Abonament RTV: PiS dopnie swego. Składka będzie odprowadzana od PiT lub KRUS

Ministerstwo Kultury skończyło prace nad projektem nowej ustawy abonamentowej. Opłata w maksymalnej wysokości 8 zł miesięcznie będzie doliczona do PIT lub KRUS.

- Projekt dotyczący systemowych zmian poboru opłaty abonamentowej jest już gotowy. W ciągu kilku najbliższych tygodni okaże się, czy będzie on wymagał notyfikacji w Komisji Europejskiej - poinformował w rozmowie z PAP wiceminister kultury Paweł Lewandowski.

Propozycje zawarte w projekcie zakładają, że opłata abonamentowa w wysokości od 6 do 8 zł miesięcznie od osoby będzie doliczana co miesiąc do składki PIT lub KRUS.

Podane kwoty są orientacyjne. Ich ostateczna wysokość będzie znana po podliczeniu osób zwolnionych z płacenia nowej daniny. Chodzi o to, żeby ściągnięte z obywateli pieniądze nie przekroczyły 3 mld zł rocznie. Powód? Gdyby tak się stało PiS miałby na karku Unię Europejską. Prawo unijne zakłada bowiem, że w ramach pomocy publicznej, a za taką zostaje uznana nowa opłata, można zebrać nie więcej niż właśnie 3 mld zł.

- Będziemy chcieli jak najszybciej tę ustawę procedować. Nowy model polega na tym, że składka abonamentowa będzie doliczana do PIT-u albo do KRUS-u, ponieważ wszyscy Polacy płacą albo PIT, albo KRUS, w zależności od tego, czy ktoś jest rolnikiem, czy też nie. Będzie do kwota 6-8 zł miesięcznie doliczana do tej jednej lub drugiej składki - mówił na antenie Radia Maryja wiceminister kultury Paweł Lewandowski.

Zebranymi pieniędzmi jak dotychczas będzie dysponowała Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji. Zgodnie z założeniami resortu kultury nowe przepisy miałyby wejść w życie od stycznia 2019 r. 

Co na to Rada Mediów Narodowych? Jej przewodniczący Krzysztof Czabański (PiS) twierdzi, że powiązanie abonamentu z PIT-em to dobry kierunek. - To najbardziej efektywny sposób zbierania daniny na media publiczne. Jest najszybszy i najlepszy - mówił w rozmowie z Gazeta.pl. Podkreśla, że to w dodatku pomysł nienowy i rozważany już przez poprzednią Krajową Radę Radiofonii i Telewizji.

Abonamentowy chaos

W temacie nowelizacji ustawy o abonamencie RTV pewni możemy być tylko jednego - PiS bardzo chce to zrobić, ale nie do końca wie jak.

Ostatnio do szuflady schowano projekt, który zakładał, że abonament w wysokości 22 zł 70 gr miesięcznie byłby ściągany od osób, które posiadających dostęp do kablówki czy platformy cyfrowej.

Obecnie, mimo istniejącego obowiązku płacenia abonamentu, uiszcza go nie więcej niż 12 proc. gospodarstw domowych. To mniej więcej pokazuje, jaki Polacy mają stosunek do kolejnej obowiązkowej opłaty.

Na co zostaną wydane pieniądze, kiedy już zostaną zebrane?

Zgodnie z zapowiedzią Jacka Kurskiego mają zostać przeznaczone na "technologiczny upgrade" regionalnych ośrodków Telewizji Polskiej.

„Pierwszym punktem” w planie wydatkowania pieniędzy z uszczelnionego abonamentu jest zainwestowanie w 16 regionalnych ośrodków TVP. - Ośrodki te są w tak dramatycznym stanie, iż ich aktywność jest po prostu rachityczna. Dostają za dużo, żeby umrzeć i za mało, żeby żyć – mówi Kurski.

Zapowiada m.in. przełączenie ich ze standardu SD na Full HD, jednak to wymaga wysokich nakładów na sprzęt – m.in. wozy transmisyjne czy tory kamerowe.

Kurski chciałby również obciąć liczbę reklam, które jego zdaniem stwarzają wrażenie "śmietnika reklamowego". Natomiast kilka tygodni temu wiceminister kultury Jarosław Sellin wykluczył na razie możliwość rezygnacji z reklam przez media publiczne, ze względu na niepewną sytuację finansową TVP.

Do końca jednak nie wiadomo, czy marzenia prezesa TVP się spełnią. Jak zapowiedział wiceminister kultury Paweł Lewandowski, w najbliższym czasie jego resort wdroży komunikat o "pomocy publicznej dla mediów", z którego dowiemy się, na co konkretnie zostaną wydane pieniądze.

- Ten komunikat powinien być wdrożony w ciągu kilku tygodniu i powinien ułatwić nam rozmowy z Unią w odniesieniu do notyfikacji" - mówił wiceszef MKiDN.

Czy obywatel ma prawo do niepłacenia abonamentu RTV?

Więcej o:
Komentarze (306)
Abonament RTV: PiS dopnie swego. Składka będzie odprowadzana od PiT lub KRUS
Zaloguj się
 • ar.co

  Oceniono 120 razy 100

  8 zł miesięcznie? Czyli już przy gospodarstwie domowym, w którym trzy osoby płacą podatki (rodzice+ dorosłe dziecko), nowy abonament będzie droższy od starego. Tak wygląda "obniżka" według PiS.

 • nanabun

  Oceniono 41 razy 33

  Co na to wzorcowo uczciwy elektorat pisu? Liczby nie kłamią większość "lepszego sortu" nie płaci abonamentu.

 • kasia_swiderska

  Oceniono 24 razy 18

  A czy Gliński już zapłacił karę z odsetkami za niepłacenie abonamentu???

 • y.woodoo

  Oceniono 26 razy 18

  Rzady katolickie opierajace sie na kanonach swojej wiary moga zaproponowac swojemu ludowi tylko okradanie tegoz ludu w sposob beszczelny, w bialych rekawiczkach i przy swietle dziennym. Taka to religia. Kiedys Jezus okreslal ja jako faryzeuszowska, ale to bylo kiedys.

 • hopsiupbec

  Oceniono 23 razy 17

  "Nowy model polega na tym, że składka abonamentowa będzie doliczana do PIT-u albo do KRUS-u, ponieważ wszyscy Polacy płacą albo PIT, albo KRUS, w zależności od tego, czy ktoś jest rolnikiem, czy też nie"

  I wszystko jasne. Panie Lewandowski, dziękuję za potwierdzenie, że księża/biskupi nie są Polakami, tylko Watykańczykami.

 • ziggybum

  Oceniono 24 razy 16

  Chciwe chooje.

 • Marek XYZ

  Oceniono 21 razy 15

  dymania Polaków ciąg dalszy. A Rydzyk już ostrzy szpony na tą kasę bo wiadomo że do niego popłynie główny strumień. Źle wam było za Platformy? wszystko było jak należy i szacunek w świecie miała Polska. Teraz to wstyd i ubóstwo a kolesie prezesa awansują w zawrotnym tępie. Z kaprala na pułkownika w miesiąc to podsumowanie pisu.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX