Rating Polski Fitch bez zmian, "solidne fundamenty i zdrowy sektor bankowy"

Agencja ratingowa Fitch zdecydowała w piątek o utrzymaniu ratingu kredytowego Polski na poziomie A-. Perspektywa ratingu jest stabilna. Decyzja agencji jest zgodna z prognozami większości analityków.

W pierwszym zdaniu uzasadnienia swojej oceny polskiej gospodarki eksperci agencji napisali, że obecny rating naszego kraju „odzwierciedla solidne fundamenty makroekonomiczne, które są wspierane przez rozsądną politykę monetarną i zdrowy sektor bankowy”.

Prognoza Fitcha zakłada, że wzrost PKB w 2017 r. przyspieszy do 3,3 proc. (w czasie poprzedniej rewizji ratingu w styczniu prognozowano wzrost o 3 proc.) z 2,7 proc. w 2016 r. Stanie się tak dlatego, ponieważ w związku z niskim bezrobociem i programem 500 plus gospodarstwom domowym przybywa pieniędzy, przez co mogą zwiększać konsumpcję. Ponadto, poprawia się koniunktura u naszych głównych partnerów gospodarczych, a większy przepływ unijnych funduszy może wpłynąć na poprawę w inwestycjach.

500 plus i obniżka wieku emerytalnego

Analitycy prognozują też, że deficyt finansów publicznych wzrośnie w tym roku do 2,6 proc. z 2,4 proc. w roku ubiegłym. Wszystko przez większy koszt transferów pieniężnych związanych z 500 plus oraz obniżką wieku emerytalnego od października tego roku. Nie przejmują się oni jednak tym zbytnio, gdyż liczą na silny wzrost wpływów do budżetu związany mocniejszym wzrostem gospodarczym i poprawą ściągalności podatków.

W raporcie odnotowano też zmniejszenie napięcia w relacjach polski rząd – Komisja Europejska, ale jednocześnie podkreślono, że w dalszym ciągu jest to istotny czynnik ryzyka, który może wpłynąć na dostępność unijnych pieniędzy w kolejnej perspektywie.

Magazyn Porażka: Media kreują wyspy szczęśliwości, które dla wielu są po prostu nieosiągalne [NEXT TIME]