Orlen oczywiście systematycznie podnosi ceny na stacjach benzynowych i w hurcie, ale jak się okazuje, podnosi je zbyt wolno aby utrzymać poziom zysków sprzed roku. Przychody spółki w czwartym kwartale były większe niż rok wcześniej o 8 procent. W tym czasie koszty wzrosły o ponad 10 procent.
W efekcie zyski spadły, co nie podoba się inwestorom. Orlen jest dziś zdecydowanie najgorszy wśród największych spółek. W pierwszej godzinie notowań jego akcje spadły o ponad 3 procent
Akcje Orlenu spadają o ponad 3 procent na początku czwartkowej sesji na GPW wykres: mBank
Spółka zaznacza, że baryłka ropy w czwartym kwartale 2017 była aż o 12 dolarów droższa niż rok wcześniej. W efekcie główna pozycja kosztów urosła aż o 23 procent. O 170 mln złotych zwiększyły się też koszty sprzedaży i koszty zarządu. W efekcie to co zostało, czyli zysk operacyjny spadł o 800 milionów złotych (czyli o 29 procent) do 1,99 mld złotych.
Prawie całość tego zysku pochodzi ze sprzedaży hurtowej w rafineriach. Segment detaliczny, czyli stacje benzynowe zarobił tylko 381 mln złotych. Segment wydobywczy wciąż w Orlenie jest na minusie.
Odliczając od zysku operacyjnego koszty finansowe, podatki i część zysku, którą trzeba oddać partnerom zewnętrznym w niektórych spółkach zależnych Orlen w czwartym kwartale 2017 roku zarobił netto 1,59 mld złotych. To o 200 mln złotych, czyli o 11 procent mniej niż rok wcześniej.
Marża netto, czyli to ile zysku zostaje w spółce z każdych 100 złotych sprzedaży spadła do 6,4 procent. Rok temu wynosiła 7,8 procent. Cały biznes Orlenu stał się więc przez droższą ropę nieco mniej opłacalny.
Jednak dzięki lepszym wynikom w pierwszej połowie roku zysk za cały 2017 rok zwiększył się o ponad miliard i wyniósł 6,7 mld złotych. Spółka podkreśla, że to wyniki rekordowe. Na giełdzie jednak nie liczy się to, co było w ubiegłym roku, ale to co dopiero ma się wydarzyć.
Być może spadki notowań to reakcja na pierwsze informacje ze spółki dotyczące tego roku. Nie brzmią one optymistycznie. Marża rafineryjna nadal spada – w pierwszych tygodniach stycznia zysk z każdej przerobionej baryłki ropy to 3,2 USD. W poprzednim kwartale było to ponad 5 USD. Ropa z kolei ciągle nie chce tanieć.
Notowania ropy Brent wykres: investing.com
W 2018 roku Orlen chce wydać na inwestycje 4,8 miliarda złotych, czyli o 200 mln więcej niż w 2017. Wśród głównych projektów spółka wymienia budowę instalacji polietylenu w Czechach, budowę nowych instalacji w rafinerii w Płocku, rozbudowę zdolności produkcyjnych nawozów w Anwilu, a także 40 nowych stacji benzynowych i ponad 200 nowych punktów Stop Cafe 2.0.
Orlen na koniec 2017 miał 6,2 mld PLN gotówki. Z drugiej strony jego długi sięgały 7 miliardów złotych. Rok wcześniej spółka miała 5,1 mld złotych gotówki i 8,4 mld złotych długu.