Bank swoją decyzję ogłosił już w sierpniu br. W VW Banku przygotowują się do połączeniu z niemiecką spółką Volkswagen Bank GmbH i zmiany formy prawnej. Wskutek tego zmieniają profil działalności i chcą skoncentrować się na ofercie dla przedsiębiorców czy na finansowaniu samochodów, a z prowadzeniem kont klientom osobistych jest im już nie po drodze.
Po prawdzie - VW Bank wielu tych rachunków osobistych nie miał, raptem ok. 30 tys. Dla porównania - PKO BP prowadzi ok. 7 mln kont, a inne największe banki, np. Pekao, mBank, BZ WBK czy ING Bank Śląski, po ok. 3-4 mln).
Posiadacze kont osobistych w VW Banku już w sierpniu i wrześniu dostawali listy wypowiadające z dniem 30 listopada umowy rachunku bankowego i karty płatniczej. Tym samym w miniony czwartek rachunki w Volkswagen Banku po prostu przestały istnieć, a karty do nich zostały zablokowane.
Bank nie pozostawił jednak klientów na lodzie. Oprócz tego, że regularnie przypominał „opornym”, żeby wypłacili wszystkie swoje oszczędności, to wręcz podsuwał w systemie bankowości internetowej dedykowaną im ofertę konta w eurobanku. Ofertę, trzeba przyznać, nie najgorszą - z zerową opłatą za prowadzenie konta, zwrotem opłaty za użytkowanie karty płatniczej przez pierwszy rok czy dedykowaną ofertą oszczędnościową (lokata 3-miesięczna na 2,50 proc.). Dodatkowa motywacja do przeniesienia konta właśnie do eurobanku była też taka, że Volkswagen Bank do końca marca 2018 r. będzie przekazywał na to nowe konto przelewy przychodzące na numer rachunku w VW Banku. Można przypuszczać, że z takiej oferty wręcz podsuniętej pod nos skorzystało wielu klientów VW Banku – niestety eurobank nie zdradził, ilu dokładnie.
Pomimo pewnych udogodnień, „wyprowadzka” z VW Banku oznacza jednak i kłopoty. Ot, nowe konto (nawet to ze specjalnej oferty eurobanku) ma inny numer, co oznacza, że trzeba je zmienić np. u pracodawcy, jeśli dotychczas to na rachunek w VW Banku wpływało wynagrodzenie. Numer karty do konta także będzie inny, a ten numer podaje się czasem np. w aplikacjach mobilnych do płatności. Traci się także np. listę zleceń stałych czy zdefiniowanych odbiorców w WV Banku. Ponadto, aby otrzymać historię operacji w VW Banku po zamknięciu konta, klienci będą musieli zgłosić się to banku i ją zamówić - według obecnej tabeli opłat oznacza to koszt 20 zł za historię z każdego roku kalendarzowego.
A co w sytuacji, jeśli ktoś nie wycofał na czas (czyli do 30 listopada) wszystkich pieniędzy z Volkswagen Banku? Te oczywiście nie przepadły, zostały zabezpieczone na rachunku technicznym. Aby odzyskać, trzeba wysłać do VW Banku pisemną dyspozycję z numerem rachunku, na który bank powinien przelać zabezpieczone środki.
***