13 grudnia to wyjątkowa data dla Allegro. Polski internetowy gigant świętuje pełnoletniość

Dokładnie 13 grudnia 1999 r. świat usłyszał o Allegro. W środę największa polska platforma zakupowa świętuje 18. urodziny.

De facto data „urodzin” Allegro jako 13 grudnia jest trochę umowna - tego dnia ukazała się bowiem pierwsza informacja w prasie o serwisie. Ten powstał trochę wcześniej, ale przyjęło się już, że akurat 13 grudnia w Allegro zdmuchują świeczki.

Pierwszą siedzibą Allegro była piwnica hurtowni komputerowej, a i sam zamysł na portal bardzo mocno ewoluował przez lata. Początkowo był wszak bardziej „pchlim targiem”, serwisem transakcji między osobami prywatnymi – czymś jak obecnie np. OLX. Przez licytacje na Allegro wielu zdarzało się zarywać  noce – jak wynika z danych Allegro, np. w 2002 r. licytacje stanowiły 37 proc. wszystkich transakcji. Teraz Allegro to przede wszystkim platforma handlu dla przedsiębiorców – alternatywa dla własnej strony i sklepu internetowego. Zakupy po licytacjach to tylko 3 proc. wszystkich operacji.

Choć historia portalu bywała burzliwa – Grupa kilkukrotnie zmieniała właściciela, w pierwszych latach trwała m.in. walka między spółkami QXL ricardo i NIAA odnośnie przejęcia Allegro.pl przez tę drugą spółkę – dziś Allegro jest bohaterem zdecydowanie największej transakcji w historii polskiego internetu - w październiku 2016 r. spółka (do której należy też portal Ceneo.pl) została przejęta od południowoafrykańskiego koncernu Naspers przez grupę funduszy Cinven, Permira i Mid Europa Partners za 3,25 mld dol.

Tak wyglądało Allegro: maj 2000

.. http://web.archive.org/

Lipiec 2007

.. źródło: web.archive.org

Styczeń 2012

.. źródło: web.archive.org

Allegro to dzisiaj absolutny zakupowy hegemon w polskim internecie. Najnowsze liczby obrazujące biznes platformy naprawdę robią wrażenie. Konto na Allegro ma już 20 mln Polaków. Sprzedawców na Allegro jest ponad 1,7 mln, a ponad 100 tys. jest kont Firma - dla profesjonalnych sprzedających.

16 mln internautów odwiedza serwis przynajmniej raz w miesiącu, każdego dnia zakupy na Allegro robi 300 tys. osób. Dziennie na Allegro odbywa się blisko 500 tys. transakcji, a sprzedawanych produktów jest ponad 1 milion. W ciągu całych 18 lat obecności w polskim internecie na Allegro sprzedano ok. 2,4 mld przedmiotów. Wystawionych ofert było o blisko połowę więcej.

.. źródło: Allegro.pl

Allegro nie wyrosłoby na internetowego giganta na polską skalę, gdyby nie sprawne reagowanie na nasze trendy zakupowe, i tak jest również teraz – w erze przechodzenia z e-commerce do m-commerce. Już w tym momencie ponad połowa ruchu na Allegro pochodzi z urządzeń mobilnych. Serwis chwali się, że o ile we wrześniu 2016 r. przynajmniej raz w miesiącu mobilnego zakupu dokonał mniej więcej co piąty klient (21,5 proc.), to rok później już blisko co trzeci (32 proc.). Obroty mobilne między wrześniami 2016 i 2017 r. wzrosły o 64 proc.

***

Zbigniew Grycan: Dobrze mi się wiodło, bo przede wszystkim dbałem o jakość swoich produktów [NEXT TIME]

Więcej o: