OFE dały zarobić ponad 19 proc. przez trzy lata. Skorzystały na hossie, są lepsze niż ZUS

Jak wynika z danych Komisji Nadzoru Finansowego, Otwarte Fundusze Emerytalnego przez ostatnie 3 lata dały średnio 19,13 proc. zysków. Najlepiej inwestuje MetLife OFE - jego klienci zarobili ponad 23 proc.

Dane przedstawione przez Komisję Nadzoru Finansowego dotyczą okresu od 30 września 2014 r. do 29 września 2017 r. W tym czasie średnia ważona stopa zwrotu wyniosła 19,128 proc. To tyle, ile przez trzy lata dałaby lokata na 6 proc. z odsetkami kapitalizowanymi co roku.

.. źródło: KNF

Najlepszy Otwarty Fundusz Emerytalny w ostatnich trzech latach - MetLife - dał zarobić 23,2 proc. Ponad 20 proc. dały zarobić też Fundusze PZU „Złota Jesień” i PKO BP Bankowy. Zdecydowanie najsłabiej - 13,6-14,7 proc. zysku w trzy lata - radziły sobie Generali OFE i AEGON OFE.

Dla porównania – w 2014, 2015 i 2016 r. waloryzacja składek w ZUS wyniosła kolejno 102,06 proc., 105,37 proc. i 106,37 proc. To oznacza, że przez te 3 lata z każdych 100 zł na koncie w ZUS „zrobiło się” 114,39 zł. OFE dały więc zarobić nieco więcej niż ZUS. Inna sprawa, że celem I filara emerytalnego wcale nie jest jak najskuteczniejsze mnożenie pieniędzy.

Poza tym należy pamiętać, że stopy zwrotu OFE są bardzo mocno uzależnione od koniunktury na giełdzie. W portfelach inwestycyjnych Otwartych Funduszy Emerytalnych, wartych łącznie ponad 180 mln zł (dane KNF na koniec sierpnia br.), blisko 80 proc. stanowią akcje polskich spółek na GPW. A indeks WIG od października 2014 r. do końca września 2017 r. urósł o blisko 24 proc.

Polacy łącznie mają ponad 16 mln rachunków w OFE. Niemniej aktualnie składki emerytalne do OFE są przekazywane od ok. 2,2 mln osób. Zdecydowana większość Polaków w 2014 r. zdecydowała, że chce, aby całość ich składek szła do ZUS.

.. źródło: KNF

Zresztą gra nie toczy się w gruncie rzeczy o niebotyczne kwoty. Ze składki emerytalnej, która wynosi 19,52 proc. płacy brutto, tylko nieco więcej niż co siódma złotówka (dokładnie 2,92 proc. wynagrodzenia) może trafić do OFE. Przy średniej krajowej daje to ok. 131 zł miesięcznie.

Czas OFE się kończy

Jednym z planów rządu jest likwidacja OFE. Została ona zapowiedziała już ponad rok temu, wicepremier Morawiecki mówił, że nie służy nikomu i nie zapewniają wyższych emerytur.

Ale termin „uśmiercenia” OFE jest cały czas odkładany - najpierw miały zostać zlikwidowane od początku 2018 r., potem od lipca 2018 r., a teraz mówi się nawet o tym, że OFE mogą przetrwać do wyborów w 2019 r.

Zgodnie z zamysłem Morawieckiego, jedną czwartą ze środków w OFE zatrzymałoby państwo i wrzuciło na Fundusz Rezerwy Demograficznej, a pozostałe trzy czwarte przelano by na nasze prywatne konta IKZE.

***

Magazyn Porażka: Media kreują wyspy szczęśliwości, które dla wielu są po prostu nieosiągalne [NEXT TIME]

Więcej o:
Komentarze (56)
OFE dały zarobić ponad 19 proc. przez trzy lata. Skorzystały na hossie, są lepsze niż ZUS
Zaloguj się
 • dante_waw

  Oceniono 12 razy 6

  ojej.. to juz teraz OFE cacy.... a za poprzednich rzadow kiedy trzeba bylo usprawiedliwisc zlodziejstwo Vincenta, to OFE byly be.....?... gazeto.... odpowiem cytatem "nie manipulujcie juz tak"

 • kochaj.forumowicza.jak.siebie

  Oceniono 4 razy 4

  nie porównujmy zwrotów w OFE ze zwrotami w ZUS. W ZUS nie ma żadnych odłożonych pieniędzy na przyszłe emerytiry, ZUS wszystkie nasze składki wydaje na bieżąco i jeszcze dostaje zastrzyk z budżetu, bo to nie starcza na wypłaty emerytur teraz. Tam są tylko obietnice na papierze.

