Umowy podpisane. 1,1 mld zł na trzy nowe odcinki S19. Via Carpatia coraz bliżej

Robert Kędzierski
Zbliża się budowa aż trzech nowych odcinków drogi ekspresowej S19. Wiemy, kiedy połączenie Lublina z Kraśnikiem ma być oddane do użytku. To jednak nie koniec dobrych wiadomości.

Ministerstwo Infrastruktury poinformowało w środę o podpisaniu umów na budowę trzech odcinków drogi ekspresowej S19. Chodzi o połączenie z Lublina do Kraśnika - realizowane będzie w trzech etapach. 

Pierwszy z odcinków przebiegnie od węzła Lublin do Niedrzwicy Dużej. Wybudowanie 12 km trasy pochłonie 312 mln zł. Od węzła Niedrzwica Duża do węzła Kraśnik Północ powstanie 20 km drogi kosztem niemal 500 mln zł. Obwodnica Kraśnika, trzecia z tras, na którą podpisano umowę, będzie mieć 10 km długości. Koszt inwestycji wyniesie 319,5 mln zł.  Łączna wartość trzech odcinków to blisko 1,13 mld zł.

Czytaj też: Będzie przedłużenie A2, S17 i nowe środki na S19. Rząd przeznacza dodatkowe 28 mld na drogi

Podpisanie umów sprawia, że w realizacji będzie już cały, liczący 75 kilometrów, odcinek S19 o wartości 1,85 mld zł, biegnący na południe od Lublina do granicy z woj. podkarpackim. Stanowi on część międzynarodowej trasy Via Carpatia. 

Znamy już datę

Podpisanie umów oznacza, że mogą rozpocząć się prace projektowe, budowa ma szansę ruszyć w połowie 2019 r. Wszystkie odcinki mają być zrealizowane w czasie 34 miesięcy. Kierowcy mają skorzystać z nowej trasy w 2021 r.

Inne fragmenty S19 też w budowie

W październiku zeszłego roku podpisano umowy na realizację trzech innych odcinków S19. Połączą Kraśnia i węzeł Lasy Janowskie. Trasa o długości ok. 33 km kosztować będzie 722 mln zł.

Na początku roku podpisano umowy dotyczące S19 biegnącej od granicy woj. mazowieckiego do obwodnicy Lublina. Kilka dni temu natomiast wybrano najkorzystniejszą ofertę na budowę odcinka S19 pomiędzy Lasami Janowskimi a Zdziarami.  9,3 km trasy kosztować ma blisko 300 mln zł.

W środę ogłoszono też przetarg na opracowanie tej dokumentacji dotyczącej fragmentów trasy S19 biegnących na terenie woj. mazowieckiego. W obu przypadkach następnym krokiem będzie ogłoszenie przetargu na budowę. 

Kosztu budowy całej drogi Via Carpatia na terenie Polski - ponad 700 km - ma wynieść 30 mld zł. Ważna trasa tranzytowa ma połączyć Litwę, Polskę, Słowację, Rumunię, Bułgarię i Grecję. Do jej budowy przystąpiły ostatnio cztery nowe kraje

***

Veit Stutz: Zamiast wciąż szukać nowych wyzwań, lepiej dłużej zostać na danym stanowisku i wgryźć się w temat [NEXT TIME]

Więcej o: