Podpisano umowę na budowę kluczowego odcinka S7. Zobacz, gdzie rusza inwestycja warta 260 mln zł

Robert Kędzierski
Budimex rusza z budową jednego z najważniejszych odcinków drogi ekspresowej S7. Inwestycja jest kluczowa, by zniknęła spora część problemów komunikacyjnych w woj. świętokrzyskim.

Budimex podpisał umowę na budowę odcinka drogi ekspresowej S7 od węzła Skarżysko-Kamienna do granicy województw mazowieckiego i świętokrzyskiego. Chodzi o brakujące 7,6 km, które połączy ze sobą znacznie dłuższe, oddane do użytku wcześniej odcinki S7. Newralgiczny odcinek poprawi komfort podróży pomiędzy Radomiem a Kielcami, jest też istotny dla podróżujących do i z Warszawy. 

Jak donosi GDDKiA kontrakt jest wart 259,8 mln zł.  Na jego realizację Budimex ma 20 miesięcy - prace ruszają natychmiast. Oprócz dwóch nitek dróg do wybudowania są dwa mosty i sześć wiaduktów drogowych. Wybudowanie odcinka będzie oznaczać zakończenie przebudowy do klasy „S” całej drogi krajowej nr 7 na terenie woj. świętokrzyskiego (ok. 97 km), a także zamknięcie ciągu drogi ekspresowej S7 od Grójca do granicy z województwem małopolskim (ok. 200 km). Kierowcy będą też mogli w końcu ominąć Skarżysko Kamienną.

Przewidywany termin oddania nowego odcinka S7 do użytku to maj 2020 r. 

Kiedy z Warszawy do Krakowa?

W sierpniu minister infrastruktury i budownictwa Andrzej Adamczyk nakreślił kiedy możemy doczekać się zakończenia inwestycji tj. połączenia drogą ekspresową Warszawy i Krakowa. Do 2021 roku ma powstać ponad 30-kilometrowa wylotówka z Warszawy do Grójca. Umowę podpisano w wakacje, w tej chwili toczą się prace projektowe. Odcinek od Grójca do Jedlińska jest gotowy. 24-kilometrowa obwodnica Radomia ma być gotowa w przyszłym roku. Odcinek, który zbuduje Budimex pozwoli dojechać aż do Chęcin. Odcinki od Chęcin do Jędrzejowa (prawie 21 km) i dalej od Jędrzejowa do granicy województwa (20 km) są w realizacji. Ich ukończenie planowane było na ten rok, choć wygląda na to, że ten drugi odcinek ma opóźnienie.

Czytaj też: Wiemy kiedy Elon Musk zaprezentuje elektryczne ciężarówki. 

Minister Adamczyk we wrześniu obiecywał, że "do 2021 roku pojedziemy drogą ekspresową S7 z Warszawy, przez Radom, Kielce, do Krakowa oraz dalej na południe Polski". Miejmy nadzieję, że jedna z najważniejszych drogowych inwestycji w Polsce się nie opóźni. 

Więcej o: