich tygodniach nasiliły się protesty przeciw prezydentowi Maduro, w których zginęło już 60 osób.

Borges odwołuje się w liście do stanowiska banku wobec praw człowieka, w którym można przeczytać, że Goldman przykłada "wielką wagę do identyfikacji przypadków naruszeń praw człowieka, przygotowując się do swoich transakcji".

– Ludność Wenezueli i przyszły demokratyczny rząd nie zapomną, gdzie stał Goldman Sachs, wybierając pomiędzy wsparciem dyktatury Maduro, a wsparciem demokracji – podsumowuje.

Więcej o:
Komentarze (14)
Opozycja w Wenezueli oskarża Goldman Sachs o wspieranie reżimu
Zaloguj się
 • losiu4

  Oceniono 20 razy 4

  no to drodzy Wenezuelczycy, żegnajta się z resztą swojego majątku. Ale tak to bywa jak sie lewusów a już nie daj Panie Boże lewusów którzy są silnie antykościelni wybiera. A dla nas nauczka: nigdy więcej pełowni, eseldówka, palikociarni czy innych wynalazków typu sfetrofcy

  Pozdrawiam

  Losiu

 • pogromca_mrowek

  0

  Goldman i prawa człowieka? Żartuje czy o drogę pyta?

 • bmiara

  Oceniono 2 razy 0

  "Goldman Sachs wykupił obligacje Wenezueli" - obligacje wykupuje emitent. Lepiej należało napisać: GS kupił obligacje wyemitowane przez rząd Wenezueli. Co zresztą nie jest niczym dziwnym, bo rządy emitują obligacje, a banki inwestycyjne, fundusze i inni je kupują.

  Także transakcje za cenę niższą niż cena emisyjna (i obecna rynkowa nie są niczym nowym). Można np. wspomnieć jak nasz obecny (PiSowski) rząd emitował dziesięciolatki potrzebując pieniędzy na 500+. Ponieważ to de facto rozdawnictwo, musiał zaoferować inwestorom takie super dla nich warunki (a fatalne dla Polski).

 • badziewiak66

  Oceniono 1 raz -1

  Nie rozumiem, ktoś kto sądził, że problemy Wenezueli są problemai gospodarki jest idiotą. To problemy wykreowane z zewnątrz, także wewnątrz Wenezueli. Skoro służby kilku państw , pracując przez lata, zdolne były przeprowadzić wielką operację "demokratyzacji" Afryki Północnej i Bliskiego Wschodu, jaka objęła Algierię, Arabię Saudyjską, Bahrajn, Dżibuti, Egipt, Irak, Kuwejt, Jemen, Jordanię, Liban, Libię, Mauretanię, Maroko, Oman, Palestynę, Somalię, Sudan, Syrię, Tunezję, to tym bardziej zdolne były całkowcie zdestabilizować Wenezuelę. Oczywiście Izrael wykorzystuje tę sytuację do poszerzenia swojego terytorium. Tylko ślepy nie widzi że mamy do czynienia z Wielką Grą dwóch potężnych sił : BRICS i USA. Przypadkiem nie było odsunięcie od władzy Prezydent Rousseff w Brazylii, to była operacja amerykańskich sił, które zażądały od brazylijskiej finansjery aktu lojalności. Oczywiście zapytacie o co chodzi zatem w Europie. To zemsta USA za to że Europa sekunduje BRICS, że chciałby odwetu za to że USA zepchnęły ją z piedestału po II wojnie światowej, że Europa chce podeptać dolara i przywrócić znaczenie swojej gospodarce pieniężnej, odzyskać ster nad swoimi gospodarkami. Dlatego pewna część elit USA postawiła na rząd generałów , na agresywnego Trumpa. Ich zadaniem jest rozjechać każdego kto naruszy intresy USA. Jak sam powiedział Trump nie idzie tak łatwo jak sie spodziewał. Nie udało się wywołać wojny w Azji przez Koreę Północną. Ten nieprzemyślany ruch nerwowo reagującej cześci elity Amerykanów, mógł kosztować USA utratę Korei Południowej i przejęcie przez Chiny kontroli nad wielkimi złożami metali ziem rzadkich w Korei Północnej, wycenianych na miliardy dolarów. Ktoś tam na Wall Street polał głowę zimną wodą. Destabilizacja oznacza przejmowanie aktywów. Tak jak w Grecji. Przypomnę że podobny interes zrobiono w Atenach sprzedając greckiego operatora loterii za 700 mld EUR. Ten operator przynosił 300 mln zysku rocznie. Czyli nabywca po dwóch latach odzyska co wyłożył. Nie może dziwić podobny "interes" z akcjami PDVSA, które poszły za 40% wartości. Ile wziął Maduro ? Tak to wygląda, wszyscy pie... o demokracji a to jest zwyczajny rabunek w stylu godnym hiszpańskich konkwistadorów.

 • y.woodoo

  Oceniono 9 razy -1

  Stal tam gdzie kaska. Kazdy ksiundz wam to powie, Tzw. slowo buckowe.

 • chris rhode

  Oceniono 7 razy -1

  Goldman&Sachs to bank który przetrwał praktycznie wszystkie katastrofy ekonomiczne w ostatnim milenium. Dla bankiera Los tych paru wenezuelczkow to tylko numerki. Pecunia non olet. Ale jak komuś olet to niech przyjmie wenezuelskich uchodźców. Ramen.

 • Jerzy Kołodziej

  Oceniono 3 razy -1

  Nic nowego?! Banksterzy finansuja "wiosny demokratyczne" " kolorwe rewolucje" az wreszcie i wojny. Wspieraja rzady a inne obalaja.
  Kto rzadzi kasa rzadzi swiatem.
  Nie od dzis.

 • dupajasi0

  Oceniono 11 razy -3

  Przeca to Goldman s u c ks. O 3.14 er doli każdego z kasy jak będzie mógł zarobić. ;-) Powinno się dawno zrównać ich z glebą.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX