Jest wniosek o przejęcie LOT-u. Narodowy przewoźnik ma trafić pod skrzydła potężnej polskiej grupy

Polska Grupa Lotnicza złożyła do UOKiK wniosek o przejęcie trzech spółek: Polskich Linii Lotniczych LOT, LOT Aircraft Maintenance Services i LS Airport Services.

Polska Grupa Lotnicza chce przejąć PLL LOT

Wniosek trafił do Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów 25 maja, przejęcie tych spółek przez jeden podmiot oznaczać będzie koncentrację na rynku. W ramach planowanej transakcji państwowa spółka przejmie inne państwowe firmy.

PLL LOT należy do Skarbu Państwa. Podobnie jak LS Airport Services S.A., która zajmuje się usługami lotniskowymi i obsługą naziemną. Z kolei LOT Aircraft Maintenance Services, zapewniający obsługę techniczną samolotów, to spółka Agencji Rozwoju Przemysłu, która należy do Skarbu Państwa.

Spółka LOT Aircraft Maintenance Services należała kiedyś do przewoźnika, ale ten sprzedał ją ARP w 2012 roku. Pieniądze z tej sprzedaży miały wtedy pomóc między innymi w spłacie zobowiązań LOT-u.

Czytaj też: LOT zainaugurował połączenie do Singapuru. Zainteresowanie duże, będą dodatkowe rejsy

Po co to przejęcie?

Polska Grupa Lotnicza została powołana przez premiera Mateusza Morawieckiego w styczniu tego roku. Jej zadaniem jest konsolidacja aktywów lotniczych Skarbu Państwa. Co ma to dać? Rafał Milczarski, prezes PGL, który jest także prezesem polskiego przewoźnika, mówił pół roku temu, że powstanie Polskiej Grupy Lotniczej jest odpowiedzią na rosnący popyt na przewozy lotnicze w naszym kraju i regionie, ma to też poprawić konkurencyjność Polski na tym rynku. Kapitał Polskiej Grupy Lotniczej wynosił w momencie założenia 1,2 mld zł.

Polska Grupa Lotnicza została wyposażona w kapitał, który wynosi 1,2 mld zł. Z tej kwoty miliard złotych miał być przekazany do funduszu leasingowego w ramach PGL, który miałby kupować samoloty, a potem udostępniać je przewoźnikom, w tym LOT-owi.

Pisaliśmy o tym tutaj: Premier Morawiecki powołał kolejną "Polską Grupę". Rząd zainwestuje w nią 1,2 mld złotych

Polskie linie lotnicze w 2017 roku według zapowiedzi prezesa Milczarskiego miały zarobić 288 mln zł na działalności podstawowej (czyli na przewozie pasażerów), co oznacza wynik o 100 mln zł lepszy niż rok wcześniej.

Czytaj też: 500+ jedzie na zagraniczne wakacje. Skokowy wzrost liczby planowanych urlopów. Tak dobrze chyba jeszcze nie było

Więcej o:
Komentarze (166)
LOT do przejęcia. Polska Grupa Lotnicza złożyła wniosek do UOKiK
Zaloguj się
 • junk92508

  Oceniono 72 razy 56

  Upaństwowienie przemysłu jest po reformie rolnej dalszym podstawowym osiągnięciem demokracji polskiej na drodze do odbudowy Polski Ludowej bez obszarników i kapitalistó

 • terazjakinick

  Oceniono 61 razy 51

  Super :) Dodatkowa spółka która będzie egzystowała z dojenia trzech innych spółek. Plus kolejne etaty dla zasłużonych...

 • lucek10

  Oceniono 52 razy 40

  No ok, to i jeszcze samoloty produkujmy! Przecież nikt nam nie będzie Boeingów wciskał! No wiecie dumni Polacy, Żwirko i Wigura! Panie Morawiecki, a gdzie są te polskie samochody elektryczne, o których pan mówił, że nimi podbijemy świat? Z Mercedesem, Oplem i VW będziesz pan nimi skutecznie konkurował?

 • tygrys102

  Oceniono 42 razy 30

  szajba odbiła amatorom z pis...ale dlaczego naszym kosztem ? wszystko mega, a sami są mega idiotami

 • ks-t

  Oceniono 36 razy 28

  Tłumacząc na nasze: 3 firmy pozostają tak jak poprzednio ze swoimi zarządami i znajomymi królika. powstaje nowa grupa, która na początek dostaje 1,2 mld z naszych podatków. Firmy , kiedyś SPRZEDANE do agencji rozwoju przemysłu zostaną PRZEKAZANE do grupy. Jaky nie patrzeć to jest nielegalna pomoc publiczna w wysokości 1,6 mld zł. A do tego znakomite posady dla PISowców i ich pociotków. Po prostu miodzio.

 • yglykmat

  Oceniono 36 razy 28

  To mi śmierdzi prymitywną próbą rządowego finansowania LOT-u a co za tym idzie rychłymi sankcjami na Europejskim rynku przewozów lotniczych.
  Plan na rozwój LOT-u godny idioty z wyszktałceniem historycznym.

 • ewulka987

  Oceniono 34 razy 24

  Ta tzw .REPOLONIZACJA to powrót do PRL i socjalistycznej ,państwowej gospodarki ,którą wszyscy okradali a teraz będzie to robić PIS, bo KORYTO+ najważniejsze.

 • lukasz_patrykus

  Oceniono 33 razy 23

  Posadki w Orlenie i innych spółkach skarbu państwa się wyczerpały, więc trzeba było dla pisowskich krewnych, znajomych i kochanek powołać kolejną spółkę "z czapki"...
  Jak to jest że od 100 lat LOT funkcjonował jako samodzielna firma i nikomu to do tej pory nie przeszkadzalo???

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX