Polacy chcą iść na swoje. Skokowy wzrost wniosków o kredyty mieszkaniowe

Robert Kędzierski
Poprawiające się wskaźniki gospodarcze naszego kraju, a zwłaszcza coraz lepsza sytuacja na rynku pracy sprawiają, że Polacy coraz chętniej sięgają po kredyty na zakup własnego mieszkania. Ostatnie dane Biura Informacji Kredytowej sugerują nawet, że mamy mały boom kredytowy

Biuro Informacji Kredytowej poinformowało właśnie, że w czerwcu popyt na kredyty mieszkaniowe mierzony wartością wskaźnika BIK - Indeks (informuje o dynamice wnioskowanych kredytów hipotecznych) był wyższy aż o 20,4 proc., niż rok wcześniej. - Oznacza to, że w czerwcu 2017 r., w przeliczeniu na dzień roboczy, banki i SKOK-i przesłały do BIK zapytania o kredyty mieszkaniowe na kwotę wyższą o 20,4 proc. w porównaniu z czerwcem 2016 r. - czytamy w komunikacie firmy.

W maju wartość indeksu wzrosła o 10,2 proc. W kwietniu natomiast był o 13 proc. niższy.  Biorąc pod uwagę całe półrocze wzrost ten wynosi 14,5%

Średnia kwota wnioskowanego kredytu w czerwcu wyniosła 232,5 tys. zł i była wyższa o 10,1% w porównaniu z czerwcem roku ubiegłego.

Sami tylko mieszkańcy woj. mazowieckiego zawnioskowali o 21% wartości wszystkich kredytów mieszkaniowych w kraju. Wśród wnioskowanych kredytów, 66% to kredyty dla osób, które nigdy wcześniej nie miały kredytu mieszkaniowego, a 26% to kredyty dla osób, które posiadają kredyt mieszkaniowy. Wśród wnioskujących są osoby, które planują zakup dodatkowej nieruchomości lub planują zrefinansować obecnie posiadany kredyt mieszkaniowy

- mówi Sławomir Grzybek, Dyrektor Departamentu Business Intelligence Biura Informacji Kredytowej.

Wzrost zainteresowania kredytami jest kolejnym dowodem na to, że mamy w Polsce mały boom kredytowy. Pierwszy kwartał 2017 r. na rynku kredytów mieszkaniowych zamknął się kwotą  ponad 11 mld zł pożyczonych pieniędzy i 50 238 podpisanych umów. To najwyższy wynik od trzeciego kwartału 2012 r. Biorąc z kolei pod uwagę wartość nowo udzielonych kredytów, to ostatni raz więcej banki pożyczyły Polakom w trzecim kwartale 2011 r.

Więcej pieniędzy na MdM

Według ekspertów wpływ na majowy wzrost zainteresowaniem miał program Mieszkanie dla Młodych. Od stycznia banki przeżywały oblężenie, a MdM odpowiadał - w zależności od podejścia (ilościowo lub kwotowo) - za ok. 20-30 proc. całej sprzedaży kredytów w minionym kwartale.

Czytaj też: 500+ będzie brane pod uwagę przy ocenianiu zdolności kredytowej.

Tymczasem Sejm uchwalił w miniony piątek kolejną ustawę dotyczącą programu MdM. Przepisy umożliwią już w tym roku składanie wniosków o dopłaty z puli przeznaczonej na rok 2018. Pieniędzy wystarczy najprawdopodobniej na 2600 wniosków. 

24, 25 50. Zapamiętaj te cyfry. Bo to one zdecydują o tym, jak będzie wyglądać twoje wideo

Więcej o: