Skromne podwyżki dla emerytów i wielki wydatek dla budżetu. Wiemy, ile będzie kosztować waloryzacja

Andrzej Mandel
Budżet słono zapłaci za niewielkie kwotowo podwyżki dla emerytów. Minister Elżbieta Rafalska przyznała właśnie, że będzie to prawie 5 mld zł.

Niewielkich kwotowo, choć już procentowo całkiem znaczących, podwyżek emerytur można spodziewać się w 2018 roku. Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej poinformowało w czwartek o skali waloryzacji emerytur i rent w 2018 roku. Ma ona się odbyć w oparciu o wskaźnik 2,4 procenta. Minister Elżbieta Rafalska twierdziła w radiowej „Jedynce”, że to znaczący wzrost.

Wzrost świadczeń o 2,4 procenta oznacza dla emerytów podwyżkę 18,84 zł na rękę dla tych pobierających najniższe świadczenie (obecnie 1000 zł brutto czyli 872 zł netto). Emeryt pobierający świadczenie w wysokości 3 tys. złotych brutto otrzyma na rękę 57,52 zł. Podwyżki te nie wyglądają imponująco w kwotach, ale pomijając skokowy wzrost najniższej emerytury w zeszłym roku, to najwyższe procentowo podwyżki emerytur od 2013 roku (gdy emerytury wzrosły o 4 proc.)

Naturalne jest, że podwyżki dla emerytów oznaczają koszt dla budżetu. Proponowany przez minister Rafalską wzrost świadczeń oznacza dla budżetu koszt 4,8 mld złotych. W wywiadzie udzielonym „Jedynce” minister przypomniała, że od października wejdą w życie przepisy przywracające niższy wiek emerytalny, ale podkreśliła, że nie da się określić ile osób z tych przepisów skorzysta. Można więc założyć, że prognozowany koszt podwyżek emerytur dla budżetu państwa może się jeszcze zmienić. Zarówno na plus, jak i na minus, choć bezpieczniej jest sądzić, że będzie on wyższy.

Od 1 października prawo do emerytury będą mieli mężczyźni w wieku 65 lat i kobiety w wieku 60 lat. Nie oznacza to automatycznego obowiązku przejścia na emeryturę. Rząd deklarował kilkakrotnie, że będzie Polaków zachęcał do dłuższej pracy. Jakie będą to dokładnie zachęty i ile będą kosztować budżet jeszcze nie wiadomo. Szacuje się, że obniżenie wieku emerytalnego będzie kosztować budżet 55 mld zł w ciągu pięciu lat.

Magazyn Porażka: Media kreują wyspy szczęśliwości, które dla wielu są po prostu nieosiągalne [NEXT TIME]

Więcej o:
Komentarze (23)
Skromne podwyżki dla emerytów i wielki wydatek dla budżetu. Wiemy, ile będzie kosztować waloryzacja
Zaloguj się
 • karasek432

  Oceniono 8 razy 6

  Jedni dostają po1500 zl lub więcej podwyżki i to nie problem dla budżetu a kilka zł do emerytów to tragedia a te pieniądze to rząd już zebrał z podwyżek.

 • adam pietras

  0

  emeryci tych 10zl nie zapomna kilka lat temu moja emerytura byla do sredniej krajowej 95% a dzis nie wiem czy jest 40% pytam sie jak tak mozna okradac starych schorowanych ludzi tak 2,4% niech sobie minister wsadzi ............ reformy stoja w miejscu podwyzki daja nie robom a ludzie ktorzy ciezko pracowali i dlugo 40lat dostaja zero a staz powinien byc brany pod uwage bo np.kwota 2000zl to juz uwazaja ze duzo to TYLKO NA PROWINCJI

 • lob1

  Oceniono 2 razy 0

  W Polsce nie opłaci się pracować,bo na stare lata robią mi łaskę ,że płacą emeryturę.

 • lob1

  Oceniono 2 razy 0

  Gdybym sama odkładała składki na emeryturę,nikt by mi teraz łaski nie robił,że rzuci emerytom ochłap.

 • lob1

  0

  Budżet zapłaci,to gdzie są pieniądze odkładane przez 40 lat na moją emeryturę.

 • malgojb

  0

  Odstrzelić emerytów, przecież to straaaaszne, że jeszcze żyją. Oczywiście tradycyjnie bulwers dziennikarzy dotyczy ZUSu bo całe tabuny cwaniaczków nie płacących tudzież płacących bardzo symbolicznie to żaden problem, w końcu przywileje się należą.

 • zd46

  0

  Zlikwidowac 13ta pensje dla urzednikow takze gornikom, OBOWIAZKOWO !!!!! Dla SAMYCH urzednikow jest to kwota ok 7 miliardow zl wyplacana w pierwszym kwartale kazdego roku !!!! Srednio jest to 8,4% od ROCZNYCH DOCHODOW !!!! Kierowcy, sprzataczki, portierzy w urzedach tez otrzymuja !!!! Emerytom 2,4% !!!!! Urzednicy otrzymuja 10 KROTNIE wiecej i jednorazowo !!!

 • 20portal

  0

  Inflacja już wynosi 2,5 %.
  Ile wyniesie do 1 marca 2018 r.?

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX