Nowe dane o inflacji: żywność drożeje najszybciej od pięciu lat

Rafał Hirsch
Tylko w październiku średni poziom cen w sklepach podniósł się o pół procent w stosunku do września - to całkiem sporo. W skali ostatnich 12 miesięcy inflacja wynosi 2,1 procent. A napędzają ją głównie ceny żywności, które ostatni raz rosły tak szybko w czasie Euro 2012

Roczny wzrost cen w kategorii żywność i napoje bezalkoholowe to wg GUS już 5,4 procent. Dokładnie taką samą skalę wzrostu mieliśmy ostatni raz w czerwcu 2012 roku, kiedy to odbywały się u nas piłkarskie mistrzostwa Europy w piłce nożnej. Natomiast jeszcze szybszy wzrost cen żywności mieliśmy rok wcześniej – w czerwcu 2011. Po deflacji sprzed dwóch lat nie ma już ani śladu.

Zmiany cen żywnościZmiany cen żywności Dane: GUS

Jeśli chodzi o cały koszyk zakupowy przeciętnego Polaka, to wg GUS w październiku w stosunku do września najbardziej podrożały w nim:

- warzywa – o 6,7 procent

- jaja - o 5,2 procent

- buty – o 5,1 procent

- masło – o 3,3 procent

- ubrania – o 3 procent 

Wzrost cen ubrań i butów to sezonowość związana z nadejściem jesieni i zbliżaniem się zimy – cieplejsze obuwie i odzież kosztują znacznie więcej niż ubrania na lato.

Znacznie poważniejszą sprawą jest coraz droższa żywność. Chociaż na sklepowych półkach z jedzeniem są też wyjątki, które tanieją. W październiku o półtora procent potaniało na przykład mięso drobiowe i wieprzowe. Spadły też ceny mąki i cukru. 

Oto lista towarów i usług które wg GUS najbardziej potaniały w październiku: 

- usługi sanatoryjne – aż o 17,9 procent

- wycieczki zagraniczne – o 4,4 procent

- mąka – o 2 procent

- cukier – o 1,8 procent

- sprzęt telekomunikacyjny – o 1,6 procent 

Podobnie jak w przypadku ubrań i butów, tak i tu mamy mocno sezonowe ruchy cen w postaci znaczących obniżek na usługi sanatoryjne i wycieczki zagraniczne. Jedne i drugie w październiku cieszą się znacznie mniejszym zainteresowaniem niż w lecie, więc po sezonie tanieją.

Ciekawostką jest to, że wg GUS w październiku o 1,5 procent potaniały też samochody osobowe.

ZOBACZ TEŻ: NBP podnosi prognozy wzrostu PKB i inflacji. Pomogło 500 plus. Ale jest też ważne pytanie o wzrost płac 

Październikowa inflacja na poziomie 2,1 procent nie jest zaskoczeniem – takiego właśnie wyniku oczekiwała większość ekonomistów. We wrześniu wskaźnik inflacji był na poziomie 2,2 procent. Od początku roku inflacja ani razu nie spadła poniżej 1,5 procent.

Więcej o: