Dramatyczny apel szefa linii Ryanair. Już w 2019 roku lotów z Unii Europejskiej do Wielkiej Brytanii może w ogóle nie być

Rafał Hirsch
Michael O'Leary, prezes Ryanaira apeluje do brytyjskich i unijnych negocjatorów, aby osiągnęli porozumienie w sprawie Brexitu do września 2018 roku. Jego zdaniem jeśli nie uda się tego osiągnąć, to w 2019 branża lotnicza nie będzie miała podstaw prawnych do przewożenia pasażerów z Unii Europejskiej do Wielkiej Brytanii.

Szef Ryanaira – największej na świecie taniej linii lotniczej uważa, że branża lotnicza musi mieć stabilną perspektywę prawną na sześć miesięcy przed rozpoczęciem sezonu. Dlatego chociaż czas na negocjacje w sprawie szczegółów Brexitu upływa w marcu 2019, jego zdaniem spółki lotnicze muszą wiedzieć co będzie po Brexicie już we wrześniu 2018. Tylko wtedy będą mogły skutecznie planować swój biznes i siatkę połączeń na 2019 rok. 

Według Michaela O’Leary jeśli pod koniec 2018 nadal nie będzie porozumienia między Brukselą, a Londynem, wtedy Ryanair nie będzie miał wyjścia i będzie musiał wycofać się z oferowania usług lotniczych na linii Wielka Brytania – Unia Europejska.

Szefa Ryanaira twierdzi, że zmuszone do tego będą także wszystkie inne linie lotnicze, ponieważ w wyniku Brexitu Wielka Brytania przestanie być uczestnikiem unijnego porozumienia o „otwartym niebie”, natomiast w miejsce tego porozumienia nie powstanie nic nowego. W efekcie nie będzie żadnych podstaw prawnych do wożenia ludzi samolotami z Anglii do Europy kontynentalnej i Irlandii.

O’Leary w wypowiedzi na konferencji transmitowanej przez Bloomberg TV sarkastycznie stwierdza też, że rekomenduje kupowanie akcji irlandzkich promów i hoteli w Szkocji, ponieważ w 2019 roku dla Brytyjczyków będą to jedyne opcje związane z wakacjami.

Ryanair w pierwszym półroczu tego roku stał się największą linią lotniczą w Europie, minimalnie wyprzedzając Lufthansę. Przez pierwsze sześć miesięcy przewiózł ponad 60 milionów pasażerów. Zysk netto Ryanaira za 2016 rok przekroczył 1,5 miliarda euro.

Więcej o:
Komentarze (47)
Brexit zniszczy rynek lotniczy? Ryanair w 2019 może przestać latać do Wielkiej Brytanii
Zaloguj się
 • senseiek

  Oceniono 13 razy 5

  Ryanair bedzie jednym z najwiekszych przegranych JESLI bedzie brexit. Niezaleznie od porozumienia czy bez niego. Bo wraz z brexitem bedzie mniej turystow latac do UK, bedzie mniej emigrantow (ktorzy lataja na np. swieta i z wizytami do rodzin w EU), wiec mniej lotow miedzy UK<-> Europa. (I vice versa w druga strone, mniej turystow z UK w Europie)

 • Cyryl Pawel

  Oceniono 17 razy 5

  I dobrze. Angol przybywający do Europy tanio to skaranie boskie. Angol, którego stać na British Airways, jest zawsze mile widzianym turystą.

 • clex2

  Oceniono 2 razy 2

  Co za dramat...
  jak nie będzie latał Ryanair to będzie latał kto inny. jeśli będą chętni na te loty.

 • gazeta-pl-chlam

  Oceniono 1 raz 1

  Bzdura, są prawa bazowe. www.icao.int/Pages/freedomsAir.aspx

 • gazeta-pl-chlam

  Oceniono 1 raz 1

  Coś pitoli, zawsze są bazowe prawa z konwencji chicagowskiej i one wtedy obowiązują jak nie ma żadnej innej umowy.

 • thomsoro

  Oceniono 1 raz 1

  Mam nadzieje, ze doplaty lokalnych samorzadow do "tanich linii" zostana w koncu wstrzymane.

 • proboszcz-bezrobotny

  Oceniono 1 raz 1

  Jakie cholerne bzdury. Dech zapiera. Jest ponad 100 krajów, które nie należą do EU a loty do Anglii mają. A Ryanair - jest bandą złodziei i oszustów. Tę firmę trzeba zlikwidować!

 • flipvert

  Oceniono 1 raz 1

  "W efekcie nie będzie żadnych podstaw prawnych do wożenia ludzi samolotami z Anglii"
  Wciaz beda latac za Szkocji, Walii i NI?

 • Monika Magola

  Oceniono 2 razy 0

  Trochę bez sensu - latają do Maroka i do Norwegii i nie ma problemu, a nagle rzut beretem do UK nie będą?

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX