Drastyczna przecena bitcoina. Od miesięcy nie było tak źle

To jeden z najgorszych tygodni w historii bitcoina. Jego wartość w piątek spadła poniżej 8,2 tysiąca dolarów, po raz pierwszy od listopada ubiegłego roku.

Pięć dni temu najpopularniejsza kryptowaluta wyceniana była na 12 tys. dolarów i wszystko wskazywało, że odbije się po styczniowych spadkach. Nic z tego, bitcoin od niedzieli stracił 30 proc. na wartości, w piątek, w południe spadł poniżej 8000 dolarów. W ciągu doby potaniał o około 15 proc. Jest na najniższym poziomie od 24 listopada.

Kapitalizacja bitcoina to dziś zaledwie 138 mld dolarów, co wygląda skromnie w porównaniu z wartością w trakcie grudniowych rekordów. 18 grudnia zanotowano historyczny rekord, kurs bitcoina pokonał poziom 19,5 tysiąca dolarów, a kapitalizacja przekraczała 330 mld dolarów.

Sytuacja bitcoina szczególnie źle wygląda w Korei Południowej, gdzie jego cena spadła o 35 proc. Na największej w tym kraju giełdzie Bithumb wyceniany jest on poniżej 8 tys. dolarów. Od 30 stycznia w Korei Południowej obowiązuje zakaz anonimowego handlu bitcoinem.

Bitcoin był w Korei Południowej bardzo popularny. Na tamtejszych giełdach zawierano nawet jedną piątą transakcji wszystkich kryptowalut. Jak podaje Bloomberg, na początku roku premia za bitcoina w Korei (nazywana premią kimchi) przekraczała 50 proc., notowania bitcoina zbliżały się do 25 tysięcy dolarów.

Tanieją także inne kryptowaluty. Druga pod względem popularności ethereum traci w ciągu doby niemal 23 proc., trzecia ripple - ponad 30 proc. Kapitalizacja całego rynku kryptowalut, która w grudniu przekraczała 800 mld dolarów, spadła o ponad połowę i wynosi dziś 384 mld dolarów.

Niekorzystna dla bitcoina regulacja koreańska nie jest jedyną złą wiadomością dla zwolenników kryptowalut. Amerykański nadzór finansowy podał, że uważnie przygląda się jednej z największych giełd kryptowalut Bitfinex, a Facebook zakazał reklamowania kryptowalut oraz ICO. Wskutek kradzieży kryptowalut setki tysięcy osób straciły wielkie majątki.

Coraz więcej wskazuje na konieczność regulacji rynku kryptowalut. Chiny nałożyły całkowity zakaz na kryptowaluty, zaostrzenie przepisów zapowiadają Indie, a premier Mateusz Morawiecki zapowiedział regulację rynku kryptowalut lub nawet ich zakaz.

+++

Rafał Masny: Przez trzy lata na pensje przeznaczaliśmy 15 proc. zysków, reszta szła na inwestycje [NEXT TIME]

Więcej o:
Komentarze (119)
Drastyczna przecena bitcoina. Od miesięcy nie było tak źle
Zaloguj się
 • robert.kwi

  Oceniono 39 razy 27

  Co się stał? Proste: 1, Ci co mieli zarobić zarobili, 2. Zostały same jelenie, 3. Niektóre jelenie myślą, że się odbije i stają się jeszcze większymi jeleniami, 4. Ludzie zrozumieli, że to nie waluta tylko po prostu nic. Za tym "nic" nie stoi dokładnie nic, nie stoi żadna gospodarka, żadna instytucja, po prostu nic. A stąd: jak wycienić nic? No i mamy sytuację jasną i klarowną :D

 • ssaassaa

  Oceniono 35 razy 21

  Już mówię co się stało: to samo co cenami cebulek tulipanów w Holandii parę wieków temu. Nie ma za co.

 • japiota

  Oceniono 30 razy 20

  Jakie czasy takie cebulki tulipanów.
  Totalizator przynajmniej wypłaca wygrane.

 • adashofman1

  Oceniono 15 razy 11

  W czasach jak większość "inwestorów" bitcoinowych nosiła koszulę w zębach na polskiej giełdzie gpw istniało coś takiego jak elektrim. Bezwartościowa spółka bankrut, ma którą naganiali we wszystkich możliwych miejscach internetu. Też spadki miały być "przejściowe", za chwilę miała być "jazda na północ", bardzo wielu przekonywało że "uśrednili w dół" żeby mieć lepszą pozycję jak odbije itp.:) Możecie sobie poczytać wątek o elektrmie na forum gazety parkiet. Prawdziwa komedia, naganiacze bitcoinowi mogliby się uczyć.

 • Przemyslaw N

  Oceniono 14 razy 10

  Kapitalizacja całego rynku kryptowalut, która w grudniu przekraczała 800 mld dolarów, spadła o ponad połowę i wynosi dziś 384 mld dolarów.
  Czytac: jelenie zostaly wydy...ne na ponad 400 miliardow, a cwaniaczki siedza teraz w cieplych krajach i popijaja drinki. Slowem wyszlo jak zawsze.

 • gorillaglu

  Oceniono 13 razy 9

  Zapowiedź ucywilizowania tego przez większe rządy, jak Chiny czy USA musiała do tego doprowadzić. No cóż, handlarze bronią, żywym towarem i narkotykami będą musieli to jakoś znieść.

 • tonik777

  Oceniono 16 razy 8

  8200 dolarów za bitcoina to i tak o 8200 dolarów za dużo.

 • readme.txt

  Oceniono 8 razy 6

  LOL. To tak jakby poinformować, że gra w ruletkę i pokera przynosi więcej strat niż zysków.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX