Lasy Państwowe chcą budować domy z drewna na wynajem. Minister Jan Szyszko podpisał list intencyjny

Leśnicy postanowili mocno wejść w rynek nieruchomości. Ogłosili właśnie uruchomienie programu "Polskie domy drewniane - mieszkaj w zgodzie z naturą". Chcą budować domy na swoich terenach i je wynajmować.

Lasy przedstawiały swój pomysł podczas konferencji w Ministerstwie Środowiska, której tematem było promowanie drewnianego budownictwa mieszkaniowego.

- Lasy Państwowe planują  zainwestować w wielorodzinne budynki drewniane, które zostaną zbudowane na zarządzanych przez nie gruntach. To projekt o nazwie Polskie Domy Drewniane – mieszkaj w zgodzie z naturą. Mieszkania te będą wynajmowane na wolnym rynku – ogłosił dyrektor generalny Lasów Konrad Tomaszewski.

Dyrektor Lasów Państwowych Konrad Tomaszewski podczas wczorajszej konferencji podpisał list intencyjny z ministrem środowiska, między innymi właśnie w kwestii "współpracy merytorycznej" przy nowym projekcie.

- Chcemy wykorzystywać zasoby przyrodnicze Polski dla rozwoju kraju. Budownictwo drewniane, jako element ekobudownictwa, to jeden z sektorów strategicznych naszej gospodarki. Działania te przyczynią się także do realizacji polityki klimatycznej prowadzonej przez resort środowiska – mówił Jan Szyszko.

Nie jest to zupełna nowość. Lasy rozwijają już tę część swojej działalności – w tym roku wybudowały zbudowały ponad 50 budynków w technologii drewnianej, określiły standard technicznych takich obiektów i przeszkoliły 300 pracowników. Polskie Domy Drewniane to także jeden z czterech kluczowych projektów rozwojowych, które Lasy zaczęły realizować jeszcze w 2016 roku.

"Modułowe budynki z drewna dają możliwość szybkiego i taniego budownictwa zarówno publicznego, jak i mieszkalnego. W ramach projektu powstaną wzorcowe projekty budynków jedno- i wielorodzinnych, dedykowane osobom mieszkającym na obszarach wiejskich. Przy spełnieniu określonych warunków jest możliwe wybudowanie domu jednorodzinnego w cenie poniżej 150 tys. zł" – można przeczytać w sprawozdaniu finansowo-gospodarczym Lasów za ubiegły rok.

Lasy Państwowe działają trochę jak firma, a zarabiają oczywiście przede wszystkim na sprzedaży drewna. W ubiegłym roku z tej podstawowej działalności miały około 90 proc. przychodów.

Czytaj więcej na ten temat: Lasy Państwowe stratę miały tylko raz. Sprzedaż drewna to dobry interes? "Nie jesteśmy nastawieni na zysk"

Budowa domów pod wynajem to nie jedyny pomysł. Jest też – jak pisze Ministerstwo Środowiska w komunikacie – gotowy do uruchomienia program kredytowy dla inwestorów indywidualnych. Kredytów udzielać będzie państwowy Bank Ochrony Środowiska.

- Domy budowane w budownictwie szkieletowym są nie tylko tańsze od domów murowanych, ale można je wznosić szybciej niż murowane, wykorzystując przy tym także energooszczędne, ekologiczne rozwiązania – mówi wiceprezes BOŚ Dariusz Grylak.

Zobacz także: Boom w nieruchomościach: kupujemy dużo i niekoniecznie tanio. Deweloperzy liczą na rekordowe zyski

„Niezaprzeczalnym atutem tej oferty będzie kompleksowy system rozliczania atrakcyjnych transz kredytu na podstawie faktur oraz znaczące ograniczenie inspekcji potwierdzającej stan zaawansowania inwestycji, dogodny system spłat rat oraz długi okres kredytowania” – zachwala bank.

Leśnicy w promowaniu budownictwa drewnianego mogą też liczyć na resort rozwoju, który ma pomóc likwidować bariery formalno-prawne. Nad sposobami wsparcia ma pracować też Narodowym Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

+++

"Popełniłem już tyle głupich błędów w biznesie, że teraz statystycznie musi mi się udać"

Więcej o: