Minister energii w TVP Info: należące do Orlenu Możejki w tym roku będą na dużym plusie

Krzysztof Tchórzewski w TVP Info powiedział, że w tym roku należąca do Orlenu rafineria w Możejkach zanotuje dodatni wynik finansowy i to duży. Wyniki wskazują, że litewska spółka od kilku lat wychodzi na prostą.

Minister Tchórzewski mówiąc na temat rafinerii w litewskich Możejkach, przypomniał, że w ubiegłym roku przyniosła ona około 900 mln PLN zysku.

Ten rok też ma być dla Możejek udany. Krzysztof Tchórzewski twierdzi, że rafineria zamknie go na dużym plusie. "Jeśli się normalnie gospodarzy i współpracuje to można się dogadać" – dodał minister w TVP Info.

Te 900 mln PLN zysku nie jest tajemnicą, bo Orlen szczegółowo opisał wyniki swoich spółek zależnych w raporcie rocznym za 2016 r. Wynika z niego, że w ubiegłym roku Orlen Lietuva (bo tak nazywa się litewski biznes polskiego koncernu) miał 944 mln PLN zysku netto.

W liście do akcjonariuszy dołączonym do wyników za 2016 rok, prezes Wojciech Jasiński tak pisał na temat rafinerii w Możejkach: „W ubiegłym roku [chodzi o 2016 – red.] bardzo dobre wyniki wypracowała Grupa ORLEN Lietuva, która wykorzystała korzystną sytuację makroekonomiczną, pracowała praktycznie przy pełnym wykorzystaniu mocy produkcyjnych i zdecydowanie w ostatnich latach poprawiła efektywność. Mamy jednak świadomość, że rafineria w Możejkach jest szczególnie wrażliwa na wahania czynników makroekonomicznych, dlatego nasze wysiłki koncentrowały się na przygotowaniu jej na trudniejsze czasy.”

Tak wyglądają wyniki litewskiej spółki Orlenu w sprawozdaniu za ubiegły rok:

Wyniki spółki Orlen LietuvaWyniki spółki Orlen Lietuva / Źródło: skonsolidowany roczny raport PKN Orlen za 2016 r.

Poprzedni, 2015 rok, też zakończył się dla Orlen Lietuva na plusie, choć nieco mniejszym – 888 mln zł. A w 2015 roku, dokładnie do 16 grudnia, prezesem PKN Orlen był jeszcze Jacek Krawiec. Dopiero potem zastąpił go Wojciech Jasiński.

Zobacz też: Będą zmiany w zarządzie Orlenu. Odchodzi wiceprezes, który zajmował się finansami firmy przez 9 lat

Orlen rzeczywiście miał problem z litewską rafinerią, w zasadzie od samego początku. Działalność utrudniali mu tam Rosjanie. Był też w sporze z Litwinami – musiał płacić za transport kolejowy więcej niż inne zagraniczne firmy. Niedawno, pod koniec czerwca tego roku, Orlen Lietuva Lietuvos Geleżinkeliai, należąca do litewskiego państwa spółka kolejowa, porozumiały się w sprawie taryf.

Orlen Lietuva to spółka w 100 proc. zależna od Orlenu. PKN Orlen kupił rafinerię w Możejkach w 2006 roku. Większościowy pakiet -  ponad 53 proc. - od Jukosu, rosyjskiego koncernu, który wtedy upadał. Potem odkupił resztę od litewskiego skarbu państwa i akcjonariuszy mniejszościowych. Nazwę na Orlen Lietuva zmieniono w 2009 roku.

Orlen miał w ubiegłym roku rekordowe prawie 5,3 mld PLN zysku netto. Z części tego zysku (1,28 mld PLN) kilka dni temu wypłacił akcjonariuszom największą dywidendę w swojej historii. Reszta trafiła na kapitał zapasowy. Największym akcjonariuszem PKN Orlen jest Skarb Państwa. Ma 27,52 proc. udziałów w spółce.

Więcej o: