Alma w grupie hipermarketów E.Leclerc? Cena akcji ostro w górę

Zarząd spółki Alma Market prowadzącej sieć znanych delikatesów, do zgłoszonego w lutym w krakowskim sądzie dokumentu o ogłoszenie upadłości likwidacyjnej postanowił dziś dołączyć wniosek zatwierdzenie warunków sprzedaży zorganizowanej części firmy. Efekt? Ponad 50-proc. skok ceny akcji Almy na warszawskiej giełdzie.

Chętnym chcącym wyłożyć 94 mln zł nett. jest IMMOMOK Sp. z o.o., która według informacji portalu wiadomoscihandlowe.pl prowadzi hipermarket E.Leclerc na warszawskim Ursynowie.

Jak argumentuje Alma, „sprzedaż zorganizowanej części przedsiębiorstwa pozwoli na uzyskanie najbardziej korzystnej ceny w postępowaniu upadłościowym, a nadto zabezpieczy przedsiębiorstwo dłużnika przed ewentualnym spadkiem jego wartości, a dodatkowo ograniczy koszty upadłości. Pozwoli nadto na szybsze i pełniejsze zaspokojenie wierzycieli oraz znaczne skrócenie czasu trwania postępowania upadłościowego”. Proponowana transakcja ma też wpłynąć na utrzymanie kilkuset miejsc pracy.

Kurs akcji Almy, ostatnie 3 miesiąceKurs akcji Almy, ostatnie 3 miesiące stooq.pl

Taka decyzja przeżywające trudne chwile krakowskiej spółki nie mogła pozostać wśród inwestorów bez echa. Akcje Almy są dziś najmocniej drożejącymi papierami na GPW, ok. 16.40 za jedną płacono 0,60 zł, czyli aż 50 proc. więcej niż wczoraj. Inwestorom kupującym akcje warto jednak przypomnieć, że w pierwszym kwartale tego roku firma miała prawie 12 mln zł straty przy przychodach na poziomie 20 mln zł, a jej zobowiązania to ponad 350 mln zł.

Tak potężne zmiany ceny nie są jednak niczym szczególnym w przypadku spółki, która jeszcze kilka lat temu rozwijała ogólnopolską sieć delikatesów, a teraz walczy o przetrwanie. Podobną zmienność (i to zarówno w górę jak i w dół) można było zaobserwować już kilka razy w ciągu ostatniego roku.

Przykładowo, w lutym tego roku inwestorzy równie mocno kupowali akcje detalisty po pojawieniu się w gronie jej udziałowców nowotarskiego biznesmena Tomasz Żarneckiego, który m.in. prowadzi na Podhalu market E.Leclerc.

Więcej o:
Komentarze (6)
Alma w grupie hipermarketów E.Leclerc? Cena akcji ostro w górę
Zaloguj się
 • parapsychopatolog

  Oceniono 3 razy 1

  Przecież z Almy został tylko jeden sklep przy Pilotów w Krakowie. Pewnie tylko dlatego, że to ich własny obiekt i nie muszą za niego płacić czynszu.

 • dojcze_kabana

  Oceniono 2 razy 0

  Naprawde znalazł się frajer któr kupi od kapusia tą "LIPE"?

 • dynia71

  Oceniono 4 razy 0

  Nie wprowadzajcie ludzi w błąd. te 94mln przy ich bilansie, ponad 350mln długów, kapitał własny ujemny na poziomie -130mln. Na koniec obecni akcjonariusze i tak nic nie dostaną, złamanego grosza! to jest spekulacja o końcowej grze 0! ważne kiedy wyskoczyć. To nie leclerc kupuje tylko polski biznesmen co prowadzi leclerca.

  teraz najważniejsze, on chce dać94mln za zorganizowaną część almy, ile ta część almy ma wartości w bilansie? Zakładam, że nie przepłaca a bierze w promocji, czyli można założyć, że da 94mln za majątek wart ok 140mln(moje założenie) wtedy na transakcji alma straci około 46 mln PLN, kapitał własny sięgnie - 180mln. tam już nic nie ma! więc warto bardzo uważać jak sięgra na tej spółce, podobnie fota i 06magna. spółki bez majątku za to z długami.

 • 1234qwerty

  0

  Przecież to gołodupcy mocno zadłużeni ??

 • lukasz2711

  0

  94 mln za co?? Ta firma to długi oraz kilka paleciaków reszta była w 90% wynajmem pozostałe 10% to była własność na kredyt już dawno zabrana. Zdaje się że takie coś ma nawet swoją nazwę w systemie giełdowym.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX