Poświąteczne wyprzedaże w internecie mogą być jeszcze bardziej imponujące. Dolary są właśnie najtańsze od trzech lat

Rafał Hirsch
Amerykańskie dolary tanieją ostatnio z dnia na dzień. W Polsce ostatni raz takie tanie były w grudniu 2014 roku. W czwartek kurs zszedł nawet poniżej poziomu 3 złotych 50 groszy.

Na wykresie spadek notowań dolara wygląda imponująco. Dokładnie rok temu kurs był w okolicach 4,20 PLN, po czym w 12 miesięcy spadł aż o 70 groszy, schodząc właśnie poniżej 3,50 PLN.

Pierwszy raz od grudnia 2014 dolary w Polsce kosztują mniej niż 3,50 PLNPierwszy raz od grudnia 2014 dolary w Polsce kosztują mniej niż 3,50 PLN wykres: investing.com

Rekordowa przecena dolara zdarza się w świetnym momencie z punktu widzenia kogoś kto czeka na poświąteczne wyprzedaże w zagranicznych sklepach internetowych. Teraz zakupy na aliexpress mogą okazać się nawet tańsze niż przypuszczaliśmy. Podobnie sprawa się ma z amazonem, czy e-bay.

Tańszy dolar to także korzyści w świecie „realnym” w postaci chociażby relatywnie tańszych paliw na stacjach benzynowych (chociaż tu obok dolara ważna jest też cena ropy, która ostatnio niestety nie spada).

Jeśli ktoś lubi planować wakacje z dużym wyprzedzeniem to na pewno warto rozważyć na 2018 rok wycieczkę do USA. Zarówno pobyt na miejscu, jak i uzyskanie wizy amerykańskiej będą dziś kosztować w przeliczeniu na złote wyraźnie mniej niż jeszcze rok temu.

Chociaż jeśli chodzi o wizę, to amerykańska ambasada do końca roku używa kursu, który jest już mocno nieaktualny

Ambasada USA przy wyliczaniu opłat za wnioski wizowe korzysta z kursu dolara sprzed kilku miesięcyAmbasada USA przy wyliczaniu opłat za wnioski wizowe korzysta z kursu dolara sprzed kilku miesięcy źródło: Biuro Spraw Konsularnych Departamentu Stanu USA

Pozostaje mieć nadzieję, że po nowym roku zamiast 3,70 PLN kurs w ambasadzie będzie bliżej 3,50 PLN.

Wracając do notowań dolara – mamy tu sumę dwóch osobnych zjawisk. Po pierwsze złoty jest w 2017 jedną z dwóch najsilniejszych walut świata (ta druga to czeska korona). Po drugie amerykański dolar to w 2017 jedna z najsłabszych walut świata. W obydwu przypadkach mieliśmy do czynienia głównie z odreagowaniem na to, co działo się wcześniej: w 2016 złoty był bardzo słaby, a dolar zyskiwał na wartości każdego roku po 2012.

ZOBACZ TEŻ: Złoty mistrzem świata. Polska waluta właśnie wyprzedziła konkurentów i jest w tym roku najsilniejsza

Ostatnia fala osłabienia dolara zaczęła się 13 grudnia po tym jak Fed podniósł amerykańskie stopy procentowe, ale nie zapowiedział dodatkowego zaostrzenia swojej polityki w 2018 roku. Wcześniej niektórzy na rynku grali pod to, że tak się stanie i dolar przez to podrożeje. Po niekorzystnej dla nich decyzji Fed postanowili oni dłużej nie ryzykować i wycofać się z rynku przyczyniając się do osłabienia dolara.

Korea Północna masowo podrabia amerykańskie dolary

Więcej o: