PKO BP zadłużył się we franku szwajcarskim. Być może da się na tym zarobić
PKO BP emitując nowe obligacje pożycza od inwestorów 400 milionów CHF. Pożyczka jest na cztery lata – obligacje trzeba będzie spłacić w listopadzie 2021 roku. Przez ten czas bank co roku będzie musiał posiadaczom obligacji płacić odsetki. Są niewielkie, wynoszą tylko 0,3 procent.
Wprawdzie rząd szwajcarski emitując obligacje czteroletnie nie musi płacić żadnych odsetek, bo ich rentowność jest ujemna (ostatnio -0,61 procent) no ale bank z Polski jest postrzegany jednak nieco bardziej ryzykownie niż rząd ze Szwajcarii.
Oczywiście zadłużanie się w walucie obcej zwykle wiąże się z ryzykiem walutowym, ale raczej nie w tym przypadku. PKO BP bowiem sam udzielał kredytów we franku, które dziś są dla niego aktywami zależnymi od CHF. Właśnie wyemitowane obligacje będą z kolei jego pasywami zależnymi od CHF. Kiedy bank daną walutę obcą ma po obu stronach bilansu (w aktywach i pasywach) wtedy ryzyka walutowego dla banku nie ma.
Wartość wszystkich kredytów frankowych udzielonych przez PKO BP wynosiła pod koniec czerwca 2017 27,1 mld PLN. Dziś jest to z pewnością mniej, bo od tamtej pory kurs franka spadł o ponad 5 procent.
ZOBACZ TEŻ: PKO BP zamraża prace nad odwalutowaniem kredytów frankowych. Oto powód
Obligacje frankowe PKO BP mogłyby stanowić ciekawą okazję inwestycyjną dla wszystkich, którzy chcieliby ulokować część oszczędności w coś powiązanego z walutą Szwajcarii. Aby była taka możliwość obligacje musiałyby wejść na warszawską giełdę i być na niej aktywnie notowane.
Bank zapowiada, że w przyszłości rozważy wprowadzenie obligacji na warszawski parkiet, więc pierwszy warunek byłby wtedy spełniony. Z drugim warunkiem będzie zapewne większy problem, bo na giełdowym rynku obligacji w Warszawie dzieje się bardzo niewiele, co zniechęca wielu inwestorów.
Ale tak, czy inaczej, jeśli PKO BP wprowadzi obligacje frankowe na GPW, będzie to pierwszy dług frankowy, który będzie można w Polsce kupić na rynku publicznym i potem zarabiać na (niewielkich, ale jednak dodatnich) odsetkach.
-
McDonalds potwierdza: Od teraz promocyjne zestawy tylko z wodą, cola zniknęła. Przez podatek cukrowy
-
Składki ZUS dla przedsiębiorców w 2021 r. w górę. Znamy już dokładną wysokość
-
Góra gotówki w bieliźniarkach i pod materacami Polaków. Gigantyczny wzrost w 2020 [WYKRES DNIA]
-
Oto miasta w Polsce, które mają najbogatszych mieszkańców. W pierwszej dziesiątce tylko jedno wojewódzkie
-
Czternaste emerytury. Sejm przyjął ustawę. Wiemy, kto otrzyma dodatkowe świadczenie
- Angela Merkel o pomyśle przywrócenia kontroli granicznych: To ostateczność
- Kursy walut 22.01. Główne waluty utrzymują się na stabilnym poziomie [Kurs dolara, funta, euro, franka]
- Polska i Wielka Brytania po brexicie. Anna Clunes: ogromne szanse, szczególnie w dziedzinie handlu
- PLL LOT zwrócił pasażerom 600 mln zł. To dopiero część kwoty
- Przedsiębiorcy jednak muszą płacić abonament RTV. Posłanki KO apelują do premiera