Drastyczna przecena bitcoina. Od miesięcy nie było tak źle

To jeden z najgorszych tygodni w historii bitcoina. Jego wartość w piątek spadła poniżej 8,2 tysiąca dolarów, po raz pierwszy od listopada ubiegłego roku.

Pięć dni temu najpopularniejsza kryptowaluta wyceniana była na 12 tys. dolarów i wszystko wskazywało, że odbije się po styczniowych spadkach. Nic z tego, bitcoin od niedzieli stracił 30 proc. na wartości, w piątek, w południe spadł poniżej 8000 dolarów. W ciągu doby potaniał o około 15 proc. Jest na najniższym poziomie od 24 listopada.

Kapitalizacja bitcoina to dziś zaledwie 138 mld dolarów, co wygląda skromnie w porównaniu z wartością w trakcie grudniowych rekordów. 18 grudnia zanotowano historyczny rekord, kurs bitcoina pokonał poziom 19,5 tysiąca dolarów, a kapitalizacja przekraczała 330 mld dolarów.

Sytuacja bitcoina szczególnie źle wygląda w Korei Południowej, gdzie jego cena spadła o 35 proc. Na największej w tym kraju giełdzie Bithumb wyceniany jest on poniżej 8 tys. dolarów. Od 30 stycznia w Korei Południowej obowiązuje zakaz anonimowego handlu bitcoinem.

Bitcoin był w Korei Południowej bardzo popularny. Na tamtejszych giełdach zawierano nawet jedną piątą transakcji wszystkich kryptowalut. Jak podaje Bloomberg, na początku roku premia za bitcoina w Korei (nazywana premią kimchi) przekraczała 50 proc., notowania bitcoina zbliżały się do 25 tysięcy dolarów.

Tanieją także inne kryptowaluty. Druga pod względem popularności ethereum traci w ciągu doby niemal 23 proc., trzecia ripple - ponad 30 proc. Kapitalizacja całego rynku kryptowalut, która w grudniu przekraczała 800 mld dolarów, spadła o ponad połowę i wynosi dziś 384 mld dolarów.

Niekorzystna dla bitcoina regulacja koreańska nie jest jedyną złą wiadomością dla zwolenników kryptowalut. Amerykański nadzór finansowy podał, że uważnie przygląda się jednej z największych giełd kryptowalut Bitfinex, a Facebook zakazał reklamowania kryptowalut oraz ICO. Wskutek kradzieży kryptowalut setki tysięcy osób straciły wielkie majątki.

Coraz więcej wskazuje na konieczność regulacji rynku kryptowalut. Chiny nałożyły całkowity zakaz na kryptowaluty, zaostrzenie przepisów zapowiadają Indie, a premier Mateusz Morawiecki zapowiedział regulację rynku kryptowalut lub nawet ich zakaz.

+++

Rafał Masny: Przez trzy lata na pensje przeznaczaliśmy 15 proc. zysków, reszta szła na inwestycje [NEXT TIME]

Więcej o: