Ministerstwo Cyfryzacji przypomina, że rodzice mają 21 dni na zarejestrowanie dziecka – od dnia wystawienia karty urodzenia. Dotychczas musieli to robić w Urzędzie Stanu Cywilnego, ale od 1 czerwca br. mogą to również załatwić online.
Rejestracji dziecka dokonuje się w serwisie ePUAP, czyli elektroniczną Platformę Usług Administracji Publicznej – na stronie obywatel.gov.pl. ePUAP to ta sama platforma, w ramach której można np. złożyć wniosek o dowód osobisty, sprawdzić punkty karne czy załatwić szereg innych spraw urzędowych.
W tym celu konieczne jest posiadanie Profilu Zaufanego. Najłatwiej jest go sobie założyć z poziomu bankowości elektronicznej. Taką usługę na razie udostępniają PKO BP (i Inteligo), ING Bank Śląski, mBank, enveloBank, Bank Zachodni WBK, Pekao i Bank Millennium.
. ePUAP
Założenie Profilu Zaufanego z poziomu systemu bankowości internetowej jest bajecznie proste, np. w ING Banku Śląskim po zalogowaniu należy wejść w zakładkę „oferta ING”, dalej „e-Urząd”, „załóż Profil Zaufany”, na ekranach z danymi osobowymi oraz oświadczeniami (np. że dane są aktualne i prawdziwe, albo że zgadzamy się, aby bank udostępnił Ministrowi Cyfryzacji informację, że jesteśmy klientami tego banku) trzeba kliknąć „dalej”, potem jeszcze tylko potwierdzić całą operację kodem autoryzacyjnym - i gotowe. Na maila otrzymamy potwierdzenie utworzenia Profilu Zaufanego.
Logowanie do ePUAP odbywa się w takiej sytuacji poprzez serwis transakcyjny wybranego banku.
Innymi sposobami na założenie Profilu Zaufanego jest wizyta w urzędzie (m.in. ZUS, Urząd Skarbowy, czasem oddziały banków) lub posiadanie certyfikatu kwalifikowanego.
Pierwszym krokiem, po zalogowaniu, jest oświadczenie, że jest się matką/ojcem dziecka. Potem należy sprawdzić poprawność swoich danych i wprowadzić dane drugiego rodzica.
Następnie należy wprowadzić dane dziecka – m.in. jego imię/imiona czy nazwę szpitala, w którym przyszło na świat.
W kolejnym kroku należy wybrać adres zameldowania dziecka i sposób, w który chcemy odebrać dokumenty – odpis aktu urodzenia, powiadomienie o nadanym numerze PESEL oraz zaświadczenie o zameldowaniu. Do wyboru jest możliwość przesłania dokumentów drogą elektroniczną na skrzynkę na ePUAP, pocztą tradycyjną albo odbiór osobisty.
Wniosek potwierdza się podpisem Profilem Zaufanym.
Warto pamiętać, że aby zgłoszenie urodzenia dziecka zostało przyjęte, Urząd Stanu Cywilnego musi mieć już kartę urodzenia dziecka. Wystawia ją m.in. lekarz lub położna, i przekazuje do USC najpóźniej po 3 dniach.
Ministerstwo Cyfryzacji poinformowało również o planach kolejnych zmian. Prawdopodobnie od 1 grudnia br. nastąpi tzw. parentyzacja, czyli jednoznaczne powiązanie danych rodziców i dzieci w rejestrze PESEL (numery PESEL rodziców pojawią się w danych gromadzonych przy akcie urodzenia dziecka oraz w rejestrze PESEL).
Z kolei zapewne od 1 maja 2019 r. ruszy nowa e-usługa, w ramach której organy korzystające z dostępu do rejestru PESEL będą mogły zgłaszać niezgodność z prawdą informacji zgromadzonych w rejestrze PESEL bezpośrednio do właściwego kierownika Urzędu Stanu Cywilnego.
***