  Dlatego trzeba oszczędzać samemu. Można było w OFE, ale tłum podpuszczony przez polityków znienawidził OFE, chociaż nie ma na rynku alternatywy, która brałaby tak niskie opłaty za zarządzanie. Ale to nikogo nie interesuje. OFE won i basta....

 • 3ion

  Oceniono 4 razy 4

  Jestem zwolennikiem OFE, ale takie porównanie nie jest do końca uczciwe - dziennikarze wybrali taki okres, żeby pokazać przewagę OFE nad ZUS.
  Tymczasem w okresie kryzysu finansowego OFE mocno traciły, i w tamtym okresie ZUS był zdecydowanie lepszy.
  Jedyne uczciwe porównanie to by było takie: ile mam obecnie ze 100zł składki wpłaconej w 1999r w ZUS, a ile w OFE.
  Chodzi o porównanie całego okresu istnienia OFE, a nie tylko dogodnie wybranego momentu.

  Szczerze mówiąc nie wiem, jak takie porównanie by wypadło, ale dziennikarze mogliby to obliczyć.

 • gazamate

  Oceniono 7 razy 3

  Napiszcie ile straciły na wartości udziały w okresie poprzedzającym te ostatnie 3 lata. Może wyjść, że straty są na poziomie kilkudziesięciu % i te marne 19% nie spowodowało nawet powrotu do wcześniejszego poziomu

 • ludvikkk

  Oceniono 5 razy 3

  Heheh! Nie piszcie głupot i nie wkręcajcie ludzi ,bo " ciemny lud to kupi"! To wszystko tz. prawda wirtualna czyli gooooooono prawda!Tz. te 19 % zarobku byłoby prawdą jakby dziś spieniężono te akcje!Zróbcie to a zobaczycie ile z tego zostanie! Wyjaśnijcie a co ze stratami od 2008 roku i po zmianach w 2011 roku gdzie OFE traciło rocznie po 20 miliardów złotych zarabiając regularnie czy przynosiły straty czy zyski! Coooooooo, może to wyjaśnicie! OFE do tej pory zarobiło ok 50 miliardów zł obracając nasza kasą i pobierając różnie prowizje itd.Na OFE to zarabiają tylko OFE i zarobili ci z gieldy to ich akcje za nasza kasę kupiono! Emeryci nic z tego nie mają i nic nie będą mieli! Dowod: Srednia emerytura z OFE to 94 zł brutto!I wszystko jasne!

 • gravity1287

  Oceniono 9 razy 3

  "Zdecydowana większość Polaków w 2014 r. zdecydowała, że chce, aby całość ich składek szła do ZUS." - nic nie decydowałem, żadnego podpisu! To Państwo ukradło mi moje pieniądze odłożone w OFE i zawłaszczyło je do ZUS na bieżące wypłaty emerytur! W OFE pieniądze pracowały na moją emeryturę, po przywłaszczeniu przez ZUS zostały od razu wypłacone na bieżące emerytury!! Nie róbcie ludziom wody z mózgu. ZUS już dawno nie ma kasy i zapożycza się. Pieniądze które znów ukradną z OFE przedłużą tylko dogorywanie tego molocha. Dodatkowo chcą ukraść do ZUS, a z ZUS jeszcze 1/4 na rezerwy demograficzne, bo składki ZUSowskie sobie nie radzą! Dlaczego przez to że oszczędza się w OFE ma się tracić 1/4 swoich należnych składek?! Bez jaj - nie ma gdzie oszczędzać by mieć godną emeryturę w tym kraju, wszystko rozkradną. Samemu nie odłożysz do skarpety to *uja dostaniesz na starosć.

 • marcin iwinski

  Oceniono 5 razy 3

  Łaskawie ukradną "tylko" 25%. Cóż za łaskawy pan, przecież mógł ukraść wszystko... Zresztą jak tylko OFE zaczną spieniężać akcje, ich kursy polecą na łeb na szyję całe papierowe "zyski" dzięki hossie będą tylko wspomnieniem.

 • aagaj

  Oceniono 7 razy 3

  Co prawda kasa wirtualna ale będzie co zgarnąć przez Morawieckiego i Szydło !

 • antonipowidzki

  Oceniono 4 razy 2

  A ile OFE straciły mld w poprzednich latach ? Oczywiście nikt za to nie odpowiedział, bo OFE nie tracą swoich pieniędzy, ale NASZE !

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX