Biuro Informacji Kredytowej poinformowało właśnie, że w czerwcu popyt na kredyty mieszkaniowe mierzony wartością wskaźnika BIK - Indeks (informuje o dynamice wnioskowanych kredytów hipotecznych) był wyższy aż o 20,4 proc., niż rok wcześniej. - Oznacza to, że w czerwcu 2017 r., w przeliczeniu na dzień roboczy, banki i SKOK-i przesłały do BIK zapytania o kredyty mieszkaniowe na kwotę wyższą o 20,4 proc. w porównaniu z czerwcem 2016 r. - czytamy w komunikacie firmy.
W maju wartość indeksu wzrosła o 10,2 proc. W kwietniu natomiast był o 13 proc. niższy. Biorąc pod uwagę całe półrocze wzrost ten wynosi 14,5%.
Średnia kwota wnioskowanego kredytu w czerwcu wyniosła 232,5 tys. zł i była wyższa o 10,1% w porównaniu z czerwcem roku ubiegłego.
Sami tylko mieszkańcy woj. mazowieckiego zawnioskowali o 21% wartości wszystkich kredytów mieszkaniowych w kraju. Wśród wnioskowanych kredytów, 66% to kredyty dla osób, które nigdy wcześniej nie miały kredytu mieszkaniowego, a 26% to kredyty dla osób, które posiadają kredyt mieszkaniowy. Wśród wnioskujących są osoby, które planują zakup dodatkowej nieruchomości lub planują zrefinansować obecnie posiadany kredyt mieszkaniowy
- mówi Sławomir Grzybek, Dyrektor Departamentu Business Intelligence Biura Informacji Kredytowej.
Wzrost zainteresowania kredytami jest kolejnym dowodem na to, że mamy w Polsce mały boom kredytowy. Pierwszy kwartał 2017 r. na rynku kredytów mieszkaniowych zamknął się kwotą ponad 11 mld zł pożyczonych pieniędzy i 50 238 podpisanych umów. To najwyższy wynik od trzeciego kwartału 2012 r. Biorąc z kolei pod uwagę wartość nowo udzielonych kredytów, to ostatni raz więcej banki pożyczyły Polakom w trzecim kwartale 2011 r.
Według ekspertów wpływ na majowy wzrost zainteresowaniem miał program Mieszkanie dla Młodych. Od stycznia banki przeżywały oblężenie, a MdM odpowiadał - w zależności od podejścia (ilościowo lub kwotowo) - za ok. 20-30 proc. całej sprzedaży kredytów w minionym kwartale.
Czytaj też: 500+ będzie brane pod uwagę przy ocenianiu zdolności kredytowej.
Tymczasem Sejm uchwalił w miniony piątek kolejną ustawę dotyczącą programu MdM. Przepisy umożliwią już w tym roku składanie wniosków o dopłaty z puli przeznaczonej na rok 2018. Pieniędzy wystarczy najprawdopodobniej na 2600 wniosków.