Angela Merkel i Emmanuel Macron są "na tak". Będzie wspólny budżet strefy euro

Jak podała agencja Reuters, kanclerz Niemiec Angela Merkel powiedziała, że wraz z prezydentem Francji Emmanuelem Macronem uzgodniła we wtorek 19 czerwca utworzenie budżetu strefy euro.

Jego celem będzie zwiększenie inwestycji w bloku walutowym i promowanie wyrównania poziomu życia i rozwoju gospodarczego między 19 państwami członkowskimi.

- Otwieramy nowy rozdział - zapowiedziała Merkel po rozmowach z Macronem w zamku Meseberg w Brandenburgii na temat europejskiej reformy przed szczytem UE w dniach 28-29 czerwca. Dodała przy tym, że reforma strefy euro jest najtrudniejszym zagadnieniem w negocjacjach.

- Pracujemy, aby upewnić się, że budżet strefy euro zostanie wykorzystany do wzmocnienia inwestycji, także w celu wzmocnienia konwergencji w strefie euro - dodała kanclerz. 

Merkel podkreśliła, że nim budżet powstanie, niezbędne będzie zredukowanie ryzyka związanego z kondycją europejskich banków.

Czytaj więcej: Budżet UE już oficjalnie. Bruksela szykuje duże cięcie środków dla Polski

Nowy budżet i pomoc dla słabszych krajów

Szczegóły budżetu strefy euro, czyli m.in. to, ile będzie wynosił i w jaki sposób będzie finansowany, mają zostać ustalone przez ministrów pod koniec roku. Prawdopodobnie jednak będzie to wydzielona kwota w ramach całego negocjowanego obecnie budżetu Unii Europejskiej na lata 2021-2027. 

Warunkiem powstania budżetu eurostrefy jest zgoda wszystkich będących w niej państw.

Zdaniem przywódców Niemiec i Francji nowy budżet ma pomóc słabszym krajom, jednak zasady dystrybucji pieniędzy będą musiały być jasno określone.

Podniesiona została również kwestia problemu migracji, która będzie wymagała zaangażowania ze strony wszystkich państw UE.

Dzisiejsze ustalenia to sukces prezydenta Francji, który już od jakiegoś czasu nalegał na oddzielny budżet dla krajów strefy euro.

+++

Dominika Nowak: Czasem tylko dzięki szalonej odwadze, można zacząć działać [NEXT TIME]

Więcej o:
Komentarze (195)
Angela Merkel i Emmanuel Macron są "na tak". Będzie wspólny budżet strefy euro
Zaloguj się
 • junk92508

  Oceniono 59 razy 43

  No jak tam pisrusskie trolle? UE się rozpada?

  Tylko chyba nie tak jak myśleliście - Polska i Węgry zostaną za burtą z ograniczoną kasą z UE.

 • oloros11

  Oceniono 36 razy 26

  trwa wyscig - czy nas wyrzuca czy sami wyjdziemy - pis do roboty
  jedno juz widac - jestesmy na peryferiach - ale z kolan wstajemy - zachwiole ni ebedziemy mieli gazu w domach - ale to podobno dobrze - umocni sie rodzina - beda sie ogrzewac wlasnym cieplem

 • sgd1981

  Oceniono 24 razy 20

  Hm poplynelismy na całego cichy scenariusz wyjścia z UE się realizuje mimowolnie niby będziemy członkami ale tymi 2 kategorii

 • 1utek

  Oceniono 25 razy 17

  Nic zaskakującego. Nikt poważny nie będzie w nieskończoność czekał na maruderów.

 • year68

  Oceniono 20 razy 16

  Jak na razie z tego co widzę to mamy waluty+, paliwo+, opłaty+, podatki+. Za chwilę bezrobocie+. Ostatnio Kuchciński zamówił owoce morza, ale się skapnęli, że ośmiorniczki źle się kojarzą.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX