Wolne niedziele dla kolejnych grup zawodowych? Solidarność idzie za ciosem i zapowiada projekt ustawy

- Chcemy, aby kolejne grupy zawodowe nie musiały pracować w niedziele. (...) Chodzi o to, aby w niedziele swoje obowiązki wykonywały jedynie osoby, których praca jest niezbędna - mówi Dziennikowi Gazecie Prawnej szef Solidarności Piotr Duda.

Piotr Duda, przewodniczący NSZZ Solidarność, udzielił wywiadu Dziennikowi Gazecie Prawnej. Zapowiedział w nim dalsze kroki, jakie związek zamierza podjąć w sprawie wolnych niedziel dla pozostałych grup zawodowych.

Przeprowadzimy przegląd przepisów kodeksu pracy dotyczących pracy w niedziele i święta. Obecnie są one nadużywane. Pod pretekstem użyteczności społecznej lub zaspokojenia codziennych potrzeb ludności zleca się pracę w takie dni, choć nie jest to uzasadnione. Przeanalizujemy obecne wyjątki od generalnego zakazu pracy w niedziele i święta. Chcemy, aby dla kolejnych grup zawodowych były one wolne 

- odpowiedział Duda zapytany o to, czy po pracownikach handlu pozostałe grupy zawodowe również doczekają się przywileju wolnych niedziel.

Przewodniczący Solidarności tłumaczył, że "firmy, które nie świadczą usług rzeczywiście niezbędnych – np. transportowych – powinny mieć do tego prawo jedynie w sytuacji nagłej, np. konieczności usunięcia awarii w zakładzie, a nie do zwykłej produkcji."

Ponieważ prace nad nowym kodeksem pracy wciąż trwają, to swoje propozycje Solidarność chce przedstawić w pierwszej kolejności Radzie Dialogu Społecznego, która składa się z reprezentantów strony rządowej, pracowników i pracodawców.

Zbiorowy układ pracy obowiązkowy?

Duda zapowiedział również, że jego związek będzie się ubiegał również o to, aby w firmie, w której działają reprezentatywne związki, obowiązkowe było zawarcie układu zbiorowego pracy.

Kolejnym celem jest zapis w nowelizacji ustawy o związkach zawodowych, który zakłada podwyższenie progów reprezentatywności organizacji pracowniczych. W tej chwili nie ma ograniczeń i pracownicy mogą zakładać tyle związków zawodowych, ile chcą, a każdy z nich ma takie samo prawo do prowadzenia negocjacji z pracodawcą. Solidarności wprowadzenie takiego znowelizowanego zapisu jest na rękę, ponieważ jako największy związek zawodowy w większości firm będzie grała pierwsze skrzypce.

+++

Magdalena Kruszewska: Zarządzanie strachem podcina ludziom skrzydła i odbiera im kreatywność [NEXT TIME]

Więcej o:
Komentarze (333)
Wolne niedziele dla kolejnych grup zawodowych. Solidarność idzie za ciosem i zapowiada projekt ustawy
Zaloguj się
 • bling.bling

  Oceniono 119 razy 101

  A kiedy kościoły będą zamknięte w niedziele i święta? Tam też się pracuje!

 • dyktator_bolandy

  Oceniono 31 razy 29

  zacząć od radiowców, od tych z Radia Maryja

 • czemublokujecie_mikonto

  Oceniono 27 razy 23

  Kretyn niech spiernicza! Ludzie chcący pracować w niedzielę mają za to dodatek, dzień wolny, mają weekend w np. wtorek-środę i teraz im się to zabiera. Jednocześnie już w soboty teraz jest takie nawalenie klientów do sklepu, że można oszaleć, a w niedzielę dobija reszta. Jak to się wszystko przeniesie tylko na soboty-bo przecież w piątek ludzie pracują to będzie nie do wytrzymania. Nie można w sklepach nic znaleźć bo nieliczny, zbyt mały personel, który jeszcze zmniejszą skoro jest mniej godzin pracy bez niedziel, nie będzie w stanie wyłożyć dostaw ani zaopatrzyć sklepu. Sieci specjalnie na soboty-niedziele dają dodatkowe promocje by zwiększyć obroty, teraz ludzie kupią drożej, inni stracą pracę a tylko pisslamiści będą zadowoleni. Dziwne że w niedziele nie zamkną elektrowni, żeby durnowatej TVPisslamizm nie mogli oglądać, nie zamkną szpitali(wkrótce zamkną je na cały tydzień) i nie zamkną wszystkiego. Najlepiej zamknąć wszystko z pluskwami pisslamskimi i solidarnościowymi. Zamiast walczyć o reformy, likwidację koryta to tylko szczują ludzi pod publiczkę! Reform zero, Ciemny Lud kupuje i płaci za wszystko, przy okazji normalni też zapłacą.

 • komentator9876

  Oceniono 23 razy 21

  Domagam się wolnych niedziel dla:
  1. Pracowników elektrowni
  2. Pracowników szpitali
  3. Pracowników wodociągów, gazociągów i ciepłowni
  4. Strażaków, Policjantów ratowników GOPR i innych służb ratowniczych
  5. Pracowników kin, restauracji, stacji benzynowych
  6. Pracowników transportu (kierowcy autobusów, maszyniści, piloci, motorniczy tramwajów itd)

  Dlaczego pracownicy hipermarketów mają być uprzywilejowani

 • laik1234

  Oceniono 23 razy 21

  Polska od morza do morza co drugi dzień święto a potem jeszcze szewski poniedziałek

 • natenczas_wojski

  Oceniono 20 razy 20

  Nieroby nigdy nie pojmą że bogactwo narodu bierze się z pracy.
  To chore płacić pensje ludziom tylko za to że wymyślaja kolejne przywileje i żądania.
  Dla przykładu: JSW 09'2015:
  25 tysięcy zatrudnionych
  65 central związkowych (w ostatnim półroczu przybyło 12, podczas gdy załogę zredukowano o 700 osób)
  115 etatów związkowych (w ostatnim półroczu przybyło 12)
  14 mln zł - tyle w 2014 roku kosztowały etaty nierobów związkowców ich "działalność" kosztuje 15 mln zł rocznie.
  KGHM- 43 związkowców , 12 milionów zł/rok
  KW - koszt związkowców: 30 mln/rok
  Związkowcy działający w największych firmach wykorzystują obecnie przepisy tak skutecznie, że ich gabinety i samochody służbowe są lepszej jakości od tych przysługujących członkom zarządu spółki.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX