Balował z DiCaprio, Mirandą Kerr i Paris Hilton. I zdefraudował miliardy

Malezyjski biznesmen Low Taek Jho jest obiektem śledztwa w sprawie zaginionych miliardów dolarów z funduszu inwestycyjnego. Jego pieniądze pozwalały mu balować m.in. z Leonardem DiCaprio, Mirandą Kerr i Paris Hilton.

W 2009 r. malezyjski rząd otworzył fundusz 1Malaysia Development Berhad (1MDB), dzięki któremu Kuala Lumpur miało stać się hubem finansowym. Niestety, w 2015 r. na światło dzienne zaczęły wypływać niewygodne informacje. Okazało się, że brakuje ogromnej części pieniędzy. Według amerykańskiego Departamentu Sprawiedliwości zdefraudowano aż 3,5 mld dolarów należących do Malezyjczyków, z czego 1 mld wyprano w amerykańskich bankach.

O przelewanie pieniędzy na prywatne konta podejrzani są m.in. malezyjski premier Najib Razak oraz finansista Low Taek Jho. Low oficjalnie nie pełni żadnego stanowiska w 1MDB. W wywiadzie dla The Star w 2010 r. stwierdził nawet, że "nie pełni żadnej roli w 1MDB i nie jest wynagradzany przez fundusz". Śledczy podejrzewają jednak, że jego rola w skandalu była kluczowa, a na jego konto mogła trafić kwota nawet 1 mld dolarów.

Niezależne od tych oskarżeń Low znany jest z tego, że lubi obracać się w znanym towarzystwie. Od 2010 r. miał kupić m.in. penthouse w Trump Tower, samolot Bombardier, liczne dzieła sztuki, w tym Moneta, Van Gogha i Warhola i 91-metrowy jacht Equanimity.

W czerwcu tego roku okazało się, że australijska modelka Miranda Kerr musi oddać amerykańskim władzom biżuterię wartą 8 mln dol., którą otrzymała od Low w 2014 r. – w tym wisiorek z prawie 12-karatowym diamentem.

28. urodziny Low świętował w Las Vegas, gdzie towarzyszyły mu Megan Fox, Paris Hilton i Usher, a wokół basenu rozstawiono klatki z lwami i tygrysami. Low miał kupić wtedy tancerkom 120 butelek szampana Cristal.

Skojarzenia z "Wilkiem z Wall Street" są nieprzypadkowe. Pieniądze z 1MDB rzekomo trafiły m.in. do wytwórni Red Granite Pictures. Firma założona przez pasierba malezyjskiego premiera Rizę Aziza była producentem filmu. Główny aktor, Leonardo DiCaprio, w tym roku oddał amerykańskiemu rządowi statuetkę, którą w 1954 roku zdobył Marlon Brando. Figurka była prezentem od Low.

W lipcu Low Jho zdementował wszelkie oskarżenia w jego kierunku, twierdząc, że nie dopuścił się żadnych nadużyć wobec 1MDB. Pomimo tych zapewnień w połowie sierpnia do Sądu Najwyższego Malezji wpłynął wniosek o aresztowanie biznesmena. On sam zniknął z życia publicznego. Ostatnio jego jacht widziano 12 sierpnia u wybrzeży kambodżańskiej wyspy Koh Rong.

Więcej o: