Astronomiczne sumy za dzieła z kolekcji Rockefellera. Ponad 600 mln dol. pierwszej nocy

Kolekcja dzieł sztuki zmarłego w 2017 r. miliardera-filantropa Davida Rockefellera poszła pod młotek. W pierwszą noc licytacji w domu aukcyjnym Christie's w Nowym Jorku aukcja przyniosła ponad 646 milionów dolarów.

Obraz Pabla Picassa z 1905 roku pod tytułem „Młoda dziewczyna z koszykiem kwiatów” sprzedano we wtorek wieczorem za 115 milionów dolarów. Kwota przekroczyła spodziewane 100 mln dol., a obraz stał się tym samym drugim pod względem ceny uzyskanej na aukcji, w przypadku tego hiszpańskiego artysty.

Za 100-letnie dzieło innego mistrza, Claude'a Moneta „Kwitnące lilie wodne” oczekiwano 50 mln dol., ostatecznie sprzedano je za 84,6 mln dol., co jest rekordem w przypadku tergo malarza.

Kolejny rekord artysty ustanowiła praca „Odaliska odpoczywająca w magnoliach” Henriego Matisse'a. Zapłacono za nią ponad 80 mln dolarów.

Christites Rockefeller AuctionChristites Rockefeller Auction Fot. Julie Jacobson / AP Photo

Nowego nabywcę znalazł też klips na pieniądze, który należał dla Laurance'a Rockefellera. Ma wymiary 4 na 4 centymetry i jest wykonany z 14-karatowego złota. Przed aukcją szacowano jego wartość na 800-1200 dolarów, sprzedano go za 75 tys. dol.

Spodziewane łączne wpływy z aukcji mogą przekroczyć 1 miliard dolarów.

Miliarder filantrop

Zmarły w marcu 2017 roku John D. Rockefeller senior był potentatem naftowym. Zapoczątkował licytowaną w Nowym Jorku kolekcję. W 2007 r. jego majątek oszacowano na 660 mld dolarów. Znany był z działalności charytatywnej, na którą przeznaczył ponad pół miliarda dolarów.

Gromadzona przez kolejne pokolenia dynastii amerykańskich miliarderów i filantropów kolekcja liczyła ponad 1600 wybitnych dzieł sztuki. W wyniku licytacji zostanie sprzedana i rozproszona.

Dochód z aukcji wesprze działania Uniwersytetu Harvarda, Muzeum Sztuki Nowoczesnej (MoMA), Rady ds. Stosunków Międzynarodowych, American Farmland Trust, Maine Coast Heritage Trust, a także Mount Desert Land and Garden Preserv.

***

Jacek Walkiewicz: Widzę szanse w problemach, a wcześniej widziałem problemy w szansach [NEXT TIME]

Więcej o: