Zakaz handlu nie musi oznaczać nudy. Koleje Śląskie oferują darmowe przejazdy w niedziele objęte ustawą

Robert Kędzierski
Zakaz handlu, który zacznie obowiązywać w marcu, sprawi, że część osób będzie poszukiwać innej formy aktywności niż wizyta w centrum handlowym. Koleje Śląskie mają dla nich ciekawą propozycję.

Od 11 marca Koleje Śląskie wprowadzają nową ofertęRodzinne Niedziele umożliwią znacznie tańsze podróżowanie pociągiem. Dla rodziców lub opiekunów dziecka do 16 roku życia będą one bezpłatne. Bilet musi posiadać jedynie podopieczny. 

Z promocji będzie można skorzystać w każdą pierwsza niedzielę miesiąca objętą zakazem handlu. W tym roku będzie to 11, 1 kwietnia, 13 maja, 10 czerwca, 8 lipca, 12 sierpnia, 9 września, 14 października, 11 listopada oraz 9 grudnia. 

Na skutek ustawy o ograniczeniu handlu w każdym miesiącu zakazem objętych będzie od dwóch do nawet czterech niedziel w miesiącu. 

Niedziele z zakazem handluNiedziele z zakazem handlu gazeta.pl

Ofertą objęte są wszystkie pociągi z wyłączeniem odcinka transgranicznego Chałupki – Bohumin, pociągów Ornak na odcinku Żywiec – Zakopane oraz pociągów specjalnych. 

Na wycieczkę zamiast do galerii

Koleje Śląskie przekonują, że obniżony koszt podróży pozwoli ciekawie spędzić czas. Za pośrednictwem Kolei Śląskich można wybrać się na wyprawę w góry (np. do Wisły albo Żywca), pozwiedzać Cieszyn czy wybrać się na rowerową podróż Leśną Rajzą.

Czytaj też: Tak się zmienia polska kolej. Pociągi coraz nowocześniejsze. 

Połączenia Kolei obejmują Katowice, Gliwice, Częstochowę, Bielsko-Białą, Sosnowiec, Żywiec, Cieszyn, Rybnik, Racibórz, Oświęcim czy Tarnowskie Góry i Zakopane. 

Zakaz handlu pobudzi rynek?

Całkiem możliwe, że ograniczenia w działaniu sklepów i galerii handlowych skłonią inne firmy i instytucje do działania. Tym bardziej, że zakaz będzie się rozszerzał. W 2019 roku zakupy zrobimy tylko w ostatnią niedzielę miesiąca, a od 2020 roku sklepy będą zamknięte w niemal wszystkie niedziele w roku. Za złamanie zakazu przedsiębiorcy grozi kara grzywny - od 1000 do 100 tys. zł.

mapa.polskaniezwykla.plmapa.polskaniezwykla.pl mapa.polskaniezwykla.pl

W poszukiwaniu miejsc, które można odwiedzić w niedziele pomocne mogą być wyszukiwarki takie jak Polska Niezwykła. Pozwala ona odnaleźć zabytki, ciekawe miejsca dla aktywnych lub zainteresowanych przyrodą. 

Coraz chętniej podróżujemy koleją

Według raportu, który opublikował Urząd Transportu Kolejowego w 2017 roku kolej przewiozła 303,6 mln osób. To najlepszy wynik od 15 lat, wyższy o ok. 4 proc. od zeszłorocznego. 

***

Rafał Masny: Przez trzy lata na pensje przeznaczaliśmy 15 proc. zysków, reszta szła na inwestycje [NEXT TIME]

Więcej o: