Firma z Chojnic podbija światowe rynki. Otworzyła hotel Marriott w Edynburgu. Następnym celem serce Londynu

Pochodząca z Chojnic rodzinna firma Polcom specjalizująca się w rozwiązaniach modułowych otworzyła 22 listopada hotel Courtyard by Marriott w Edynburgu. Całkowity koszt inwestycji to ok. 14 mln funtów.

Czterogwiazdkowy hotel działający pod marką Courtyard by Marriott w Edynburgu jest częścią nowoczesnego kompleksu sportowego. W czteropiętrowym budynku znajduje się 160 pokoi i pięć sal konferencyjnych o łącznej powierzchni 229 m2.

Hotel w całości został zbudowany z modułów wyprodukowanych w Polsce, które następnie przetransportowano do Szkocji.

– Modułowe konstrukcje cieszą się coraz większą popularnością na światowym rynku. Ich zaletą jest skrócenie czasu budowy. Dużo prostszy jest też sam proces „stawiania” hotelu, który wymaga zaangażowania mniejszej liczby pracowników czy sprzętu. Technologia modułowa pozwala na kompletne przygotowanie pokoi wraz z zapleczem – gotowe kontenery są na miejscu łączone w całość. To przyszłość budownictwa – mówi Łukasz Słominski, dyrektor zarządzający Grupy Polcom.

Koszt inwestycji to 14 mln funtów. Finansowanie dłużne projektu zapewnił Bank Gospodarstwa Krajowego. Docelowo 49 proc. udziałów w przedsięwzięciu będzie miał Fundusz Ekspansji Zagranicznej zarządzany przez PFR TFI. Podczas otwarcia obiektu podpisano porozumienie o dalszej współpracy z BGK i realizacji kolejnych inwestycji.

– Tylko w tym roku zwiększyliśmy nasze zaangażowanie w finansowanie ekspansji i eksportu polskich przedsiębiorstw o 60 proc. względem roku ubiegłego, osiągając po 9 miesiącach bieżącego roku poziom 1,6 mld zł, w tym 450 mln zł w sektorze budowlanym – mówi Jacek Szugajew, dyrektor zarządzający Banku Gospodarstwa Krajowego.

Po Edynburgu czas na Londyn

Podczas uroczystości otwarcia szkockiego hotelu podpisano również list intencyjny z BGK w sprawie finansowania trzeciego projektu Polcom w Wielkiej Brytanii – hotelu w londyńskiej dzielnicy Canary Wharf. Będzie to największy modułowy hotel wybudowany do tej pory, gdzie na 47 piętrach zlokalizowanych będzie 620 pokoi dwóch marek – AC by Marriott i Residence Inn by Marriott.

Grupa Polcom to rodzinna firma, specjalizująca się w rozwiązaniach modułowych w budownictwie oraz produkująca meble biurowe. Realizowała inwestycje na całym świecie – m.in. hotel sieci citizenM na Manhattanie oraz obiekty w Londynie, Calgary, Amsterdamie, San Francisco czy St. Petersburgu.

+++

Rafał Agnieszczak: Ktoś, kto zawsze jedzie po bandzie, nie wygra w biznesie [NEXT TIME]

Więcej o: