Polska bardzo dobrym miejscem do inwestycji. Do naszego kraju napłynęło już 176 mld euro

Polska gospodarka od początku lat 90. rosła średnio o cztery procent rocznie. Do naszego kraju napłynęło już 176 mld euro bezpośrednich inwestycji zagranicznych.

Koreański LG Chem buduje w Biskupicach Podgórnych koło Wrocławia największą w Europie fabrykę baterii litowych do samochodów elektrycznych. Pod względem wartości będzie to największa w Polsce inwestycja od 2001 r. - koreański koncern chemiczny deklaruje, że zainwestuje tam maksymalnie 4,5 mld zł i stworzy 1666 miejsc pracy.

Już dziś Polska ma opinię regionalnego centrum produkcji części samochodowych i akcesoriów, wytwarzają je u nas m.in. General Motors, Volvo, Fiat i Volkswagen. W Jaworze na Dolnym Śląsku Daimler rozpoczął budowę fabryki silników Mercedes. Wartość inwestycji to 500 mln euro.

Polska pozyskuje także inwestycje w branży lotniczej czy przetwórstwa żywności, sektorze nowoczesnych usług biznesowych oraz oprogramowania biznesowego.

"Największe atuty kraju to dostęp do 500-mln rynku UE oraz wykształceni, znający języki obce pracownicy" – pisze w tekście na temat bezpośrednich inwestycji zagranicznych Euronews. Pozostałe walory naszego kraju to duży rynek wewnętrzny, dostęp do podwykonawców i surowców, centralna lokalizacja i dogodna strefa czasowa.

Od początku lat 90. polska gospodarka rozwija się w tempie średnio 4 proc. rocznie. Polska była jedynym krajem UE, który uniknął recesji w związku z kryzysem w 2008 r.

Napływają bezpośrednie inwestycje zagraniczne. Według danych NBP, wartość zobowiązań z tego tytułu to już 176 mld euro. Zajmujemy drugą pozycję w Europie jako miejsce docelowe bezpośrednich inwestycji zagranicznych. Pod względem liczby utworzonych miejsc pracy jesteśmy lepsi niż Niemcy.

Wielka trójka agencji ratingowych określa perspektywę gospodarczą Polski jako stabilną. FTSE Russell przesunął Polskę z grona rynków zaawansowanych wschodzących do grupy rynków rozwiniętych.

Polskie centra usług

Polska, ze względu na stosunkowo niskie koszty dla biznesu i światowej klasy kapitał ludzki, jest znaczącym graczem w sektorze wysokiej jakości centrów usług wspólnych i centrów usług dla biznesu.

Centra usług biznesowych odpowiadają za 200 tys. miejsc pracy, wiele z nich powstało w sektorze finansowym. Do utworzenia centrum biznesowego w Warszawie jest gotowy JPMorgan Chase, w 2011 zrobił to już Goldman Sachs. W 2016 roku centrum usług wspólnych założył w Warszawie Credit Suisse.

***

Więcej o: