Rząd przyjął projekt nowelizacji budżetu na 2017 r. Wyda ponad 3 mld zł na emerytów - górników i TVP

Robert Kędzierski
We wtorek rząd zdecydował o przyjęciu proponowanego przez ministerstwo rozwoju i finansów projektu nowelizacji budżetu, oraz ustawy okołobudżetowej na 2017 rok. Dzięki tej decyzji, znajdą się pieniądze m.in. na wypłatę deputatów węglowych i abonamentowych rekompensat dla TVP i radia publicznego.

Jak informuje Centrum Informacyjne Rządu pomimo wprowadzonych zmian główne budżetowe liczby nie ulegną zmianie. A więc, dochody pozostaną na poziomie ok. 325,4 mld zł, wydatki wyniosą ok. 384,7 mld zł, a deficyt - ok. 59,3 mld zł. Skąd więc pieniądze? Oddajmy głos rządowi: 

"Lepszy wynik budżetu będzie możliwy m.in. dzięki dobrej sytuacji na rynku pracy przekładającej się na wzrost przychodów ze składek na ubezpieczenia społeczne, a tym samym powodującej mniejsze zapotrzebowanie na dotację z budżetu państwa dla Funduszu Ubezpieczeń Społecznych. Zmniejszenie wydatków będzie także możliwe w wyniku niższego wykonania budżetu Unii Europejskiej w 2016 r. i związaną z tym redukcją składek wszystkich państw członkowskich (w tym Polski) należnych za 2017 r."

- czytamy w komunikacie.

Wszystko powyższe pozwoli na zwiększenie limitu wydatków w niektórych częściach budżetu o prawie 9,4 mld zł. Oznacza to, że:

  • Górnicy i ich rodziny otrzymają, jak już pisaliśmy, utracone deputaty węglowe. Środki dla 235 tys. osób pochłoną łącznie 2,3 mld zł. Oznacza to wypłatę po ok. 10 tys. zł. Cel osiągnięto poprzez wprowadzenie przepisu umożliwiającego "uelastycznienie gospodarki finansowej ministra energii."

Czytaj też: Rafał Hirsch stworzył poradnik dla tych, którzy chcieliby kulturalnie pospierać się o politykę mając gospodarcze argumenty. 

  • 0,98 mld złotych trafi do Telewizji Polskiej i Polskiego Radia za utracone w latach 2010-2017 wpływy z opłat abonamentowych z tytułu zwolnień ustawowych. Mają one posłużyć na "realizację zadań misji publicznej". Przypomnijmy, że kilka tygodni temu Skarb Państwa udzielił TVP pożyczki w wysokości 0,8 mld zł. 
  • 316,9 mln zostanie przeznaczone na uzupełnienie wydatków na wypłatę środków w ramach programu "Rodzina 500+" oraz wydrukowanie Kart Dużej Rodziny.
  • 100 mln zł zostanie przeznaczonych na zakup i objęcie akcji w podwyższonym kapitale zakładowym Polskiej Agencji Inwestycji i Handlu SA w ramach realizacji Strategii na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju.
  • 88 mln zł trafi do samorządów na zakup wyposażenia gabinetów profilaktyki zdrowotnej w szkołach publicznych.

Pieniądze z budżetu zostaną też przeznaczone m.in. na dokapitalizowanie Polskiego Funduszu Rozwoju SA, Banku Gospodarstwa Krajowego.

Dodatkowe 1,5 mld dla NFZ

Warto też przypomnieć, że w ubiegły czwartek Konstanty Radziwiłł, minister zdrowia, informował, iż w rządzie zapadła decyzja o możliwym przekazaniu do NFZ ok. 1,5 mld na zapłatę świadczeń, które zostały nadwykonane przez placówki służby zdrowia.

Teraz dostaną pieniądze wstecz za to, co zostało już wykonane. To w niesłychanym stopniu poprawi ich kondycję finansową, zwiększy możliwości diagnozowania, leczenia, przyjmowania pacjentów, ale także poprawi ich sytuację, jeżeli chodzi o pracowników 

– wyjaśniał minister Radziwiłł. 

W budżecie państwa utrzymuje się nadwyżka, ale...

Według wstępnych danych z Ministerstwa Finansów, publikowanych w zeszłym tygodniu przez "Dziennik Gazeta Prawna",  po wrześniu w budżecie państwa nadal utrzymuje się nadwyżka. Tymczasem wicepremier Morawiecki w TVP kolejny raz powtórzył, że i tak na koniec roku będzie wyraźny deficyt.

***

Emilian Kamiński: Żeby nie być frustratem, zacząłem sam organizować sobie życie [NEXT TIME]

Więcej o: