Zaskakujące dane Eurostatu. Polski rynek pracy na szarym końcu w Unii Europejskiej

Rafał Hirsch
Według najnowszych danych Eurostatu w Polsce zmniejsza się liczba osób, które pracują. Co więcej, te spadek trwa już drugi kwartał z rzędu. Tymczasem Unia Europejska jako całość pod względem liczby zatrudnionych bije rekord za rekordem.

Dane Eurostatu zaskakują, ponieważ w ostatnich latach przyzwyczailiśmy się już do newsów o nieustająco spadającym bezrobociu i szybkich wzrostach zatrudnienia. Głównym problemem na rynku pracy jest teraz kłopot ze znalezieniem pracowników przez pracodawców, a nie kłopot ze znalezieniem pracy przez bezrobotnych.

A jednak według Eurostatu w UE są cztery państwa, w których zatrudnienie spada i w tej czwórce jest Polska

Zmiana zatrudnienia w państwach UE w czwartym kwartale 2017 rokuZmiana zatrudnienia w państwach UE w czwartym kwartale 2017 roku dane: Eurostat

W czwartym kwartale 2017 roku zatrudnienie w Polsce spadło o 0,3 procent, czyli przekładając to na konkretnych pracowników - o 54 tysiące osób.

Jeszcze w pierwszej połowie 2017 Polska była w tej statystyce w czołówce. W pierwszym kwartale ze wzrostem zatrudnienia o 0,7 procent byliśmy na siódmym miejscu w Unii, a w drugim kwartale na dziewiątym miejscu. W kolejnym kwartale przy spadku zatrudnienia o 0,3 procent byliśmy na miejscu trzecim od końca, teraz jesteśmy na miejscu ostatnim razem z Włochami. 

Także w ujęciu rok do roku wyglądamy coraz gorzej. Jeszcze w połowie roku mieliśmy wzrost zatrudnienia o 1,9 procent. W trzecim kwartale już tylko o 1,4 procent, a pod koniec 2017 tylko o 0,5 procent. Co ciekawe podobnie to wyglądało w roku 2016 – wtedy też w pierwszej połowie roku mieliśmy szybki wzrost zatrudnienia – o 1 procent, a w drugiej połowie wzrost wynosił zero, czyli nie było go wcale. 

Tymczasem w całej Unii w czwartym kwartale 2017 roku zatrudnienie wzrosło o 560 tysięcy osób do 236,8 mln ludzi. To rekordowo wysoki poziom zatrudnienia. W całym 2017 roku w Unii powstało blisko 3,6 mln miejsc pracy. Z tego 640 tysięcy w Niemczech, 495 tysięcy w Hiszpanii, 321 tysięcy w Wielkiej Brytanii, 265 tysięcy we Francji, 191 tysięcy w Holandii, 169 tysięcy w Rumunii, 151 tysięcy w Portugalii, 121 tysięcy w Polsce, 110 tysięcy w Grecji, 109 tysięcy w Szwecji.

Polska pod względem liczby osób pracujących jest na szóstym miejscu w Unii Europejskiej. Przed nami są Niemcy, Wielka Brytania, Francja, Włochy i Hiszpania.

Więcej o: