Ziemniaki młode, wczesne czy dojrzałe? Ministerstwo Rolnictwa robi porządek z mylącymi nazwami

Uwielbiamy jeść młode ziemniaki, ale zdarza się, że w sklepach jesteśmy myleni nazwami i kupujemy nie to, co chcieliśmy. Teraz ma się to zmienić.

Do konsultacji społecznych trafił projekt zmiany rozporządzenia ministra rolnictwa określającego szczegółowe wymogi jakościowe dla ziemniaków. To być może błaha sprawa, ale warto pamiętać, że żyjemy w kraju, w którym spożycie ziemniaków sięga blisko 100 kg na osobę (choć spada), i który jest też jednym z największych producentów ziemniaków w Europie (po Niemczech, Francji i Holandii).

Zmiana, którą proponuje resort rolnictwa, to uregulowanie prawne tego, czym są młode ziemniaki. Na razie stosowne rozporządzenie mówi wyłącznie o ziemniakach wczesnych – że są to „ziemniaki zebrane przed osiągnięciem pełnej dojrzałości, o skórce łuszczącej się”. Teraz do dokumentu zostanie dodane także pojęcie „ziemniaków młodych” jako synonim „ziemniaków wczesnych”.

Sama definicja również zostanie uszczegółowiona - ziemniaki młode (wczesne) to teraz będą „ziemniaki zebrane na początku zbioru ziemniaków w kraju pochodzenia przed osiągnięciem pełnej dojrzałości, o skórce łuszczącej się, przeznaczone do sprzedaży bezpośrednio po ich zebraniu”.  

Dlaczego Ministerstwo Rolnictwa to zmienia?

Resort rolnictwa zwraca uwagę, że obecnie bardzo często jako ziemniaki młode są opisywane ziemniaki dojrzałe, a używanie takiej nazwy jest błędne.

Konsumenci wprowadzani są w błąd, uznając te za ziemniaki o wyjątkowych walorach smakowych. Powoduje to zmniejszenie zapotrzebowania na młode ziemniaki, a tym samym pogorszenie warunków gospodarowania ich producentów

- tłumaczy Ministerstwo Rolnictwa.

Resort rolnictwa przypomina, że młode ziemniaki w potocznym rozumieniu oznacza ziemniaki delikatne, wrażliwe na uszkodzenia mechaniczne i nienadające się do długotrwałego transportu. Tymczasem ziemniaki określane jako "młode" trafiają do polskich sklepów w zasadzie już w zimie, z różnych stron świata. Ministerstwo zauważa, że sezon zbioru ziemniaków rozpoczyna się na wielu szerokości geograficznych wcześniej niż w Polsce - np. od grudnia do lutego np. w Egipcie, Algierii czy na Cyprze, a od marca do kwietnia np. w Hiszpanii, Włoszech czy Grecji.

W opinii ministerstwa, zmiana w rozporządzeniu wykluczy z nazewnictwa „młode ziemniaki” dojrzałe ziemniaki sprowadzane na polski rynek z innych krajów. - Nazwa „młode ziemniaki” powinna być stosowana jedynie do cenionych przez polskich konsumentów ziemniaków z polskich upraw - podkreśla resort.

***

Jakub B. Bączek: Gdy sportowiec zaczyna wygrywać, to później robi to regularnie [NEXT TIME]

Więcej o:
Komentarze (80)
Młode ziemniaki, wczesne ziemniaki. Ministerstwo Rolnictwa robi porządek z mylącymi nazwami
Zaloguj się
 • alberto_srapovoli

  Oceniono 27 razy 21

  I w ten oto sposob polski rzad wprowadzi ustawe wg ktorej mlode ziemniaki rosna tylko w Polsce. W kazdym innym kraju rosna od razu stare.

 • mam_monka

  Oceniono 17 razy 17

  Chciałabym się dowiedzieć kiedy będzie obowiązek podawania gatunku ziemniaków. Jest około 100 odmian, a na rynek trafia cholera wie co i dopiero po ugotowaniu mogę się przekonać co kupiłam. To tak jakby każdą kiełbasę sprzedawano pod nazwą "kiełbasa". I hooy, tyle informacji musi Ci wystarczyć konsumencie! Kup i przekonaj się dopiero w domu do czego Ci się to nada.

 • razal-on-line

  Oceniono 18 razy 14

  Ten rząd myśli po prostu, że ludzie są skończonymi ciul...mi i nie potrafią sami dojść do tego co chcą kupić i zjeść. Wszystko dlatego musi być uregulowane przepisami. W komunie bylo dokładnie tak samo.
  Podsumowując, dla ludzi, im mniej regulacji tym lepiej.

 • pan.szklanka

  Oceniono 26 razy 12

  No to w kampani będzie się można pochwalić dwoma sukcesami.
  500+ i porządkiem z nazwami ziemniaków.

 • 92ilme

  Oceniono 21 razy 11

  Mlode ziemniaki, lub inaczej mlode kartofle to mlodziezowe przybudowki PiS-dzielczej partii. Stare ziemniaki (kartofle) zwane potocznie burakami to zasiedziali dzialacze PiS-dzielczej partii oraz ich moherowy Elektorat. dobrze, ze ministerstwo chce doprecyzowac te pojecia, bo wielu Januszom i Grazynkom myla sie te pojecia z SLD. Tak bylo kiedys, ale jak mawia profesor Miodek, jezyk polski to zywa materia i konieczne sa doprecyzowania, wiec jeszcze raz:
  mlody ziemniak (kartofel) = mlodziezowa przybudowka PiS-dopartii
  stary ziemniak (kartofel, albo po prostu burak = wieloletni aktywista, zwolennik i dzialacz PiS-dopartii.

 • lao.premis

  Oceniono 13 razy 9

  Dobrze, śmieszą mnie "polędwiczki" z kurzych piersi, czy to, że jak poprosiłem kiedyś o "ten" filet z indyka wskazując palcem udziec bez kości, pani podała mi leżący wyraźnie gdzie indziej kawał indyczej piersi. Jak sprecyzowałem że chcę filet z udźca, pani z oburzeniem i politowaniem pouczyła mnie, że filet to pierś a nie udo. Podoba mi się też schabowy z kurczaka i flaki z boczniaków. Nie wiedziałem że boczniaki mają przewód pokarmowy :) Takich fajnych przykładów językowego niedbalstwa i wypaczania znaczeń naszych polskich słów jest niestety coraz więcej.

 • antyqrdupel

  Oceniono 4 razy 4

  a Główny Kartofel jak Lenin - wiecznie żywy...

 • w.s3

  Oceniono 4 razy 4

  Dla mnie ziemniaki mogą być z każdego zakątka świata byle nie było w nich czarnych dziur, rdzawych plam i nadawały się do jedzenia. Czy to jakaś zaraza ziemniaczana powoduje rdzawe plamy w środku ziemniaka. Kupiłem na targu specjalnie duże ziemniaki. Po upieczeniu w 'mundurkach' i rozkrojeniu trzeba było je wyrzucić i tylko powstała przy stole niezręczna sytuacja.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX