IKEA mocno stawia na ekologię. Plastikowych jednorazówek już nie uświadczysz

Już niedługo w IKEI nie kupisz jednorazowych torebek i jakichkolwiek jednorazowych wyrobów z plastiku. Firma chce, aby wszystkie jej produkty były wykonane w całości z materiałów odnawialnych.

Szwedzka IKEA jest jednym z tych koncernów, które mocno stawiają na ekologię. Jej sklepy sukcesywnie zamieniane są w samowystarczalne pod względem energetycznym (i zaopatrywane tylko ze źródeł odnawialnych), a w ofercie można znaleźć instalacje umożliwiające niemal każdemu na korzystanie z energii słonecznej.

Ale nacisk na ekologię dotyczy też standardowej oferty giganta. Dziś firma poinformowała na przykład, że do 2020 roku z jej sklepów mają zniknąć jednorazowe wyroby z plastiku. Decyzja ta dotyczy wszystkich rynków, na których operuje szwedzka firma. Oznacza to zmiany w ofercie słomek, patyków do baloników i innych drobiazgów z tworzyw sztucznych, takich jak np. sztućce. Nie musi to natomiast oznaczać, że w IKEI nie kupimy już słomek - jeżeli będą one w ofercie po 2020 roku, to na pewno w całości będą możliwe do ponownego przetworzenia.

Czytaj więcej: Ikea zmienia strategię. Szykuje się na 'wielkie miasta i cienkie portfele'

W Ikea tylko produkty pochodzące z materiałów odnawialnych

Ale na takich drobiazgach firma nie zamierza kończyć. Na 2030 roku stawia sobie znacznie ambitniejszy cel. Meblarski koncern zamierza do tego czasu oferować tylko produkty pochodzące z materiałów odnawialnych i pochodzących z recyklingu.

- Dzięki naszemu rozmiarowi i zasięgowi mamy okazję zainspirować i umożliwić ponad miliardowi ludzi lepsze życie - stwierdził Torbjorn Loof, dyrektor generalny Inter IKEA w oświadczeniu towarzyszącym dokumentowi strategii zrównoważonego rozwoju grupy 2030.

Czytaj więcej: Pierwsza IKEA w Polsce w centrum miasta. Na jesieni warszawiacy zrobią zakupy na nowych zasadach

Klienci pomogą?

Swój cel koncern zamierza osiągnąć poprzez zaangażowanie zarówno swoich dostawców i partnerów, jak i samych klientów. Ikea widzi olbrzymi potencjał w ograniczeniu emisji gazów cieplarnianych także w wydłużeniu żywotności swoich produktów. W kategoriach liczb bezwzględnych celem dla całej Ikea Group jest zredukowanie wpływu na klimat w 2030 roku o 80 procent w stosunku do roku 2016.

Łącznie na świecie IKEA ma 418 sklepów w 49 krajach.

Czy Unia Europejska nakaże nam płacić za linki w internecie?

Więcej o:
Komentarze (53)
Ikea stawia na ekologię. Jej wyroby będą tylko z materiałów odnawialnych, a plastikowych jednorazówek już nie uświadczysz
Zaloguj się
 • braksensu2017

  Oceniono 26 razy 18

  Fenomen IKEA polega też na tym, że chcąc kupić stolik nie muszę na niego czekać 8 tygodni, jak w większości sklepów z meblami, które nie mają praktycznie żadnych magazynów a jedynie salony wystawowe. Dodatkowo, jak nie mam kasy na panów w drelichach, aby mi szafę zmontowali za 10 % wartości zamówienia, to nie muszę kończyć wyższej uczelni politechnicznej, żeby sobie tę szafę z instrukcją, bezwysiłkowo poskładać.Wzornictwo, to kwestia gustu. I jeszcze jedno, IKEA traktuje kupujących, jak ludzi, chociaż nie zawsze na to zasługują. Za przykład zachowania rodaków tolerowanego przez sklep, a według mnie poniżej krytyki mogą posłużyć hurtowe zwroty krzeseł i porcelany tuż po każdych większych świętach.

 • ochacha

  Oceniono 13 razy 9

  Jesienią zeszłego roku odnawiałam kompleksowo pokój dzienny. Przejrzałam ofertę wielu sklepów meblowych stacjonarnych i internetowych. To, co ładnie wyglądało na zdjęciu, okazywało się badziewiem w realu. To, co pięknie wyglądało na żywo, miało zaporową cenę, albo nie można było skompletować według własnych potrzeb. Stanęło na IKEA. Nie żałuję. Jeśli mi się znudzą komody, stół, to po prostu zmienię ich wygląd.

 • cometto-pl

  Oceniono 13 razy 5

  "słomek - jeżeli będą one w ofercie po 2020 roku, to na pewno w całości będą możliwe do ponownego przetworzenia" - te które są teraz również są w 100% zdatne do "ponownego przetworzenia".

 • wikal

  Oceniono 2 razy 2

  Lubię IKEĘ. Kuchnia super. Coś się zniszczy można bez problemu wymienić, bowszystko pasuje.Ktoś nie lubi, nie kupuje. Osobiście nie przepadam za drogimi meblami i mnie na nie nie stać. Muzeum w domu nie lubię.

 • polsz

  Oceniono 1 raz 1

  pamiętam jeszcze w macdonaldzie słomki z..... prawdziwej słomy

 • koenzymq10

  Oceniono 2 razy 0

  IKEA coraz droższa. Pamietam 10 lat temu. W IKEA wszystko tanie, nie zanczy, że się szybko zużyło,. Dziś jako młoda rodzina mamy problem, bo to co tanie, to badziew, ale paradopksalnie coraz mniej tanich mebli w IKEA, więc myslimy o inwestycji w lepsze meble.

 • mistermadmat

  Oceniono 2 razy 0

  Ja również postawiłem na ekologię i moja noga w tym przybytku z chińczszyzną nie stanie nigdy....

 • phugoid

  Oceniono 4 razy 0

  jestem zainspirowany! a reszta smieci z ikeii spokojnie splonie sobie gdzies w wolsce...

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX