Alma w grupie hipermarketów E.Leclerc? Cena akcji ostro w górę

Zarząd spółki Alma Market prowadzącej sieć znanych delikatesów, do zgłoszonego w lutym w krakowskim sądzie dokumentu o ogłoszenie upadłości likwidacyjnej postanowił dziś dołączyć wniosek zatwierdzenie warunków sprzedaży zorganizowanej części firmy. Efekt? Ponad 50-proc. skok ceny akcji Almy na warszawskiej giełdzie.

Chętnym chcącym wyłożyć 94 mln zł nett. jest IMMOMOK Sp. z o.o., która według informacji portalu wiadomoscihandlowe.pl prowadzi hipermarket E.Leclerc na warszawskim Ursynowie.

Jak argumentuje Alma, „sprzedaż zorganizowanej części przedsiębiorstwa pozwoli na uzyskanie najbardziej korzystnej ceny w postępowaniu upadłościowym, a nadto zabezpieczy przedsiębiorstwo dłużnika przed ewentualnym spadkiem jego wartości, a dodatkowo ograniczy koszty upadłości. Pozwoli nadto na szybsze i pełniejsze zaspokojenie wierzycieli oraz znaczne skrócenie czasu trwania postępowania upadłościowego”. Proponowana transakcja ma też wpłynąć na utrzymanie kilkuset miejsc pracy.

Kurs akcji Almy, ostatnie 3 miesiąceKurs akcji Almy, ostatnie 3 miesiące stooq.pl

Taka decyzja przeżywające trudne chwile krakowskiej spółki nie mogła pozostać wśród inwestorów bez echa. Akcje Almy są dziś najmocniej drożejącymi papierami na GPW, ok. 16.40 za jedną płacono 0,60 zł, czyli aż 50 proc. więcej niż wczoraj. Inwestorom kupującym akcje warto jednak przypomnieć, że w pierwszym kwartale tego roku firma miała prawie 12 mln zł straty przy przychodach na poziomie 20 mln zł, a jej zobowiązania to ponad 350 mln zł.

Tak potężne zmiany ceny nie są jednak niczym szczególnym w przypadku spółki, która jeszcze kilka lat temu rozwijała ogólnopolską sieć delikatesów, a teraz walczy o przetrwanie. Podobną zmienność (i to zarówno w górę jak i w dół) można było zaobserwować już kilka razy w ciągu ostatniego roku.

Przykładowo, w lutym tego roku inwestorzy równie mocno kupowali akcje detalisty po pojawieniu się w gronie jej udziałowców nowotarskiego biznesmena Tomasz Żarneckiego, który m.in. prowadzi na Podhalu market E.Leclerc.

Więcej o: