Ceny żywności: co zdrożeje, a co potanieje jesienią? Prognozy analityków są optymistyczne

Z rankingu cen surowców rolnych przygotowanego przez "Rzeczpospolitą" wynika, że już niedługo przy kasie zapłacimy mniej m.in. za jaja, cukier i drób. Te pierwsze mają szansę stanieć nawet o 17 proc.

"Rzeczpospolita" poprosiła analityków rynków rolnych reprezentujących łącznie pięć banków (Credit Agricole, PKO BP, BGŻ BNP Paribas, BZ WBK, Alior Banku) o prognozę cen żywności na najbliższe miesiące. 

Eksperci zgodni są co spadku cen jaj, które w ciągu miesiąca mogą potanieć nawet o 17 proc.j. Mniej zapłacimy również za kukurydzę, pszenicę i drób. Podrożeją za to mleko (nawet o 10 proc.) i bydło (o ok. 2 proc.). I na tym jedność opinii się kończy, choć większość uważa m.in., że spadną ceny cukru, a wzrosną wieprzowiny.

Dodatkowo w najbliższym czasie wciąż będziemy się dziwić, widząc rosnące ceny masła, choć dynamika tego wzrostu nie będzie już tak wysoka. - "Dalszy wzrost cen masła będzie hamowany barierą popytu. Jednak zwiększony globalny popyt na masło będzie prawdopodobnie utrzymywał ceny tego produktu na wysokim poziomie. Zespół Ekspertów przewiduje, że ceny zbytu masła we wrześniu 2017 r. mogą być o 20-26 proc. wyższe niż rok wcześniej, a w grudniu - o 1-9 proc. wyższe - podają eksperci w raporcie Agencji Rynku Rolnego.

Jesienią też wciąż będziemy odczuwać konsekwencje wiosennych przymrozków. Choć sezon m.in. na wiśnie, czereśnie, truskawki i brzoskwinie już za nami, to właśnie powinien rozpoczynać się zbiór jabłek, który w tym roku, zgodnie z szacunkami, będzie mniejszy o 25 proc. Sytuacja wygląda jeszcze gorzej w przypadku gruszek, których w tym roku może być mniej nawet o 40 proc. Więcej przyjdzie nam zapłacić również za śliwki i orzechy włoskie, których może być mniej nawet o 50 proc.

Więcej o:
Komentarze (29)
Ceny żywności: co zdrożeje, a co potanieje jesienią?
Zaloguj się
 • mk.i

  Oceniono 10 razy 10

  Ciągle ustawiani jesteśmy na kolanach ceny zachodnie siła nabywcza 3/4 narodu głęboko Afrykańskie . Jak Merkel nie wymusi na naszych wybrańcach podniesienia zarobków w Polsce to dalej będziemy 70 lat za UE . Za PRL byliśmy tylko 60lat . Rządzący wykorzystują naszą niewolnicza źle opłacana pracę do niby konkurencji na obcych rynkach pracy .

 • prosty.polak

  Oceniono 3 razy 3

  zaPiSz się do PiS - wzrośnie ci pensja, pojawią się premie, otworzy się ścieżka awansowa:
  Z REFERENTA NA PREZYDĘTA!
  PO-dwyżki cen (wina Tuska! i Totalnej Opozycji!) nie dotkną Cię...
  MISIEWICZU
  Partia, Wóc zadbają o Ciebie

 • krolowa-mroku

  Oceniono 2 razy 2

  Margaryny nie drożeją. I można nimi smarować pieczywo zaraz po wyjęciu z lodówki, nie są skamieniałe. Od kilkunastu lat żadnego masła nie tykam, ludzie przestaliby to kupować, od razu ceny by spadły.

  A w ogóle to chamstwo, że nie można skomentować dużej części artykułów, jeśli się na promotorów eko-rowerkowców nie płaci.

 • ukos

  Oceniono 6 razy 2

  "Z rankingu cen surowców rolnych przygotowanego przez "Rzeczpospolitą" wynika, że już niedługo przy kasie zapłacimy mniej m.in. za jaja, cukier i drób."

  O, to wreszcie i TVPiS wspomni coś o ruchach cen, nie będzie się mogło nachwalić.

 • dzidka17

  Oceniono 1 raz 1

  Nigdy nie zdarzyło sie w Polsce,żeby Mleczarnie podnosiły ceny produktów w pełni sezonu letniego kiedy krowy pasą się na łąkach .Masło minimalnie drożało tylko zimą .
  Nawet rolnicy są oburzeni wzrostem cen produktów mleczarskich bo Im (rolnikom) ceny skupu mleka nie wzrosły .
  Durnym argumentem jest fakt,że na świecie zwiększył sie popyt na masło i na rynkach światowych drożeje.
  A ja zapytam tych co tak mówią : od kiedy ceny naszych rodzimych produktów przeznaczonych na rynek krajowy są w jakikolwiek sposób zależne od cen światowych????
  Skoro tak, to dlaczego nasze dochody tak bardzo odbiegają od wysokości dochodów społeczeństw tzw. Zachodu???
  Emerycii renciści dostali podwyżki swoich świadczeń na kostkę masła miesięcznie i to jest HAŃBA bo zdrożało wszystko,np. leki,opłaty za komunikację miejską,ubezpieczenia,opłaty za czynsz ,wodę,prąd,gaz abonament (tv ,radio).
  Tak traktuje sie społeczeństwo - w kampanii wyborczej z miłym uśmiechem pochyla sie nad potrzebami wyborców, a po dojściu do władzy "doi się" ze wszystkich stron, zwłaszcza bezbronnych memerytów ,rencistów, osób niepełnosprawnych,których traktuje się jak niepotrzebne "śmieci" bo już nie wytwarzają "dobra narodowego"
  To jest PODŁA ZMIANA, najpodlejsza ze wszystkich dotychczasowych .

 • El Dominguez

  Oceniono 3 razy 1

  Masło juz leży dlugo na półkach zaraz będą wyprzedaże bo inaczej śmietnik.

 • barakuda62

  Oceniono 5 razy 1

  tzw. Premiera zapowiadała że obniżą cenę stali i lokomotyw,ale zdrożeje chleb,mięcho i kiełbacha, mimo wszystko średnia cen w Polsce pozostanie na niezmieniony poziomie ;)

 • starczypl

  0

  sukcesy piSSlamu...:)
  porażki- jeszcze wpływ PO

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX