Szykuje się kolejna wielka inwestycja w energetyce. Otwarto koperty z ofertami. Najdrożej budować chcą polskie firmy

Trzech wykonawców złożyło oferty na budowę Elektrowni Ostrołęka C. To ma być ostatnia nowa elektrownia węglowa w Polsce. Konsorcjum polskich spółek złożyło ofertą z ceną dwa razy wyższą niż planowany budżet na tę inwestycję.

Elektrownia Ostrołęka należy do dwóch spółek skarbu państwa – Energi i współpracującej z nią przy tym projekcie Enei. Składa się z tak naprawdę dwóch zakładów, teraz ma powstać trzeci - na węgiel kamienny.Trwają poszukiwania wykonawcy tej inwestycji. Ogłoszono je w grudniu ubiegłego roku, dziś na placu boju pozostało trzech oferentów. Ich zadaniem będzie zbudowanie elektrowni z jednym blokiem o mocy elektrycznej około 1000 MWe „pod klucz”. Blok ten istotnie zwiększy moc całego zespołu, która obecnie sięga około 700 MWe (do tego dochodzi jeszcze ok. 370 MW mocy cieplnej, która ogrzewa Ostrołękę).

Ostatecznie oferty złożyli:

- China Power Engineering Consulting Group Co., Ltd. – z ceną 4 mld 849 mln 828 tys. 212 zł 18 gr brutto;
- Konsorcjum: GE Power Sp. z o. o. oraz ALSTOM Power Systems S.A.S. - za 6 mld 23 mln 34 tys. 950 zł brutto;
- Konsorcjum: Polimex-Mostostal S.A. oraz RAFAKO S.A. – za 9 mld 591 mln 540 tys. zł brutto.

Widać więc, że najwięcej za zbudowanie elektrowni chce konsorcjum polskich spółek Polimeksu-Mostostalu i Rafako – to oferta dwa razy droższa od najtańszej. Są one też powiązani ze Skarbem Państwa. Polimex od lutego tego roku jest kontrolowany m.in. przez państwowe spółki energetyczne – w tym Energę i Eneę (obie mają po 16,48 proc. udziałów, po tyle samo objęły PGE i PGNiG), zaś w Rafako prawie 10 proc. akcji ma fundusz z grupy Polskiego Funduszu Rozwoju.

Co więcej, tuż przed otwarciem kopert podano, ile zamawiający chce wydać na inwestycję - 4 mld 803 mln 150 tys. zł. Jedyną ofertą zbliżoną cenowo do oczekiwań jest więc ta złożona przez China Power Engineering Consulting Group.

Przedstawiciele Elektrowni Ostrołęka podkreślają, że cena nie jest jedynym kryterium oceny oferty, ale tak istotne przekroczenie budżetu chyba raczej nie pozwoli polskim spółkom na wygraną.

Energa i Enea szacują, że budowa Elektrowni Ostrołęka C potrwa około 60 miesięcy, według planów powinna rozpocząć się w przyszłym roku. Ma to być ostatnia nowa elektrownia węglowa w Polsce – przynajmniej tak zapowiadał jesienią minister energii Krzysztof Tchórzewski. W ubiegłym tygodniu oficjalnie oddano do użytku nowy blok w Elektrowni Kozienice.

Czytaj więcej na ten temat: Największy blok węglowy w Polsce oddany do użytku. Enea zakończyła ogromną inwestycję energetyczną

Budowane są jeszcze dwa duże bloki węglowe w Elektrowni Opole i jeden w Elektrowni Jaworzno III (wszystkie na ok. 900 MW).

Zobacz też: Gigantyczne budowle, pożerające miliony ton węgla. Dzięki nim mamy prąd w gniazdkach. Oto największe elektrownie w Polsce

+++

Co łączy smartfony z chińską propagandą komunistyczną?

Więcej o: